TELEFON DO REDAKCJI: 62 766 07 07
Augustyna, Ingi, Jaromira 19 Marca 2024, 12:58
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Artykuły z wydania 1(566)2020

Św. Grzegorz z Nyssy (335-394)
ks. Sławomir Kęszka
Św. Grzegorz z Nyssy (335-394)

Kapadocja leżąca w środkowowschodniej Azji Mniejszej w 17 roku po Chrystusie stała się prowincją rzymską, a od końca I wieku w jej stolicy - Cezarei - istniała prężnie działająca gmina chrześcijańska. Dzisiaj materialnym śladem obecności w Kapadocji chrześcijan są wykute w skałach kościoły, kaplice i pustelnie, a duchowym jest dzieło Ojców Kapadockich - wielkich doktorów Kościoła Wschodniego.

Domowe paluchy drożdżowe
Justyna Wojczyńska
Domowe paluchy drożdżowe

 Karnawał to co roku czas najlepszej zabawy, podczas którego odbywa się niezliczona ilość przyjęć i bali. W czasie karnawału organizujemy więcej zabaw niż w każdej innej porze roku. Ostatnio coraz bardziej popularne stają się domówki.

Księga Wyjścia (34)
Księga Wyjścia (34)

Pan Bóg odpowiedział szczerze:
Nikt ci życia nie odbierze.
Zatem swój Izrael prowadź.
Ja zaś ześlę ci anioła,

Jedziemy do Betlejem
Aleksandra Polewska-Wianecka
Jedziemy do Betlejem

Któż by nie słyszał o Betlejem, prawda? To jedno z najsłynniejszych miejsc na Ziemi. Miasteczko, w którym ponad 2000 lat temu narodził się Pan Jezus. Takich miasteczek jakim było Betlejem przed narodzeniem Chrystusa, istniało całe mnóstwo. Dziś także w Polsce i na całym świecie istnieje ogromna ilość miasteczek i o ogromnej większości z nich nikt nie słyszał.

A w rodzinie Nowaków (46)
Ewa Makowska
A w rodzinie Nowaków (46)

Pan Karol miał rację. Podział obowiązków sprawdził się doskonale i rzeczywiście wieczór wigilijny był dla wszystkich czasem wytchnienia i radości. Pani Alicja poradziła sobie ze w pracy i w domu ze wszystkim. - Bez was, moi kochani, byłoby mi bardzo trudno - powiedziała z wdzięcznością, doczepiając kolejne serduszko do kalendarza.

Wódz Biegnąca  Antylopa
Wódz Biegnąca Antylopa

W Stanach Zjednoczonych w XVIII wieku na jednym z banknotów umieszczono podobiznę Indianina w pióropuszu. Miało to wymowę propagandową.

I żyli długo  i szczęśliwie
Katarzyna Kołata (Strzyż)
I żyli długo i szczęśliwie

Jest jedno takie święto w roku, nieco niedoceniane, bo obchodzimy je w cieniu Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Jeszcze cieszą nasze oczy szopki, choinki, bombki i światełka. Jeszcze cieszą nas prezenty, niekiedy dojadamy świąteczne łakocie i szykujemy się na sylwestrową imprezę.

To dla ciebie
Oliwia Wachna
To dla ciebie

 Okazja wymaga inicjatywy. A inicjatywa szuka prezentów. Złote myśli czy przekazywane z pokolenia na pokolenie banały? Wygoda taktycznych „kopert” danych w prezencie po raz kolejny ściera się z nutą fantazji i garścią poświęconego czasu.

Czy dary mędrców istnieja do dziś?
Aleksandra Polewska-Wianecka
Czy dary mędrców istnieja do dziś?

Przed nami pradawna, srebrzysta szkatuła, pokryta misternymi, wypukłymi ornamentami. Jej wieko połączono ze schowkiem nie tylko srebrnymi zawiasami, ale i srebrnym łańcuszkiem podtrzymującym je w pionie po otwarciu. Po wewnętrznej stronie wieka widzimy niemal płaskorzeźbę przedstawiającą pokłon Trzech Króli, a wewnątrz trzy złote, tajemnicze, ażurowe wielokąty w towarzystwie równie zagadkowych … paciorków?

Mądrość króla
ks. Krzysztof P. Kowalik
Mądrość króla

Salomon wzorem Dawida szukał oparcia dla swego życia w Bogu. Wiedział jak wiele Mu zawdzięcza. Czcił Go wraz z całym ludem Izraela. Tak, jak jego poddani udawał się na wzniesienia zwane wyżynami. Na nich budowano ołtarze, by tam składać ofiary. Przy jednym z nich w Gibeonie doświadczył rzeczy niezwykłej.

W Ur Chaldejskim
Szymon Modzelewski
W Ur Chaldejskim

Na południu Iraku, 16 kilometrów od miasta An-Nasirijja, leży wielki kopiec ruin znany mieszkańcom pod nazwą Tell el-Mukajjar. Pod tą arabską nazwą kryje się miejsce, w którym leżą ruiny starożytnego miasta Ur.

Najwyżej na świecie
Renata Jurowicz
Najwyżej na świecie

Każdy kto jedzie w stronę francuskiego La Salette najpierw podziwia górskie widoki. Potem spotyka się
w sanktuarium z Piękną Panią, która tutaj ukazała się pastuszkom Maksyminowi i Melanii.

Pod Twoją  obronę
ks. Piotr Szkudlarek
Pod Twoją obronę

Nie mamy raczej w zwyczaju, by podsumowywać, na ile Adwent przyczynił się do właściwego przeżycia świąt Bożego Narodzenia. Zgoła inaczej wygląda to już z rozliczaniem się ze starego roku. W nowy zapewne zawsze wchodzimy z nadzieją i dozą pewnego niepokoju.

Wielka  tajemnica wiary
ks. Andrzej Antoni Klimek
Wielka tajemnica wiary

Słyszymy tę aklamację podczas każdej Mszy Świętej, ale warto się zastanowić, czy naprawdę nasza odpowiedź,
której wówczas udzielamy jest świadoma. Czy mamy świadomość w czym uczestniczymy i z czym powinniśmy wyjść? Czy mamy pragnienie, aby jak najszybciej znów powrócić i się w tej miłości zanurzyć?

Żłóbek,  jego wartość  i znaczenie
ks. Paweł Guździoł
Żłóbek, jego wartość i znaczenie

Za nami święta Bożego Narodzenia i chyba każdy stanął przy żłóbku w swojej parafii, a może nawet nawiedził kilka kościołów z tą myślą, aby obejrzeć żłóbek. W naszym kraju żłóbek jest nieodłącznym elementem wystroju kościołów i raczej w domach pojawia się rzadziej. Na pewno w każdym domu na święta pojawia się choinka.