TELEFON DO REDAKCJI: +48 62 766 07 17
Augustyna, Ingi, Jaromira 07 Lipca 2020, 04:00
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Artykuły z wydania 26(330)2010

Życzenia Bożonarodzeniowe Biskupa Kaliskiego
Życzenia Bożonarodzeniowe Biskupa Kaliskiego

W tym roku Boże Narodzenie stało się obecne w naszej Diecezji w szczególny sposób. Przyszło do nas z Maryją, Matką Jezusa, która od jedenastego września nawiedza nasze parafie w znaku Jasnogórskiego Obrazu. Maryja trzyma na ręku Jezusa.

Zastępy Władcy świata
Renata Jurowicz
Zastępy Władcy świata

Noc nad Betlejem i pasterze przy owcach. Oni pierwsi usłyszeli najważniejszą wiadomość, którą dzisiaj pewnie przekazywałyby wszystkie stacje telewizyjne i radiowe na świecie: narodził się Syn Boży. Wtedy prostym pasterzom powiedzieli ją aniołowie.

Boże Narodzenie pełne smutku i radości
Anika Nawrocka
Boże Narodzenie pełne smutku i radości

Tu podczas świąt Narodzenia Pańskiego co roku pojawia się kolejne dziecko. W Domu Ochrony Poczętego Życia w Odolanowie prowadzonym przez siostry Jezusa Miłosiernego mieszkanki wraz z dziećmi często po raz pierwszy przeżywają prawdziwe Święta.

Syberyjskie Święta
Syberyjskie Święta

Święta Bożego Narodzenia to święta wyjątkowe, które kojarzą się ze spotkaniami w gronie rodziny i najbliższych. W czasie wigilijnej wieczerzy wszystkiego powinno być pod dostatkiem. Nie zawsze w moim życiu Święta były radosne.

Padre gotuje na Święta
ks. Przemysław Hęciak
Padre gotuje na Święta

W sobotę, 12 listopada, w przeddzień VIII Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym w kościele ojców jezuitów odbył się kongres „Prześladowanie chrześcijan w XXI wieku”.

Jasna i ta druga strona księży(ca) część LX
Jeremiasz Uwiedziony
Jasna i ta druga strona księży(ca) część LX

Znaleźliście się w łodzi Chrystusowego Kościoła. Czy ta łódź wytrzyma czas przyspieszenia, czy nie zagubi kierunku, czy konstrukcja zbudowana 2000 lat temu podoła naporom dzisiejszych fal, czy wrogowie uzbrojeni w nowoczesne środki walki nie zdobędą przewagi?

Na które piętro?
Katarzyna Smolińska
Na które piętro?

Dzisiaj przekazuję tę symboliczną postać kobiety i osoby konsekrowanej całemu światu wolontariatu: niech ona będzie waszym wzorem świętości!

Dlaczego kupiłam kilogram cukierków?
Katarzyna Smolińska
Dlaczego kupiłam kilogram cukierków?

Może to brzmieć trochę jak „wakacyjna miłość”, nie ma jednak z nią nic wspólnego. Przeciwnie - najczęściej ma certyfikat jakości, bo kto razem przeżył piesze wędrowanie przez kilka dni i ponad 150 kilometrów, nie wystraszy się ani kryzysu, ani żadnych problemów.

Świątecznie Króluj nam Chryste
Świątecznie Króluj nam Chryste

Piesze pielgrzymowanie w tej grupie, nazwanej grupą popielatą, ma szczególny wymiar. Można tu pozostać w ciszy, często adorować Jezusa w Najświętszym Sakramencie i znaleźć czas na refleksję.

Siódma pielgrzymka do Polski - cd.
ks. Paweł Guździoł
Siódma pielgrzymka do Polski - cd.

Potrzebujemy bowiem ludzi, którzy będą w pokorze, skromności i czystości odpowiadać na Boże słowo, którzy będą chcieli żyć Bożym słowem - mówił bp Marek Marczak, który przewodniczył modlitwie w sanktuarium św. Józefa, a Maria Vadia zachęcała do radości i dbałości o słowa.

Rodzina jako wspólnota
ks. Dariusz Kwiatkowski
Rodzina jako wspólnota

Zakład Liturgiki i Homiletyki Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i Wyższe Seminarium Duchowne w Kaliszu z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski oraz Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia organizują Sympozjum o chrzcie pod hasłem: "Chrzest sakramentem Bożego miłosierdzia".

Ufundowany przez króla
Aleksander Liebert
Ufundowany przez króla

W roku Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia Bożego i 1050. rocznicy Chrztu Polski, składam serdeczne życzenia wielkanocnej radości.

Kwitnąca tajemnica
Aleksandra Polewska-Wianecka
Kwitnąca tajemnica

Wyobraźmy sobie, że grudniowego poranka, dostrzegamy za oknem kwitnące pod śniegiem drzewo. Wyobraźmy sobie, że nocą temperatura spada do kilkunastu stopni poniżej zera, a rozkwitłe pod śniegiem kwiatki w ogóle nie reagują. Takie drzewo od kilku wieków kwitnie w ten sposób niemal co roku.

U źródeł wód Jordanu
ks. Krzysztof P. Kowalik
U źródeł wód Jordanu

Czas mijał, a konflikt muzułmańsko-chrześcijański narastał, mimo prób zażegnania go i pertraktacji w sprawie odbudowy zniszczonej bazyliki. W roku 1056 z Jerozolimy deportowano 300 chrześcijan, a europejscy pielgrzymi otrzymali zakaz wstępu do świątyni Grobu Pańskiego.

U Świętej Anny
ks. Andrzej Antoni Klimek
U Świętej Anny

Pewnie już nikt nie spodziewał się kolejnego materiału z cyklu „eseje nowojorskie”, ale byłoby mi bardzo przykro, gdybym nie podzielił się z Wami moją krótką, ale jakże ekscytującą wizytą w niesamowitym sanktuarium Świętej Anny na południowym wschodzie Kanady.