TELEFON DO REDAKCJI: +48 62 766 07 17
Augustyna, Ingi, Jaromira 01 Października 2020, 01:59
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Zwiedzamy Betlejem

Zwiedzamy Betlejem

W takim miejscu jak Betlejem musimy zatrzymać się dłużej. Jak powiedzieliśmy sobie ostatnio, małe, nieznane miasteczko Betlejem stało się jednym z najsławniejszych miejsc na świecie, bo narodził się w nim Chrystus.

I, co ważne, pozostaje niezmiennie sławne od 2000 lat! Betlejem oddalone jest o kilka kilometrów od Jerozolimy. Jeśli pojedziecie kiedyś w podróż do Izraela, koniecznie musicie je odwiedzić. I zapamiętajcie dzisiaj co warto w nim zobaczyć. Po pierwsze oczywiście miejsce narodzin Pana Jezusa. Jednak będąc w Betlejem nie szukajcie stojącej gdzieś w centrum miasta stajenki. Bo stajenka narodzin Jezusa nie była taką stajenką jaką znamy z Polski. Nie była to ani drewniana, ani tym bardziej murowana konstrukcja. Była nią po prostu grota skalna, jaskinia, w której chroniły się zwierzęta. Ale groty jako takiej też nie szukajcie. Nad miejscem narodzin Chrystusa bowiem w IV wieku, cesarzowa Helena poleciła wznieść świątynię, by to niezwykłe i święte miejsce było chronione przez jej mury.
Świątynia ta istnieje do dziś i znana jest jako Bazylika Narodzenia Pańskiego. I dopiero kiedy wejdziecie do jej wnętrza, znajdziecie miejsce gdzie przyszedł na świat Chrystus. Jest ono oznaczone srebrną, wieloramienną gwiazdą przytwierdzoną do marmurowej podłogi. W środku gwiazdy jest otwór, przez który widać fragment naturalnego podłoża. Jak mówi tradycja, to właśnie dokładnie w tym miejscu Maryja urodziła Syna. Tuż obok jest też miejsce nazywane Grotą Mleczną. Poznacie je po tym, że jest białe jak mleko. Od tego odcienia bili pochodzi nazwa groty. Ale nie tylko od niego. Mówi się bowiem od wieków, że w tej mlecznobiałej grocie, Matka Boża karmiła maleńkiego Jezusa własnym mlekiem. Ponoć kropla tego mleka spadła na kamienne podłoże i zamieniła jego kolor w kolor mleka.
Jest też w Betlejem miejsce nazywane Polem Pasterzy. Jak mówią pradawne przekazy, to właśnie na tym polu przebywali pasterze, którym objawił się anioł i obwieścił nowinę o narodzinach Mesjasza.

Galeria zdjęć

Dodaj komentarz

Pozostało znaków: 1000

Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!