TELEFON DO REDAKCJI: 62 766 07 07
Augustyna, Ingi, Jaromira 19 Marca 2024, 05:17
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Wódz Biegnąca Antylopa

13.01.20

Wódz Biegnąca Antylopa

W Stanach Zjednoczonych w XVIII wieku na jednym z banknotów umieszczono podobiznę Indianina w pióropuszu. Miało to wymowę propagandową.

Działo się to dokładnie w 1899 roku. Właśnie wtedy do obiegu w USA wszedł banknot pięciodolarowy z wizerunkiem wodza Siuoxów Biegnącej Antylopy (Tatoka Inyanka). Jednak wizerunek na banknocie różni się od wykonanych za życia wodza fotografii. Na banknocie przydano mu pióropusz wodza plemienia Pawnee, tłumacząc to niby faktem, że oryginalny pióropusz Siouxów nie zmieściłby się na banknocie.
Prawda jest jednak inna. Soiuxowie zamieszkiwali rezerwaty na terenie Dakoty Południowej. Plemię Pawnee zamieszkiwało natomiast Indiańskie Terytorium Oklahoma - nie wchodzące jeszcze wówczas w skład USA i było tam jednym z najmniej licznych plemion. Oklahomę zamieszkiwało wówczas około 250 tysięcy Indian i była wyłączona z możliwości białego osadnictwa. Banknoty o stosunkowo niskim nominale znalazły się więc w obiegu na terenach USA i zależnych - jak właśnie Oklahoma. Ich wymowa propagandowa była jednoznaczna - patrzcie, każdy - nawet Indianin - jest dla nas ważny. Każdego potrafimy uhonorować i uszanować.
W 1905 roku Indianie z Oklahomy postanowili przyłączyć się do USA i wystąpili z wnioskiem o utworzenie nowego stanu pod nazwą Sequoyah. Przygotowali nawet konstytucję stanową (podstawowy warunek przystąpienia do USA), ale w głosowaniu w Kongresie USA projekt przyłączenia stanu Sequoyah przepadł. Zamiast tego, korzystając z wniosku podpisanego przez plemiona Oklahomy, w 1907 roku przyłączono do USA stan Oklahoma, o którego dawnych Indiańskich tradycjach świadczy wyłącznie flaga. Nowa konstytucja zezwalała już na osadnictwo Białego Człowieka, a Indianie, pomimo wcześniejszej propagandy, przestali być ważni dla władz federalnych. Obecnie w Oklahomie liczy się wyłącznie wielki biznes, głównie Oklahoma Gas & Electric Company, założona w 1902 roku.
Obecnie ludność Oklahomy liczy około 4 mln ludzi, z czego aż 8% stanowią Indianie. W niektórych miejscach używa się publicznie języka Indian Cherokee, ale należy to traktować wyłącznie w kategoriach atrakcji turystycznej. Zaś na banknotach pięciodolarowych Indianina zastąpił Abraham Lincoln.

Piotr Kalinowski

Galeria zdjęć

Dodaj komentarz

Pozostało znaków: 1000

Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!