TELEFON DO REDAKCJI: +48 62 766 07 17
Augustyna, Ingi, Jaromira 25 Czerwca 2021, 11:23
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Artykuły z wydania 12(601)2021

Pielgrzymka w intencji trzeźwości
Nadesłane
Pielgrzymka w intencji trzeźwości

Zespół KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych zaprasza na 40. Pielgrzymkę na Jasną Górę w intencji trzeźwości i odnowy moralnej Narodu Polskiego, która odbędzie się 19 i 20 czerwca.

Gościnny przekładaniec i sałatka ryżowa
Nadesłane
Gościnny przekładaniec i sałatka ryżowa

Gościnny przekładaniec to dwa dania, które świetnie sprawdzą się na przyjęciach, piknikach, ale też do pracy. Można je nawet wcześniej przygotować w szklanych lunch boxach.

Alfabet świętego Józefa od K do M
Aleksandra Polewska-Wianecka
Alfabet świętego Józefa od K do M

Czy wiecie, że o św. Józefie możemy sobie opowiadać krótkie historyjki używając do tego kolejnych liter alfabetu? Dziś przedstawię wam, krótkie historyjki na litery: K, L, Ł i M.

Rysio, Róża i Tusia o ...nudzie
Nadesłane
Rysio, Róża i Tusia o ...nudzie

W rodzinie, którą tworzą rodzice i troje dzieci, na co dzień dużo się dzieje i nuda raczej nikomu nie grozi. A jednak bywają takie dni, że liczne „nudzimisie” wyłażą nie wiadomo skąd i są gotowe, by zepsuć wszystkim dobry nastrój. Pierwszy „nudzimiś” zaczął dręczyć Różę już w piątek wieczorem.

Putin rozgrywa Amerykę a Polskę rozgrywają nasi
Pleban ze wsi
Putin rozgrywa Amerykę a Polskę rozgrywają nasi

Już tak dawno nie pisałem o Joe Bidenie, że naprawdę się stęskniłem. Ale teraz to się muszę poważnie zastanowić, czy to on jest taki „szatan z siódmej klasy”, czy może jednak Putin.

Jasna i ta druga strona księżyca 354
Jeremiasz Uwiedziony
Jasna i ta druga strona księżyca 354

Z reguły nie chodził na żadne przyjęcia, ale zaproszenia od Jóźwiaków, którzy byli podporą duszpasterstwa w ich parafii, nie mógł zignorować, chociaż prawdę mówiąc próbował.

W strumieniach miłosierdzia
Arleta Wencwel
W strumieniach miłosierdzia

Spośród ciasno ustawionych bloków mieszkalnych, na jednym z kaliskich osiedli wyłania się przepiękna bryła świątyni, której prekursorskie i wizjonerskie rozwiązanie architektoniczne fascynowało i przerastało swój czas. Wewnątrz w głównym ołtarzu zagościł potężny Zwycięzca.

Szczęśliwy(?) powrót
Joachim Kania
Szczęśliwy(?) powrót

Gdy dowiedziałem się o powrocie do szkół moje uczucia były mieszane. Z jednej strony radość, wiadomo, po tak długim czasie nie mogę się doczekać, aby w końcu zobaczyć się ze znajomymi i nauczycielami. Z drugiej jednak strony przygniata mnie ciężka do zrozumienia niechęć do powrotu. Z tego co mi wiadomo moje uczucia podziela większość młodych osób. Trochę przerażające.

Stara Ara
Aleksandra Polewska-Wianecka
Stara Ara

Na chwilę przed wybuchem pandemii, na oficjalnej stronie dziecięcego zespołu „Arka Noego”, zamieszczono zdjęcie zatytułowane „Stara Ara”, przedstawiające dorosłe dzieciaki z pierwszego składu grupy. Kim są dziś dawne małe gwiazdy? Choćby niektóre? Bo nie o wszystkich udało mi się zebrać informacje.

Starożytna Antiochia
Szymon Modzelewski
Starożytna Antiochia

W południowej Turcji, w pobliżu współczesnego miasta Antakya, leżą ruiny jednej z największych metropolii starożytności, zwanej Antiochią nad Orontem, bądź Antiochią Syryjską.

W trosce o wiarę
ks. Krzysztof P. Kowalik
W trosce o wiarę

Śmierć Elizeusza nie położyła kresu wołaniu Boga, by Naród Wybrany powrócił do Niego. Owo wołanie docierało do ludzkich uszu przez głos proroków. Przestrzegało przed grożącą klęską, będącą konsekwencją lekceważenia Bożego Prawa.

Prymas  i Paweł VI (II)
ks. Piotr Jaroszkiewicz
Prymas i Paweł VI (II)

Dzięki nieustępliwości Prymasa Tysiąclecia Matce Bożej nadano tytuł Matki Kościoła. Zamiar ten zrealizował Paweł VI 21 listopada 1964 roku. Kard. Stefan Wyszyński zebrał wtedy wiele gratulacji, w tym od znanego mariologa i eksperta soborowego ojca Balicia, który akt papieski nazwał prawdziwym cudem.

Ach śpij, kochanie  rzecz o bezsenności
Magdalena Turowska-Wright
Ach śpij, kochanie rzecz o bezsenności

Wszyscy wiemy, jak ważne jest dla nas, aby się dobrze wyspać. Czas snu jest odpoczynkiem dla naszego ciała, które ma szansę się regenerować, ale i dla naszego umysłu.

Społeczne zdrowie
Doktor Jarosław
Społeczne zdrowie

Katolicka nauka społeczna, mimo że w wielu punktach może wydać się zbieżna z doktryną socjalistyczną nie jest socjalistyczna, ani lewicowa. Także w zagadnieniach dotyczących organizacji systemu opieki zdrowotnej taką nie jest. Co nie znaczy, że jest przeciwna publicznej opiece zdrowotnej finansowanej społecznie, solidarnościowo.

Słowa zamienić w czyny
Arleta Wencwel
Słowa zamienić w czyny

Jak ważne są struktury diecezjalnej Caritas i pomoc niesiona przez zaangażowanych w to dzieło ludzi, a także, jak widzi swoją rolę nowy dyrektor Caritas Diecezji Kaliskiej w powierzonej mu misji w rozmowie z ks. Piotrem Kowalkiem.