TELEFON DO REDAKCJI: 62 766 07 07
Augustyna, Ingi, Jaromira 16 Kwietnia 2024, 19:47
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Artykuły z wydania 20(585)2020

Cieszę, że Bóg mnie wybrał, że dodaje łaski i sił
ks. Sławomir Kęszka
Cieszę, że Bóg mnie wybrał, że dodaje łaski i sił

Ks. Maćkowiak rozstrzelany został w 1942 roku w lasku Borek koło Berezwecza i jego ciała wrzucono do dołu. Miejsce pochówku nie odnaleziono do dziś.

Słowo Boże na każdy dzień (1 - 7 listopada)
Słowo Boże na każdy dzień (1 - 7 listopada)

Żydzi uważali, że Tora (Prawo żydowskie zawarte w pierwszych pięciu księgach Starego Testamentu) zawiera 613 przykazań (micwot), w tym 248 pozytywnych przykazań (rób to) i 365 negatywnych (nie rób). Trudno było się w tym wszystkim połapać. Poza tym jak zachować wszystkie te przykazania? Czy w związku z tym można było osiągnąć zbawienie?

Dama Virsaladze
Oliwia Wachna
Dama Virsaladze

Co otrzymamy w wyniku syntezy puzonu, trąbki, pianina i innych saksofonów? Obym nie musiała tłumaczyć się z tego przed trybunałem Black Lives Matter, ale podpowiem, że tym razem to nie Nowy Orlean. Tu chodzi o jazz.

Duchowa fototerapia na jesień
Nadesłane
Duchowa fototerapia na jesień

Znasz to uczucie, gdy nie masz siły uklęknąć do modlitwy i nawet nie wiesz z jakiego konkretnie powodu jest ci smutno i robisz się rozdrażniony? Czy to brak słońca wpływa na obniżony humor, czy źródło tkwi gdzie indziej?

Królowo Różańca, módl się za nami
Renata Jurowicz
Królowo Różańca, módl się za nami

Sanktuarium Matki Bożej Mrzygłodzkiej jest jednym z najdłużej istniejących ośrodków kultu Matki Bożej Różańcowej w Polsce. Chętnie odwiedzają to miejsce pielgrzymi z archidiecezji częstochowskiej i z dalszych terenów naszego kraju.

Wszyscy braćmi
ks. Paweł Guździoł
Wszyscy braćmi

W naszej rubryce poświęconej nauce społecznej Kościoła nie możemy przemilczeć nowej encykliki społecznej zatytułowanej Fratelli tutti. Papież Franciszek podpisał tę encyklikę 3 października 2020 roku w Asyżu przy grobie Świętego Franciszka w wigilię liturgicznego wspomnienia biedaczyny z Asyżu.

Historia i archeologia Jerozolimy (II)
Szymon Modzelewski
Historia i archeologia Jerozolimy (II)

W późnej epoce brązu w Kanaanie cały czas krążyły niebezpieczne bandy wyrzutków społeczeństwa, zwanych Habiru. Abdi-Hepa walczył zarówno z nimi, jak i z władcami sąsiednich miast.

Sny o różańcu
Aleksandra Polewska-Wianecka
Sny o różańcu

W lutym 1848 roku markiz Roberto d’Azeglio, zaszczycił Oratorium ks. Jana Bosko swoją wizytą. Święty oprowadził go po całym domu. Markiz wyraził swoją aprobatę, jakkolwiek z pewnymi zastrzeżeniami. Określił jako zmarnowany czas poświeconyna odmawianie Różańca.

Przestroga ognia
ks. Krzysztof P. Kowalik
Przestroga ognia

Słowo proroka spełniło się dramatycznie skierowane przez Eliasza do Achaba. Władca za swą chciwość zapłacił własnym życiem. Stracił je na wojnie, którą sam wypowiedział Aramejczykom. Poszedł na nią mimo, iż jeden z izraelskich proroków przepowiadał mu klęskę.

Most między Wschodem a zachodem
Renata Jurowicz
Most między Wschodem a zachodem

Dlaczego papież poświęcił List apostolski św. Hieronimowi,który nieustannie musiał poskramiać swój, delikatnie mówiąc, niełatwy charakter? Jak odmawiać znaną na Wschodzie modlitwę Jezusową?– tłumaczy patrolog, historyk literatury wczesnochrześcijańskiej ks. prof. dr hab. Józef Naumowicz, autor „Nowej Filokalii. Droga modlitwy serca”.

Święty ostatniej nadziei
Justyna Sprutta
Święty ostatniej nadziei

Śpieszy z pomocą w sprawach beznadziejnych, choć słuszniejsze byłoby stwierdzenie, że w sprawach trudnych. Na rodzimym gruncie kult tego Świętego ożywił się w XVIII stuleciu, a mowa tutaj oczywiście o apostole Judzie Tadeuszu.

Święci od potomstwa
Ewa Kotowska-Rasiak
Święci od potomstwa

Mijają tygodnie, miesiące, a nawet lata i niepłodność daje się coraz bardziej we znaki. To dzisiaj rzeczywistość części małżeństw. Podobnie było w przypadku małżonków Elżbiety i Zachariasza, którzy po długich latach doczekali się potomka – Jana Chrzciciela. Dzisiaj ich wstawiennictwa często wzywają rodzice oczekujący potomstwa.

Oaza zieleni
Arleta Wencwel - Plata
Oaza zieleni

Na parapecie, na balkonie, w salonie czy sypialni a nawet w łazience, któż z nas nie ma doniczki z kwiatami. Kwiaty doniczkowe nie tylko pięknie wyglądają i pachną, ale i wpływają na nasze zdrowie, wydzielając różne związki chemiczne. Poprawiają nasze samopoczucie, dodają sił, czasem wręcz leczą. Jednak trzeba pamiętać, że muszą być dobrze dobrane.

Wołanie z czyśćca
Renata Jurowicz
Wołanie z czyśćca

Co czeka nas na końcu ziemskiej egzystencji po śmierci? Okazuje się, że wbrew pozorom wiadomo sporo o niebie, piekle i czyśćcu. O tym, co jest po drugiej stronie życia dowiedzieli się mistycy, których odwiedzały dusze czyśćcowe. Na podstawie ich doświadczeń powstał film „Czyściec”, który właśnie wchodzi na ekrany kin.

Aby Bóg  przez wiarę  zamieszkał  w duszach (I)
ks. Jarosław Powąska
Aby Bóg przez wiarę zamieszkał w duszach (I)

Jesień kojarzy się rodzicom, dzieciom i młodzieży z powrotem do szkoły. W uczniowskim planie lekcji znajduje się między innymi religia. Najczęściej utożsamia się religię z katechezą, a tymczasem szkolna lekcja religii jest jedną z form katechezy, a sama katecheza jest rzeczywistością o wiele bogatszą. Zapraszam do zapoznania się z tym, jak Kościół postrzega katechezę.