TELEFON DO REDAKCJI: +48 62 766 07 17
Augustyna, Ingi, Jaromira 26 Stycznia 2021, 00:32
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Artykuły z wydania 1(590)2021

Czy Lord Vader „strollował”  szopkę na Watykanie?
ks. Andrzej Antoni Klimek
Czy Lord Vader „strollował” szopkę na Watykanie?

Nie ukrywam, że będę się tutaj wyzłośliwiał. Piszę o watykańskiej szopce w takim miejscu naszego czasopisma, w którym będziemy chcieli trochę pożartować, pośmiać się (z niektórych postaw, nigdy z ludzi), a czasami wręcz „zabić śmiechem” absurdy, których nie szczędzi nam współczesność. Nie jestem więc szczęśliwy, że poruszam właśnie tutaj temat watykańskiej szopki.

Jasna i ta druga strona księżyca 343
ks. Andrzej Antoni Klimek
Jasna i ta druga strona księżyca 343

- Miejmy nadzieję, że nie znajdzie się żadna pobożna dusza, której by przyszło do głowy przeliczyć ludzi i napisać stosowny donosik – powiedział Dawid do Mateusza, kiedy po ostatniej Mszy tego dnia wracali na plebanię.

Lektura młodego pokolenia
Nadesłane
Lektura młodego pokolenia

„Kiedy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela, a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem - to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem” (chińskie przysłowie).

Zagrożenia w sieci
Arleta Wencwel
Zagrożenia w sieci

Internet, komórka to nasza codzienność. Rozmawiamy z bliskimi, z lekarzami, pobieramy recepty, robimy zakupy, płacimy rachunki, itd. I nie ma w tym nic nadzwyczajnego, jednak wiele osób wpada w pułapki i staje się ofiarą tych udogodnień. Jak uniknąć wielu trudnych sytuacji i jak zabezpieczyć się w sieci w rozmowie z asp. Anną Jaworską-Wojnicz, oficerem prasowym Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu.

Nawet najsmutniejszy czas w naszym życiu, może nieść  iskierkę nadziei
Aleksandra Polewska-Wianecka
Nawet najsmutniejszy czas w naszym życiu, może nieść iskierkę nadziei

 

Książki o Bożym Narodzeniu są zwykle niczym filmowe komedie romantyczne: lekkie, pogodne i słodkie.
Do tego w tle ich akcji pobrzękują dzwoneczki, pachną pieczone pierniki i choinka z lasu. Publikacja
„Moc truchleje”, która ukazała się w listopadzie, zawiera całkiem inne świąteczne historie. Po pierwsze prawdziwe, po drugie osadzone w scenerii wojny na Kresach wschodnich, kazachskich stepach,
czy nawet w KL Auschwitz. Autorką książki „Moc truchleje” jest Sylwia Winnik.

Poeta i malarz  w jednej osobie
Renata Jurowicz
Poeta i malarz w jednej osobie

Urodzony 200 lat temu poeta Cyprian Kamil Norwid przeważającą część życia spędził za granicą
utrzymując się z prac dorywczych. W Rzymie w czasie Wiosny Ludów stanął w obronie papieża Piusa IX.
Niedoceniany w pełni za życia, po śmierci właściwie zapomniany, później został odkryty na nowo.
Jan Paweł II cytował go najczęściej spośród innych twórców.

Historia i archeologia Jerozolimy (VII)
Szymon Modzelewski
Historia i archeologia Jerozolimy (VII)

Arystobul był oblegany w Świątyni przez Jana Hyrkana i jego nabatejskich sojuszników. W końcu w konflikt wmieszał się rzymski wódz Pompejusz Wielki, który właśnie podbijał Syrię. Nadszedł wraz z legionami
z Damaszku i oblegał Jerozolimę. Rzymianie zdobyli miasto, a Pompejusz pogwałcił wszelkie prawa wchodząc do miejsca Świętego Świętych w jerozolimskim Przybytyku. Judea stała się odtąd państewkiem
klientelnym, zależnym od łaski Republiki Rzymskiej.

Naczynia  pełne oliwy
ks. Krzysztof P. Kowalik
Naczynia pełne oliwy

Przepowiednia Bożej interwencji na pustyni Edomu stała się wstępem do całego szeregu znaków Bożej mocy, które dokonały się za pośrednictwem Elizeusza. Czynił je wierząc w moc Boga. Tego ducha wiary chciał też budzić w ludzkich sercach.

Prymas na temat Niemiec (II)
ks. Piotr Jaroszkiewicz
Prymas na temat Niemiec (II)

W kontaktach z naszym zachodnim sąsiadem i niemieckim Episkopatem ks. kard. Wyszyński nie wahał się mówić zawsze to, co było zgodne z Polską racją stanu, nawet jeśli było to bardzo niepoprawnie politycznie. Równocześnie przy udziale Polski i Niemiec w centrum Europy chciał wzmocnić obecność chrześcijaństwa.

 

Życie dla materialisty
Nadesłane
Życie dla materialisty

Czym jest życie? Nie ma jednej definicji życia, a te, które istnieją odnoszą się do pojedynczych
aspektów i kontekstów znaczeniowych. Dlatego tak trudno jest argumentować za jego świętością
i koniecznością ochrony w dyskusjach z niewierzącymi.

Polowanie  na Kardynała
ks. Andrzej Antoni Klimek
Polowanie na Kardynała

Kiedy atmosfera wokół danej osoby jest nieustannie podgrzewana nieprawdziwymi zarzutami, dostarczanymi przez media, okazuje się, że sądy nie potrafią wznieść się na poziom niezawisłości i przypominają kciuk Cezara przyzwalający na dobicie zaszczutej ofiary, aby zadowolić żądny krwi tłum.

Zupa cebulowa , cebula
Justyna Wojczyńska
Zupa cebulowa , cebula

Cebula uprawiana jest na całym świecie. Jest bardzo popularnym warzywem ze względu na smak oraz łatwość uprawy i przechowywania. Przygotowanie jej do zjedzenia może jednak być problematyczne.

Błogosławionego Nowego Roku
ks. Andrzej Antoni Klimek
Błogosławionego Nowego Roku

Zawsze się dziwiłem dlaczego tak rozgadany naród jak Włosi, jest wyjątkowo oszczędny w słowa podczas składania życzeń. W sumie było to bardzo wygodne, kiedy jeszcze nie znałem języka, bo właściwie na żadną okazję nie trzeba było się szczególnie wysilać: wystarczyło słowo oznaczające dane święto poprzedzić słowem „dobry” i życzenia były gotowe. „Dobrego Bożego Narodzenia” (Buon Natale) na przykład, albo „Dobrych Urodzin” (Buon Compleanno) i wszystko na ten temat.

Kościół nie tylko dla 50+
ks. Piotr Szkudlarek
Kościół nie tylko dla 50+

W niedzielę, 13 grudnia 2020 roku Onet.pl. zamieścił wypowiedź dyrektora Instytutu Statystki Kościoła Katolickiego ks. dr. Wojciecha Sadłonia: „Badania pokazują, że na obecnym etapie historii, katolicyzm w Polsce doszedł do granic swojego rozwoju instytucjonalnego.

Serce w centrum
Arleta Wencwel
Serce w centrum

Nie każdy kościół może pochwalić się jakimiś znaczącymi skarbami, nie każdy kościół to zabytek, ale każdy kościół to dom Boży, którego skarbem są wierni. W tej świątyni na swój lud z wysokości ołtarza głównego spogląda Bóg Ojciec wraz ze swoim Synem, który z otwartym sercem wita wiernych.