TELEFON DO REDAKCJI: 62 766 07 07
Augustyna, Ingi, Jaromira 16 Września 2021, 18:07
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Artykuły z wydania 19(608)2021

Inwestycja w przyszłość
Ewa Kotowska-Rasiak
Inwestycja w przyszłość

Prawie 700 uczniów, w tym 174 w klasach pierwszych rozpoczęło 1 września naukę w Zespole Szkół Technicznych Diecezji Kaliskiej. Od 1 października uczniowie będą mogli korzystać z nowoczesnej hali sportowej.

Słowo Boże 13 - 18 września
Nadesłane
Słowo Boże 13 - 18 września

1 Tm 2, 1-8; Ps 28; Łk 7, 1-10 Dać dobre świadectwo o drugiej osobie. W tej Ewangelii ta postawa starszyzny izraelskiej może być dla nas najtrudniejsza do zrealizowania.

Narodowe rekolekcje i zawierzenie
Redakcja
Narodowe rekolekcje i zawierzenie

7 października br. w Narodowym Sanktuarium św. Józefa będzie miał miejsce Akt Zawierzenia narodu i Kościoła w Polsce Świętemu Józefowi. Będzie on poprzedzony Narodowymi Rekolekcjmi, które odbędą sie w dniach od 3 do 6 października. 

Prymas i Jan Paweł II (4)
ks. Piotr Jaroszkiewicz
Prymas i Jan Paweł II (4)

Polska od samego początku była w centrum uwagi Prymasa i papieża w pierwszych dniach,
a potem miesiącach jego pontyfikatu. Kardynał szybko, jeszcze w październiku w Rzymie, w czasie Mszy św. dla Polaków, zaskoczył władze PRL, bo bez konsultacji z nimi zaprosił Jana Pawła II do Ojczyzny na obchody 900-lecia śmierci św. Stanisława.

Matka  niewidomych
Ewa Kotowska-Rasiak
Matka niewidomych

Dziełem życia matki Róży Czackiej był ośrodek dla niewidomych w Laskach utworzony przez nią w 1921 roku. Choć sama była niewidoma to całe swoje życie poświęciła służbie bliźnim. Przez wiele lat w tym dziele pomagał jej ks. Stefan Wyszyński.

Wymodlone  życie
Nadesłane
Wymodlone życie

Dramat śmiertelnie chorej dziewiętnastolatki połączył przed laty na modlitwie wiele osób. Modliły się całe wspólnoty parafialne, zakony, klerycy, księża, biskupi. Cudowne uzdrowienie siostry Nulli miało miejsce ponad 30 lat temu. Przez cały ten czas wspólnota sióstr Uczennic Krzyża, w której od 1986 roku żyje siostra Nulla, wierzyła, że jej powrót do życia był cudem wymodlonym za wstawiennictwem kard. Wyszyńskiego.

Prymas jakiego nie znamy
Renata Jurowicz
Prymas jakiego nie znamy

Rola ks. Wyszyńskiego była decydująca. On był głównym czynnikiem uspokajającym ciężko rannych partyzantów. Gdyby nie jego osobowość, to jestem przekonany, że nie przetrwalibyśmy tego okresu – wspominał czasy Powstania Warszawskiego na antenie Polskiego Radia kpt. Józef Krzyczkowski.

Bogu niech będą dzięki - słowo redaktora
ks. Andrzej Antoni Klimek
Bogu niech będą dzięki - słowo redaktora

Piszę te słowa kilka dni wcześniej, ale kiedy je czytacie jesteśmy już po beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia kardynała Stefana Wyszyńskiego. Bogu więc niech będą dzięki, że wreszcie do niej doszło, choć żal w sercu wielki, bo nie mogliśmy w tej ceremonii uczestniczyć.