TELEFON DO REDAKCJI: +48 62 766 07 17
Augustyna, Ingi, Jaromira 12 Sierpnia 2020, 23:35
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Artykuły z wydania 22(561)2019

Księga Wyjścia (29)
Romcio Tomcio
Księga Wyjścia (29)

Tak brzmi pierwsze przykazanie:
Jestem Bogiem Twym i Panem,
Który wywiódł cię z niewoli
I w wolności żyć pozwolił.

Egipt po raz drugi
Aleksandra Polewska-Wianecka
Egipt po raz drugi

Pamiętacie na czym zakończyliśmy ostatnio naszą opowieść o Egipcie? Na tym, że w bardzo dawnych czasach, zwanych starożytnymi, wybuchł wielki głód i tylko w jednym państwie można było zakupić zboże. Tym państwem był Egipt, którego gospodarką zarządzał Izraelita o imieniu Józef. 

A w rodzinie Nowaków...(42)
Ewa Makowska
A w rodzinie Nowaków...(42)

Ogromny kasztanowiec, który rośnie niedaleko placu zabaw, zrzucił już chyba wszystkie kasztany. Każdego roku dzieci z całego osiedla prześcigają się w zbieraniu tych brązowych skarbów. Ola i Maciek przynieśli do domu całą torbę. 

Firma Schlag & Söhne
ks. Jacek Paczkowski
Firma Schlag & Söhne

W naszej diecezji, a szczególnie w jej południowo zachodniej części, jest wiele instrumentów znanej i cenionej firmy organmistrzowskiej ze Świdnicy - Schlag & Söhne.

 

Natura i lęk
Nadesłane
Natura i lęk

Człowiek XXI wieku żyje w olbrzymim napięciu i zmaga się z potężnymi lękami, często nie zdając sobie z tego sprawy lub starając się wyprzeć ten fakt ze świadomości. Są to także lęki przed naturą. Napięcie bierze się stąd, że przyroda przeciwstawia się człowiekowi.

 

Cisi bohaterowie
Nadesłane
Cisi bohaterowie

We wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych, 2 listopada, jak co roku przypominam sobie ciebie, babciu, twoje życie, poświęcenie i bohaterstwo dziadka - żołnierza. Chciałabym żyć tak, jak żyłaś ty. Chciałabym mieć w sobie tyle ciepła, pokory i miłości.

 

Obraz dla odpuszczenia grzechów
Renata Jurowicz
Obraz dla odpuszczenia grzechów

W naszej wędrówce po sanktuariach świata trafiamy tym razem na Węgry. Będąc w Mariapocs możemy nawiedzić najważniejsze dla Węgrów i największe maryjne sanktuarium w greckokatolickiej bazylice św. Michała Archanioła, w którym od wieków czczona jest ikona Matki Bożej Płaczącej.

Polska tolerancja religijna w I Rzeczypospolitej
ks. Zbigniew Cieślak
Polska tolerancja religijna w I Rzeczypospolitej

W ostatnim felietonie nadmieniłem, iż w okresie I Rzeczypospolitej Polskiej (966-1795) ukształtował się bardzo ciekawy nurt społeczny, znany w historii jako „Tradycja Polskiej Tolerancji Religijnej”, która wpisała się jak najbardziej w omawiane zagadnienia z zakresu relacji państwo – Kościół.

Życie pełne barw
Anika Nawrocka
Życie pełne barw

Psychologowie przekonują, że kolory wpływają na nastrój i psychikę człowieka. Z doświadczenia wiemy, że decyzja o kolorze stroju, farby do ścian czy samochodu często wiele mówi o charakterze człowieka. Większości z nas zależy, by życie było pełne barw, bo jest wtedy ciekawsze, radośniejsze i pełniejsze. Skąd wzięły się więc barwniki do tkanin czy żywności? 

Nasz chleb powszedni
Ewa Kotowska-Rasiak
Nasz chleb powszedni

Gdy upadał na ziemię brano go do rąk i całowano. Zanim nóż wbił się w jego wnętrze, wykonywano na nim znak krzyża. Witano nim i żegnano, dając przy rozstaniu na znak błogosławieństwa. Z takim szacunkiem w ciągu wieków odnoszono się do chleba. 16 października obchodzimy Światowy Dzień Chleba, który ustanowiony został przez Międzynarodowy Związek Piekarzy i Cukierników.

 

Nie źródło, lecz konsekwencja zła
Aleksandra Polewska-Wianecka
Nie źródło, lecz konsekwencja zła

W ciągu minionych dziesięcioleci powstało wiele publikacji naukowych, których autorzy próbowali odpowiedzieć na pytanie o genezę totalitaryzmu. Pius XII, dokładnie 80 lat temu, w tekście swej pierwszej encykliki Summi Pontificatus, zmierzył się z tym pytaniem zdecydowanie i krótko.  

Zbuntowane pokolenia
ks. Krzysztof P. Kowalik
Zbuntowane pokolenia

Śmierć Absaloma nie przyniosła pokoju w królestwie Dawida. Nie zabrakło bowiem wśród rodaków króla ludzi pełnych ambicji, którzy chcieliby sięgnąć po władzę, a jedność pomiędzy poszczególnymi plemionami była bardzo krucha. Jasno ukazały to kolejne wydarzenia.

Pierwsza Msza Święta w Brazylii
Piotr Kalinowski
Pierwsza Msza Święta w Brazylii

Jezus mówi, że nie można służyć Bogu i mamonie. Ale jak się okazuje nawet na banknotach i monetach można znaleźć odwołania do Boga i wiary i o tym będzie nasz nowy cykl.

 

Gospodarka dawnej Polski  u szczytu potęgi w XVI i XVII w. (2)
Szymon Modzelewski
Gospodarka dawnej Polski u szczytu potęgi w XVI i XVII w. (2)

Rzeczpospolita Obojga Narodów, czyli państwo polsko-litewskie, należało do największych krajów wczesnonowożytnej Europy. W 1582 roku Polska była krajem rozległym, liczącym 867 tysięcy kilometrów kwadratowych powierzchni. Obejmowała rozległe, zróżnicowane pod względem przyrodniczym i geograficznym terytoria.

 

Stołówka imienia Charliego
Nadesłane
Stołówka imienia Charliego

Od momentu, w którym zacząłeś czytać ten wywiad, z powodu chorób wywołanych głodem na świecie umarło kilkoro dzieci. Fundacja Mary’s Meals (Posiłki Maryi) każdego dnia dożywia ponad milion dzieci z 18 krajów świata. Nie robią tego z przytupem. Są „świętymi z sąsiedztwa”. O tym, że czynią dobro, wiedzą jedynie ich najbliżsi.