TELEFON DO REDAKCJI: +48 62 766 07 17
Augustyna, Ingi, Jaromira 17 Sierpnia 2019, 23:26
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Artykuły z wydania 20(533)2018

Sałatka z serem pleśniowym
Justyna Wojczyńska
Sałatka z serem pleśniowym

Sałata ma wiele odmian. W warzywniakach możemy spotkać sałatę rzymską, masłową, lodową, roszponkę i wiele innych. Każda z nich ma inny smak, jednak ich właściwości są bardzo podobne.

Jasna i ta druga strona księży(ca)- odcinek 287
Jeremiasz Uwiedziony
Jasna i ta druga strona księży(ca)- odcinek 287

Mateusz pożegnał się z Szymonem i wyszedł ze szkoły. W pewnym sensie odczuwał nostalgię, że już nie uczył. Miał takie okresy w swoim życiu kiedy uważał, że właśnie uczenie będzie najważniejszą częścią jego posługi, kochał dzieci i młodzież.

A w rodzinie Nowaków…
Ewa Makowska
A w rodzinie Nowaków…

- Wszystko przez Kluchę! - wrzasnął Maciek, ciskając plecakiem prosto w swoje biurko.
Mama spojrzała na niego zdziwiona i nieco zmieszana, bo dawno nie widziała syna tak zdenerwowanego.

Zabawki z klamerek
Karolina Plebańska
Zabawki z klamerek

Pamiętam dzień, w którym przyszłam po synka do przedszkola i stanęłam w drzwiach sali jak wryta. Moim oczom ukazała się ogromna, misterna budowla zamku, murów obronnych i fosy.

Akcja – inspiracja
Oliwia Wachna
Akcja – inspiracja

Powiem tak, nie znam jej. Nie było okazji się spotkać, po prostu. A już zdążyła mnie zaintrygować... co robić? W końcu nie każda kobieta nazywa się Ellen Stofan.

W trasie z Kostką
Katarzyna Strzyż
W trasie z Kostką

 Czy szkoła jest dobrym miejscem, by głosić Ewangelię? Czy muzyka łączy pokolenia? Wreszcie – jaki potencjał jest w mieszkańcach mniejszych miejscowości?

Kościół pw. św. Bartłomieja, Apostoła w Rogaszycach
Renata Jurowicz
Kościół pw. św. Bartłomieja, Apostoła w Rogaszycach

W rogaszyckim kościele pw. św. Bartłomieja, Apostoła o Jezusie ukrzyżowanym przypomina relikwia krzyża świętego, której autentyczność potwierdzał specjalny certyfikat. Przed nią mógł się modlić pochodzący z Rogaszyc teraz już sługa Boży ks. Stanisław Wiorek.

Matka Różańcowa
Renata Jurowicz
Matka Różańcowa

Ożarowski kościół pw. św. Stanisława, biskupa i męczennika w diecezji sandomierskiej to obecnie sanktuarium Matki Bożej Różańcowej Królowej Rodzin. Jednak jeszcze nie tak dawno przeznaczono go do rozbiórki. Ocalić go pomogła
Matka Boża Różańcowa.

Organy Johanna Spiegla w kościele pw. św. Michała Archanioła w Szczurach
ks. Jacek Paczkowski
Organy Johanna Spiegla w kościele pw. św. Michała Archanioła w Szczurach


Szczury to wieś należąca do powiatu ostrowskiego. Nazwa miejscowości pojawia się pierwszy raz w źródłach z 1403 roku w związku z nadaniem dziesięciny misjonarzom poznańskim przez biskupa W. Jastrzębca.

Trujące białe  złoto?
Anika Nawrocka
Trujące białe złoto?

 

W starożytności i średniowieczu bawełnę nazywano białym złotem. Była ona jednym z najcenniejszych  towarów wymiennych. Fama o szlachetności, czystości i bezpieczeństwie tej tkaniny niesie się do dzisiaj. Czy słusznie?

Sutanna
Aleksandra Polewska
Sutanna

Przedmioty i ubrania, które bł. ks. Jerzy Popiełuszko miał przy sobie i na sobie, w czasie porwania i śmierci, a dziś będące również relikwiami, stały się nie tylko niemymi świadkami jego męczeństwa, ale także nośnikami zakodowanych tajemnic jego męki.

 

W drodze na pole bitwy
ks. Krzysztof P. Kowalik
W drodze na pole bitwy

Nie wszyscy jednakowo zapamiętali to, w jaki sposób Dawid dostał się na dwór królewski. Nie wszystkie wydarzenia miały bowiem dla każdego jednakowe znaczenie. Możliwe, że w różnych stronach kraju wspominano poszczególne etapy tej historii.

Młyny wodne w starożytności i później
Szymon Modzelewski
Młyny wodne w starożytności i później

Jednym z największych osiągnięć technologicznych starożytności, które miało także ogromny wpływ na cywilizacyjne oblicze późniejszych epok, było opanowanie siły płynącej wody dla potrzeb gospodarki. Użyto jej do poruszania rozmaitych użytecznych mechanizmów.

Kaplica Żołnierska dla Matki Bożej Hetmańskiej
Jerzy Aleksander Splitt
Kaplica Żołnierska dla Matki Bożej Hetmańskiej

W dawnej świątyni kaliskich reformatów oprócz obrazu Świętej Rodziny, do czasów II wojny światowej znajdował się także jeszcze jeden obraz słynący cudami. Był nim wizerunek Matki Bożej zwanej Hetmańską, który dzisiaj zastępuje osiemnastowieczny obraz Matki Boskiej Częstochowskiej.

Atak na Franciszka
ks. Andrzej Antoni Klimek
Atak na Franciszka

Nie jest to temat, którym zajmuję się z wielką pasją, ale z całą pewnością taki, którego nie wolno omijać i przede wszystkim ja nie chcę omijać.