TELEFON DO REDAKCJI: +48 62 766 07 17
Augustyna, Ingi, Jaromira 29 Września 2020, 22:06
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Artykuły z wydania 2(567)2020

Bł. Euzebiusz z Ostrzyhomia (1200-1270)
ks. Sławomir Kęszka
Bł. Euzebiusz z Ostrzyhomia (1200-1270)

Po przyjęciu chrześcijaństwa przez wodza Węgrów Gejzę I w 973 roku, na tereny Kotliny Panońskiej przybyli mnisi i misjonarze z Niemiec, Włoch, Bizancjum i Czech, a w lasach, pieczarach i miejscach odludnych pojawili się ludzie prowadzący życie pustelnicze.

Z trzema krzyżami
Renata Jurowicz
Z trzema krzyżami

Wybudowanie kościoła pw. Najświętszego Zbawiciela w Ostrowie zbiegło się z czasem komunistycznych rządów w Polsce. Władze państwowe nie wyraziły zgody na powstanie nowego kościoła, dlatego zdecydowano, że będzie to Dom Przedpogrzebowy na cmentarzu. Obecnie z krzyża w prezbiterium parafialnej świątyni spogląda na nas wstępujący do nieba zwycięski Zbawiciel.

Księga Wyjścia (35)
Romcio Tomcio
Księga Wyjścia (35)

Później Bóg rzekł Mojżeszowi: - Musisz dwie tablice zrobić. Dla przykazań ocalenia, Wykuj sobie je z kamienia,

Zwiedzamy Betlejem
Aleksandra Polewska-Wianecka
Zwiedzamy Betlejem

W takim miejscu jak Betlejem musimy zatrzymać się dłużej. Jak powiedzieliśmy sobie ostatnio, małe, nieznane miasteczko Betlejem stało się jednym z najsławniejszych miejsc na świecie, bo narodził się w nim Chrystus.

A w rodzinie Nowaków... (48)
Ewa Makowska
A w rodzinie Nowaków... (48)

Po zeszłorocznym Sylwestrze w „Dziaduszkowie” mogłoby się wydawać, że ostatnia noc w roku spędzona w domu to nic ciekawego. Ola i Maciek marudzili, że Sylwester będzie nudny, że pójdą spać i nie będą czekać do północy. Jednak rodzice zadbali o to, by ten wieczór mimo wszystko był wyjątkowy.

Etiopska katedra
Piotr Kalinowski
Etiopska katedra

W 1945 roku na etiopskich banknotach przedstawiono katedrę Trójcy Świętej wybudowaną w stolicy państwa, które położone jest we wschodniej części kontynentu afrykańskiego, w tzw. Rogu Afryki.

Postanowienia  św. Faustyny
Nadesłane
Postanowienia św. Faustyny

Nadejście Nowego Roku to moment, który prowokuje do podjęcia postanowień, jakie chcielibyśmy realizować przez kolejne 365 dni naszego życia. Postanowienia te bywają i banalne, i bardziej wymagające, jednak na pewno świadczą o tym, że coś chcielibyśmy zmienić w naszym bytowaniu, chcielibyśmy stać się lepszymi i pełniej wykorzystać przemijający czas.

Odkryty
Katarzyna Kołata (Strzyż)
Odkryty

Trwamy jeszcze w Bożonarodzeniowej radości, w którą wpisuje się niedawno przeżywana uroczystość Objawienia Pańskiego. Należy ona do pierwszych świąt ustanowionych przez Kościół i od kilkunastu wieków przeżywają ją zarówno katolicy,  jak i prawosławni. Do czego nas zaprasza?

Miejsce w Beskidzie Żywieckim
Renata Jurowicz
Miejsce w Beskidzie Żywieckim

Jedno z najwyżej położnych polskich sanktuariów maryjnych wybudowano w beskidzkim Przyłękowie. Znajduje się ono na terenie salezjańskiej parafii NMP Wspomożenia Wiernych.

Mistrz Engler i jego organy
ks. Jacek Paczkowski
Mistrz Engler i jego organy

Przedwojenny Wrocław szczycił się kilkoma najwyższej klasy organami koncertowymi. Nazwa „koncertowe”  była ta adekwatna, bo koncertów odbywało się tu mnóstwo. To właśnie we Wrocławiu, w Hali Stulecia zbudowano przed wojną największy na świecie instrument.

Powrót do Betlejem
Aleksandra Polewska-Wianecka
Powrót do Betlejem

W przeddzień tegorocznego Adwentu światowe media obiegła informacja dotycząca jednej z najważniejszych relikwii Bożego Narodzenia. Część Sacra Culla, czyli przechowywanych od wieków w Rzymie deseczek z kołyski Dzieciątka Jezus, papież Franciszek na prośbę burmistrza Betlejem postanowiłzwrócić miastu narodzin Mesjasza.

Upragniona budowla
ks. Krzysztof P. Kowalik
Upragniona budowla

Sława Salomona stawała się coraz większa. Król był tego coraz bardziej świadomy. Jednocześnie zdawał sobie sprawę z tego, że wszystko zawdzięcza Bogu Izraela, a po Nim swojemu ojcu Dawidowi. Pamiętał również o pragnieniu Dawida jakim było wzniesienie świątyni dla Pana w Jerozolimie. Ten zamiar chciał zrealizować, jeśli Bóg mu na to pozwoli.

Konstytucje  II Rzeczypospolitej (2)
ks. Zbigniew Cieślak
Konstytucje II Rzeczypospolitej (2)

W okresie II Rzeczypospolitej Polskiej (1918-1939), w relacjach państwo - Kościół w Polsce, podstawowymi regulacjami prawnymi były: Konkordat z 1925 roku oraz Konstytucja marcowa i kwietniowa.

Filistyński Ekron
Szymon Modzelewski
Filistyński Ekron

Filistyni, którzy osiedlili się na wybrzeżu Kanaanu około 1200-1100 roku przed Chr. założyli w pasie nadbrzeżnym wiele sławnych później i bogatych miast. Ci przybysze ze świata egejskiego dali nazwę krajowi, który obecnie określany jest niekiedy mianem Palestyny, czyli ziemi Filistynów, od hebrajskiego słowa Peleszet, oznaczającego Filistynów.

Światło z Betlejem
Nadesłane
Światło z Betlejem

W Niedzielę Świętej Rodziny, 29 grudnia 2019 roku, w kościele pw. św. Idziego, opata na Mszach Świętych zgromadzili się małżonkowie.