TELEFON DO REDAKCJI: 62 766 07 07
Augustyna, Ingi, Jaromira 29 Marca 2024, 13:42
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Artykuły z wydania 2(591)2021

Bp Bryl zawierzył swoją posługę św. Józefowi
Ewa Kotowska-Rasiak
Bp Bryl zawierzył swoją posługę św. Józefowi

Biskup nominat Damian Bryl modlił się w Narodowym Sanktuarium św. Józefa i katedrze św. Mikołaja w Kaliszu. Była to pierwsza oficjalna wizyta w Kaliszu bp Damiana, którego Ojciec Święty Franciszek powołał 25 stycznia na urząd biskupa kaliskiego.

Karnawałowe przekąski
Nadesłane
Karnawałowe przekąski

Data rozpoczęcia karnawału jest stała i jest ustalona na 6 stycznia, czyli Święto Trzech Króli. Karnawał trwa do Środy Popielcowej, która jest świętem ruchomym i przypada 46 dni przed Wielkanocą. W tym roku Popielec wypada 17 lutego.

Dzień babci, dzień dziadka
Aleksandra Polewska-Wianecka
Dzień babci, dzień dziadka

W „Promyku radości” dawno nie mieliśmy krzyżówek, prawda? No to dziś będą aż trzy! Zbliża się bowiem Dzień Babci i Dzień Dziadka, a z nimi nadchodzi wspaniała okazja do przypomnienia sobie, kim byli dziadkowie Pana Jezusa.

Rysio, Róża o Tusia mówią o.... ( cz II)
Nadesłane
Rysio, Róża o Tusia mówią o.... ( cz II)

- Huraaa! Jedziemy do cioci Agnieszki! - Róża podskoczyła z radości i uściskała mamę. Rysio też się ucieszył. Minęło już kilka dni nowego roku i rodzeństwo nie mogło doczekać się spotkania z kuzynami. Zwykle spotykają się pierwszego stycznia, ale teraz musieli poczekać aż brat mamy poczuje się lepiej.
- A wujek Paweł jest już zdrowy? - zapytała Tusia.

Kochaj  i nie walcz
Katarzyna Krupińska (Smolińska)
Kochaj i nie walcz

2021 rok ruszył z impetem. Cała ludzkość ma wobec niego duże oczekiwania. Chcemy cudu, powrotu normalności. Maseczki zrzucimy niczym kajdany, ruszymy szturmem na sklepy, kina, teatry, muzea. Człowiek XXI wieku do przeżycia i zdrowia psychicznego potrzebuje o wiele więcej niż drugiego człowieka…

Spodobało się najwyższemu wybrać... budowlańca!
Aleksandra Polewska-Wianecka
Spodobało się najwyższemu wybrać... budowlańca!

„Dom Ojca” – powieść Jarosława Gałuszki o tematyce biblijnej, tym razem ze św. Józefem, ukazała się przed ogłoszeniem przez papieża Roku św. Józefa. Czy mój rozmówca miał przecieki z Watykanu i dlatego wpasował się czasowo z publikacją? Nie zawahałam się go o to zapytać!

Skarb w glinianym  naczyniu
ks. Andrzej Antoni Klimek
Skarb w glinianym naczyniu

Książki są wspaniałymi przyjaciółmi. Zawsze mają coś ciekawego do powiedzenia, kiedy bierzesz je
do ręki. Nigdy nie narzekają, że są zbyt zajęte, i zawsze, w stosownej chwili, mogą karmić umysł.

Cud życia
ks. Krzysztof P. Kowalik
Cud życia

Elizeusz wiele razy wędrując przez Galileę przechodził przez miasto Szunem. Znajdowało się ono na wschodnim krańcu doliny Jizreel. Zawsze gdy tam się pojawiał pewna bogata kobieta zapraszała go
do swego domu na posiłek.

Historia i archeologia Jerozolimy (VIII)
Szymon Modzelewski
Historia i archeologia Jerozolimy (VIII)

Inwestycje budowlane Heroda Wielkiego robiły wielkie wrażenie na jego współczesnych. Mawiano, że kto nie widział Świątyni Jerozolimskiej, ten nigdy nie oglądał pięknej budowli.

Służebnica  niewidomych
Arleta Wencwel - Plata
Służebnica niewidomych

W wieku 22 lat zupełnie straciła wzrok. Własną ślepotę potraktowała jako wezwanie, by pomagać innym
niewidomym. W październiku 2020 roku papież Franciszek zatwierdził dekret autentyczności cudu
za jej wstawiennictwem, co otworzyło drogę do beatyfikacji.

 

Nowy Biskup Ordynariusz Diecezji Kaliskiej
Redakcja
Nowy Biskup Ordynariusz Diecezji Kaliskiej

Papież Franciszek mianował ordynariuszem Diecezji Kaliskiej dotychczasowego biskupa pomocniczego Archidiecezji Poznańskiej ks. bpa Damiana Bryla. O decyzji Papieża poinformowała Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Jak pani Janda na portierni w szpitalu dorabiała
ks. Andrzej Antoni Klimek
Jak pani Janda na portierni w szpitalu dorabiała

Na początku chciałbym powiedzieć, że zupełnie niepotrzebnie ludzie zazdroszczą celebrytom, że są znani i bogaci, że wszystko mają. Otóż wcale tak nie jest, a już na pewno nie u wszystkich. Okazuje się bowiem, że wielu spośród nich musi po prostu dorabiać na boku! Tak, tak proszę państwa, i wcale nie chodzi o dorabianie sobie na przykład zagraniem w reklamie, dodatkową sesją zdjęciową, czy coś w tym stylu. Chodzi o znacznie skromniejsze zajęcia i zapewne znacznie mniej płatne.

Kompas społeczny
ks. Paweł Guździoł
Kompas społeczny

Każdorazowe orędzie na Światowy Dzień Pokoju w mniejszym lub większym stopniu nawiązuje do nauki społecznej Kościoła. Tegoroczne orędzie eksponuje tę naukę i z wielką mocą podkreśla jej znaczenie i rolę. Papież Franciszek wzywa szefów państw i rządów, zwierzchników organizacji międzynarodowych, przywódców religijnych i wszystkich ludzi dobrej woli, aby obrali sobie podstawowe zasady nauki społecznej Kościoła jako kompas nadający kierunek w tych trudnych czasach gdy „łódź ludzkości jest wstrząsana burzą kryzysu i płynie mozolnie w poszukiwaniu spokojniejszego horyzontu”.

Ochronki  bł. Edmunda  Bojanowskiego
Nadesłane
Ochronki bł. Edmunda Bojanowskiego

Wychowanie przedszkolne w Polsce jest powszechne i ogólnodostępne. Do przedszkoli uczęszczają dzieci w wieku od 3 do 7 lat. Czytając różnorodne źródła historyczne, można dowiedzieć się, że prekursorem chrześcijańskiego wychowania przedszkolnego w Polsce był bł. Edmund Bojanowski, który założył ochronkę w Lewkowie.

Słowo Boże na niedzielę 24 stycznia
ks. Łukasz Pondel
Słowo Boże na niedzielę 24 stycznia

Jon 3, 1-5.10 Ps 25 1 Kor 7, 29-31 Mk 1, 14 -20 Śledząc karty Pisma Świętego można niejednokrotnie natrafić na zmaganie proroka. Niekoniecznie musiało ono dotyczyć walki z kimś z zewnątrz. W wielu przypadkach była to walka wewnętrzna, a ściślej mówiąc walka z samym sobą.