Artykuły z wydania 7(596)2021

Niedzielne śniadanie wielkanocne to uroczysty posiłek o szczególnej symbolice. Przygotowujemy wówczas dania, które uprzyjemniają nam celebrację tego szczególnego okresu.

W sobotę Rysio obudził się już zupełnie zdrowy, ale tydzień wcześniej… Zaczęło się od zwykłego kataru, który skutecznie utrudniał Rysiowi oddychanie i sprawiał, że chłopiec nie mógł w pełni cieszyć się zapachem i smakiem ulubionych potraw. Zupełnie nic nie czuł. Do tego doszedł jeszcze ból gardła i gorączka. Szkoda gadać!

Zabieram się za moje wiejskie zapiski o wielkim świecie, a tymczasem w radio takie newsy lecą, że chętnie bym się zajął polską polityką. No ale to jest teren śliski, bardzo śliski i kto się w nim w ogóle połapie?

- Czy ktoś mógłby dzisiaj zastąpić mnie w kancelarii? - bez większej wiary w sukces zapytał Mateusz podczas obiadu.
- Bardzo mi przykro, ale my dzisiaj mamy spotkanie kursowe, a ja ostatnio nie byłem, więc głupio byłoby znowu się wymawiać. Poza tym rzeczywiście już dawno nie widziałem kolegów i chętnie pojadę – powiedział Szymon.
- Nie, no oczywiście, nie ma o czym mówić, spotkania kursowe są ważne. Jeszcze pomyślą, że coś się z tobą dzieje – uśmiechnął się Mateusz.

Kaliski kościół związany jest z Biskupem i Męczennikiem, który pochodził z terenu naszej diecezji i zginął
w obozie koncentracyjnym w Dachau.

Grzech czyni nas słabymi duchowo. Na szczęście Bóg Ojciec nie pozostawia nas samym sobie.

Nigdy dotąd przeczytanie jednego artykułu nie było dla mnie tak ważne, jak w przypadku tekstu, na który trafiłem w zeszłym tygodniu. Nigdy wcześniej nie doznałem tak wyraźnego uczucia „eureki” i nie zmienia tego fakt, że ów tekst oceniam bardzo negatywnie.

Kiedy w 1933 roku nauczyciel z Biskupina Walenty Szwajcer odkrył przy brzegu Jeziora Biskupińskiego wystające z wody drewniane pale, nie spodziewał się, że trafił właśnie na trop epokowego odkrycia archeologicznego.

Znaki, których dokonywał Elizeusz mocą Boga odbiły się szerokim echem pośród Izraelitów. Przyniosły prorokowi sławę cudotwórcy. Widziano w nim męża Bożego, wiązano go ze zdumiewającymi czynami.

Hitler zakładał, że wygra wojnę i dopiero wtedy przeprowadzi jeszcze jedną bestialską akcję: ostateczne rozwiązanie kwestii chrześcijańskiej - mówi dr Michael Hesemann, niemiecki historyk, autor książki „Religia Hitlera” w drugiej części naszej rozmowy.

,,Jan XXIII to najbliższy mi papież” - mówił w ambasadzie polskiej w Rzymie w październiku 1978 roku kardynał Stefan Wyszyński. Z wybranym w 1958 roku Ojcem Świętym łączyły Prymasa Polski, inaczej niż z Piusem XII, relacje nie tylko oficjalne, ale wręcz przyjacielskie i serdeczne. Prymas bardzo sympatycznie się o nim wypowiadał. Ale istotnych odmienności między nimi nie ma potrzeby bagatelizować.

Świat, który nie chce przyjąć prawdy o zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa jest pełen kłamstw, hipokryzji i bojaźni przed kłopotami. To świat pełen zmagań i wielu trudności, który przekłada się na życie w lęku przed samym sobą. Dz 2, 14.22b-32; Ps 16; Mt 28, 8-15

Niech Zmartwychwstały Chrystus, który kruszy mury nienawiści i wrogości, obdarza Was swoją mocą i miłością. Niech Jego twórcza obecność odnawia i przynosi na nowo wiarę w zapewnienie, że „jeżeli Bóg z nami, któż przeciwko nam?” (Rz 8, 31).

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego jest najważniejszym świętem dla chrześcijanina. Wydarzenia opisywane w dzisiejszej liturgii są nacechowane wieloraką ingerencją Boga. Owa cudowność, a także pokora Boga, dają się odczuć od pierwszych liter czytań. Dz 10, 34a.37-43; Ps 118; Kol 3, 1-4; J 20, 1-9

Chociaż palma kojarzona jest najczęściej z Niedzielą Palmową, obfituje ona w znaczenia symboliczne związane z Chrystusową Pasją, męczeństwem i chwałą.