TELEFON DO REDAKCJI: 62 766 07 07
Augustyna, Ingi, Jaromira 16 Kwietnia 2024, 12:33
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Artykuły z wydania 14(579)2020

Na skrzydłach wiary i rozumu
Renata Jurowicz
Na skrzydłach wiary i rozumu

Ciągle odkrywane są nowe fakty związane z wojną polsko - bolszewicką 1920 roku i jej przełomową Bitwą Warszawską, nazywaną cudem nad Wisłą. Pojawia się też coraz więcej pytań. Jak zareagował Episkopat Polski i naród w obliczu zbliżającej się zwycięskiej czerwonej armii? Czego dokonał obecnie mało znany kryptolog por. Kowalewski? I jaki związek mają z tym wesele i grzebień?

Koronaspotkanie
Nadesłane
Koronaspotkanie

Pod hasłem „Złap się wolności” odbyło się od 13 do 16 lipca 26. Spotkanie Młodych w Wołczynie organizowane przez braci kapucynów. W tym roku, z powodu pandemii odbyło się ono w Krakowie i kilku innych miastach Polski. Udało się zachować to co najważniejsze - nabożeństwa i konferencje. Natomiast z drugiej strony „Wołczyn” jeszcze bardziej otworzył się na uczestników.

Świeże  pieczywo
Świeże pieczywo

Lodówka nie jest najlepszym miejscem dla chleba. Świeżo upieczony bochenek najlepiej przechowywać w papierowej torbie i dodatkowo umieścić go w lnianym worku, co ograniczy dostęp powietrza, chroniąc chleb przed wyschnięciem.

Rochowa kolekcja
Ewa Kotowska-Rasiak
Rochowa kolekcja

- Gdyby nie babcine opowieści nigdy nie powstałaby moja kolekcja figur i obrazów św. Rocha – mówi Małgorzata Strzelec, która od kilkunastu lat kolekcjonuje figury i obrazy przedstawiające św. Rocha, niebieskiego patrona Mikstatu. W swojej kolekcji posiada eksponaty nie tylko z Polski, ale także Włoch, Francji i Portugalii.

 

W obliczu posoborowych zmian w liturgii (I)
ks. Piotr Jaroszkiewicz
W obliczu posoborowych zmian w liturgii (I)

Jako osoba odpowiedzialna za Kościół w Polsce Prymas zrobił wszystko, aby realizacja posoborowej reformy liturgicznej przebiegła w sposób możliwie łagodny, aby okazała się kontynuacją, a nie zerwaniem z dziedzictwem katolickiej wiary i kultu.

Ewangelia zapisana  w drewnie
Renata Jurowicz
Ewangelia zapisana w drewnie

Kto chciałby zobaczyć świątki, kapliczki i krzyże przydrożne autorstwa znanych artystów ludowych, myśli raczej
o odwiedzeniu Podkarpacia czy Podlasia, a nie Wielkopolski. Tymczasem na terenie naszej diecezji można je spotkać autorstwa Pawła Brylińskiego. Snycerz rzeźbił krzyże z nawet kilkunastoma rzeźbami oraz pojedyncze figury Matki Bożej i świętych do przydomowych kapliczek.

Niewolnicy Maryi
Arleta Wencwel - Plata
Niewolnicy Maryi

12 lipca w sanktuarium Matki Bożej w Skalmierzycach podczas niedzielnych Mszy św. kilkoro osób podzieliło się świadectwami o obecności Matki Bożej w ich życiu. Osoby te już wkrótce, bo 15 sierpnia w tejże świątyni oddadzą się w niewolę Matce Bożej.

Z Prymasem Wyszyńskim w drodze
Ewa Kotowska-Rasiak
Z Prymasem Wyszyńskim w drodze

Delegacja księży pielgrzymowała w ramach 18. Wielkopolskiej Pieszej Pielgrzymki ,,Od Miłosierdzia do Miłosierdzia’’. Pozostali pielgrzymi łączyli się duchowo. - W tym roku nie dane nam było pójść, ale przeżyłam ten czas jako pięciodniowe rekolekcje – stwierdziła wieloletnia pątniczka.

Słowo Boże na każdy dzień (9 - 15 sierpnia)
ks. Grzegorz Mączka
Słowo Boże na każdy dzień (9 - 15 sierpnia)

1 Krl 19, 9a.11–13a; Ps 85; Rz 9, 1–5; Mt 14, 22–33 To już druga przeprawa przez Genezaret, której św. Mateusz poświęca uwagę - być może z powodu autentycznego niebezpieczeństwa śmierci, której widmo mieli w oczach zaprawieni przecież w rybackim fachu niektórzy z Apostołów.

Warto pomagać, koncert dla Amelki
Nadesłane
Warto pomagać, koncert dla Amelki

W kościele pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Wieruszowie - Podzamczu odbył się charytatywny koncert dla małej Amelki z Naramic.

Dziękczynienie za posługę sióstr
Nadesłane
Dziękczynienie za posługę sióstr

Każda Eucharystia jest dziękczynieniem. Ta, na której zgromadziliśmy się 12 lipca była szczególnym dziękczynieniem za posługę s. Sylwii Kanak i s. Małgorzaty Michałowskiej w naszej mikstackiej parafii.

W rocznicę peregrynacji u Matki
Nadesłane
W rocznicę peregrynacji u Matki

Od 29 do 30 czerwca 2011 roku mikstacka parafia przeżywała czas nawiedzenia Matki Bożej w znaku Obrazu Nawiedzenia. Od tej pory, co roku, udajemy się z rewizytą do Pani Jasnogórskiej.

Do tronu Królowej Polski
Nadesłane
Do tronu Królowej Polski

11 lipca odbyła się XXIX Ogólnopolska Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę. Pomimo trudnego czasu trwania pandemii była na niej obecna liczna grupa pielgrzymów z dekanatów naszej diecezji: jarocińskiego, krotoszyńskiego, liskowskiego, ostrowskiego, odolanowskiego i pleszewskiego. Duchową opiekę nad pielgrzymami ze wspólnot sprawowali księża diecezjalni.

Polska morska Niepodległa
Nadesłane
Polska morska Niepodległa

 „Polska morska Niepodległa” to tytuł wystawy, którą można oglądać w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Adama Asnyka. Ekspozycja będzie czynna do końca wakacji.

Depozyt pamięci Górnego Śląska
Arleta Wencwel - Plata
Depozyt pamięci Górnego Śląska

Beskid Śląski, Podgórze Cieszyńskie, Pszczyńsko - Rybnickie, Bytomsko- Tarnogórskie, Lublinieckie, Zagłebie Dąbrowskie, to tereny znajdujące się na Górnym Śląsku. Odwiedzić je wszystkie jednego dnia byłoby ciężko. Ale kiedy udamy się do Parku Etnograficznego w Chorzowie, staje się to możliwe i co więcej - wizyta w tym miejscu przeniesie nas w czasie.