TELEFON DO REDAKCJI: 62 766 07 07
Augustyna, Ingi, Jaromira 29 Marca 2024, 16:59
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Artykuły z wydania 15(604)2021

Spacer po niebie
Renata Jurowicz
Spacer po niebie

Zdarza nam się, że latem w czasie urlopu wpatrujemy się w zachodzące słońce, a potem w rozgwieżdżone niebo. Z „naszej” strony gwiazdy są niewielkie w porównaniu do Słońca i świecą tylko w nocy. A jak jest w rzeczywistości? 

 

Boże echa stadionów
Aleksandra Polewska-Wianecka
Boże echa stadionów

Jest połowa lat pięćdziesiątych XX wieku. Nad brazylijskim miastem Três Corações zapada parna noc. Nastoletni Edson Arantes do Nascimento długo nie może zasnąć. Leży w łóżku, płacze i tuli do siebie figurkę Matki Bożej.

 

To, co zdawało się niemożliwe
ks. Krzysztof P. Kowalik
To, co zdawało się niemożliwe

Słowa zapowiedziane przez proroka Izajasza spełniły się szybciej niż można było się spodziewać.

 

Pierwsze pojazdy
Szymon Modzelewski
Pierwsze pojazdy

Nie jesteśmy chyba w stanie wyobrazić sobie świata pozbawionego wygodnych środków transportu. A jednak przez sporą część swoich dziejów ludzie poruszali się głównie na piechotę. 

 

Prymas  i Paweł VI (V)
ks. Piotr Jaroszkiewicz
Prymas i Paweł VI (V)

Pontyfikat Pawła VI był dla kardynała Wyszyńskiego okresem wyjątkowo trudnym i wyczerpującym, i to pomimo długotrwałych osobistych rozmów oraz powtarzających się gestów zaufania i przyjaźni Ojca Świętego.

Święta w koronie z chrystusowymi ranami 
Justyna Sprutta
Święta w koronie z chrystusowymi ranami 

Najbardziej znana jest ze zbioru piętnastu modlitw, zwanego Tajemnicą Szczęścia. Święta Brygida, bo o niej mowa, spokrewniona ze szwedzkim dworem królewskim tercjarka franciszkańska i mistyczka zasłynęła zwłaszcza dzięki doświadczanym przez siebie wizjom. 

Rysio, Róża i Tusia mówią o ...rozwadze
Nadesłane
Rysio, Róża i Tusia mówią o ...rozwadze

Latem, gdy słońce uśmiecha się do nas szeroko, a niebo zachwyca błękitem, aż chce się żyć! Każda pora roku ma swoje uroki, ale Róża, Rysio i Tusia zdecydowanie najbardziej lubią lato. Dlaczego? 

Ile w tym szczytnej idei, a ile ściemy?
Pleban ze wsi
Ile w tym szczytnej idei, a ile ściemy?

Dzisiaj trochę się poprzyglądamy pewnym trendom, a ja bym tak naprawdę powiedział dyktatom, które człowiek musi przyjąć, jeśli chce być uważany za fajnego, nowoczesnego, otwartego Europejczyka. Celowo nie określiłem tego ideału Europejczyka, do którego wielu aspiruje, jako mądrego, bo mi się wydaje, że raczej robią z nich durniów, ale każdy ma prawo do własnego zdania. 

Jasna i ta druga strona księży(ca) 357
Jeremiasz Uwiedziony
Jasna i ta druga strona księży(ca) 357

Mateusz wracał ze spowiedzi od kolegi z dekanatu i zauważył, że do wieczornej Mszy św. pozostało jeszcze niemal trzy godziny. Zaczął się zastanawiać co zrobić z tym wolnym czasem i miał pewność, że nie powinien wracać do siebie, bo w takim wypadku na pewno te kilka godzin spędzi... na kanapie. Działo się z nim coś dziwnego ostatnimi czasy.

Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP
ks. Jacek Paczkowski
Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP

Godzinki o Niepokalanym Poczęciu są całe utkane z Biblii. Znajdziemy w nich aż 50 obrazów i symboli zaczerpniętych z Pisma Świętego. Autor godzinek odnosił do Maryi wiele motywów ze Starego i Nowego Testamentu.

 

Niegłuchy telefon
Oliwia Wachna
Niegłuchy telefon

W idealnej rzeczywistości nikt by tego nie potrzebował. Ale żyjemy... tutaj. Skoro już tu jesteśmy, możemy korzystać z tego, co mamy. A nuż się sprawdzi?

Inaczej nie znaczy gorzej
Katarzyna Kołata (Strzyż)
Inaczej nie znaczy gorzej

Czy wysłanie na wakacje dziecka pod opieką taty to trafiony pomysł? Czy oboje nie zginą marnie?

 

W imię Chrystusa nie wolno
Renata Jurowicz
W imię Chrystusa nie wolno

„Ktokolwiek przychodzi na nasze podwórko i prosi o pomoc, w imię Chrystusa nie wolno nam odmawiać” - mówiła matka Matylda Getter. I tak otworzyła drzwi domów zgromadzenia, do którego należała, dla dzieci, żołnierzy i uciekinierów z getta. Świadoma, że grozi za to kara śmierci.

 

Laicyzacja zagrożeniem dla wiary
ks. Piotr Szkudlarek
Laicyzacja zagrożeniem dla wiary

Warto przywołać słowa metropolity Emanuela z Chalcedonu, który stoi na czele delegacji Ekumenicznego Patriarchatu Konstantynopola, a które w dobie przeżywanego w Kościele kryzysu, warto potraktować jako cenną wskazówkę: „Obawiam się, że myślimy bardziej o przetrwaniu chrześcijaństwa, niż o dzieleniu się Dobrą Nowiną o Chrystusie zmartwychwstałym”.

Święte marnowanie
Nadesłane
Święte marnowanie

Wakacje, urlop to czas, kiedy pozwalamy sobie na nicnierobienie. I słusznie. Czasami jednak ten czas bardziej nas męczy i nuży, zamiast dawać nam wytchnienie i „naładowanie akumulatorów”.