TELEFON DO REDAKCJI: +48 62 766 07 17
Augustyna, Ingi, Jaromira 14 Lipca 2020, 20:57
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Artykuły z wydania 8(547)2019

39 pielgrzymka ministrantów
Nadesłane
39 pielgrzymka ministrantów

Wielkimi krokami zbliża się majowy weekend. Jak co roku, salezjanie przygotowują z tej okazji Pielgrzymkę Ministrantów do Twardogóry (PiM), połączoną z rozgrywkami sportowymi.

Słowo Boże na każdy dzień (14-20 kwietnia)
ks. Łukasz Pondel
Słowo Boże na każdy dzień (14-20 kwietnia)

Iz 50, 4-7; Ps 22; Flp 2, 6-11; Łk 22, 14-23,56. Kiedy czytam dzisiejszą Ewangelię zastanawiam się, dlaczego przed swoją męką Pan Jezus spożywał z uczniami Ostatnią Wieczerzę. 

Św. Fulbert z Chartres (960-1028)
ks. Sławomir Kęszka
Św. Fulbert z Chartres (960-1028)

Monumentalna gotycka katedra Najświętszej Maryi Panny, zbudowana na przełomie XII i XIII wieku ad majorem Dei gloriam, na górującym nad doliną rzeki Eure wzgórzu Chartres, stanowiła niedościgły wzór dla innych świątyń wznoszonych w tamtym czasie i od wieków zadziwia swoją doskonałością architektoniczną.

U Andrzeja, który był apostołem
Renata Jurowicz
U Andrzeja, który był apostołem

W świątyni, której patronuje św. Andrzej, Apostoł, czczony jest pochodzący z XVII wieku obraz Matki Bożej Sokalskiej. Trafił tu za pośrednictwem bernardynów przybyłych z sanktuarium w Sokalu.

Malinowa chmurka
Justyna Wojczyńska
Malinowa chmurka

To ciasto zachwyci każdego. Kruchy spód, duża ilość malin w malinowej galaretce, kremowa masa śmietankowa i wieńcząca ciasto chrupiąca beza z migdałami.

Jasna i ta druga strona księży(ca) - odcinek 300
Jeremiasz Uwiedziony
Jasna i ta druga strona księży(ca) - odcinek 300

- Chociaż, jak się chwilę zastanowię, to troszeczkę jednak pani o mnie wiedzieć powinna, choć pewnie nie to, czym się pani ze mną przed chwilą podzieliła – zagaił ponownie Mateusz.

Urodziny kościoła
Aleksandra Polewska-Wianecka
Urodziny kościoła

Nie wiem czy wiecie, ale Kościół także obchodzi swoje urodziny. Tyle tylko, że te urodziny przypadają co roku innego dnia.

A w rodzinie Nowaków…(29)
Ewa Makowska
A w rodzinie Nowaków…(29)

Pani Nowak wracając z pracy, postanowiła zmienić nieco dobrze znaną jej drogę i przejść przez pobliski skwer. Chciała popatrzeć na budzącą się do życia przyrodę. Najpiękniejsza pora roku nie zawiodła nikogo. Nareszcie! Przyszła!

Wianek z wieszaka
Karolina Plebańska
Wianek z wieszaka

Wianki są piękną i prostą ozdobą mieszkania. Przy świątecznych okazjach (także chrztu i Pierwszej Komunii) przygotowuję takich wiele, dużych i małych. Malowniczo dekorują drzwi, okna i stoły. Do ich wykonania najlepiej wykorzystać rośliny, które ładnie zasychają.

Sztuka
Oliwia Wachna
Sztuka

Dowiedziałam się, że to jest w niej właśnie najlepsze. Wielowymiarowość, niejednoznaczność, wyższość samej formy nad treścią i szereg pojęć, które słyszałam pierwszy raz w życiu. Słowem - każdy widzi to, co chce. Gorzej, kiedy chce, ale nie może.

Bonum est praestolari
Katarzyna Kołata (Strzyż)
Bonum est praestolari

Bonum est praestolari, cum silentio salutare Dei. Dobrze jest czekać w milczeniu ratunku od Pana.

W koronie królów
Renata Jurowicz
W koronie królów

Marija Bistrica to największe narodowe sanktuarium maryjne w Chorwacji, które położone jest w północnej części tego kraju. Tam w czasie najazdu Turków cudowna figura Matki Bożej została dla bezpieczeństwa zamurowana i odnaleziono ją dopiero po ponad 30 latach.

Organy w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie
ks. Jacek Paczkowski
Organy w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie

Kościół pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela został zbudowany w latach 1592 – 1597 i konsekrowany w 1601 roku. Pierwszą wzmiankę o organach w tym kościele, jak i w ogóle w mieście, odnajdziemy w aktach wizytacji kościołów krotoszyńskich przeprowadzonej w roku 1611

Słowianie i ziemie polskie,  cz. 2
Szymon Modzelewski
Słowianie i ziemie polskie, cz. 2

Świat wokół Słowian gwałtownie się zmieniał. W VII wieku po Chr. wyznający islam Arabowie pokonali Persów i Bizantyjczyków, podbijając ogromne obszary ciągnące się od Afryki Północnej po Iran i od Azji Mniejszej po Zatokę Perską i Egipt. 

Ojciec "cienia ojca" (1)
Aleksandra Polewska-Wianecka
Ojciec "cienia ojca" (1)

„Prawdopodobnie ocalił mi życie” – napisał o Janie Dobraczyńskim Michał Głowiński, pisarz i literaturoznawca w jednym z artykułów pod koniec lat 90. XX wieku. Irena Sendlerowa, legendarna kierowniczka referatu dziecięcego „Żegoty”, twierdziła, że przyszły pisarz mógł uratować nawet 500 żydowskich dzieci.