TELEFON DO REDAKCJI: +48 62 766 07 17
Augustyna, Ingi, Jaromira 12 Sierpnia 2020, 23:17
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Artykuły z wydania 5(544)2019

Św. Cezary z Nazjanzu (335-369)
ks. Sławomir Kęszka
Św. Cezary z Nazjanzu (335-369)

W IV wieku państwo rzymskie pomimo licznych trudności nadal rozciągało się na ogromnych obszarach basenu Morza Śródziemnego, obejmując część Europy, Azji i Afryki.

Zbawiciel  między Męczennikami
Renata Jurowicz
Zbawiciel między Męczennikami

Przy kościele największej parafii w Pleszewie pod wezwaniem Najświętszego Zbawiciela spotkamy świętych męczenników prezbitera Jana Nepomucena i diakona Wawrzyńca, którzy trafili tu z pleszewskiego rynku.

Drób jest dobry
Justyna Wojczyńska
Drób jest dobry

Polacy coraz częściej sięgają po mięso z kurczaka, dzięki czemu roczne spożycie tego mięsa wzrasta i aktualnie wynosi 27 kg na rok. Polski drób jest bardzo ceniony za granicą.

Jasna i ta druga strona księży(ca) - odcinek 297
ks. Andrzej Antoni Klimek
Jasna i ta druga strona księży(ca) - odcinek 297

- Czy może nam pan powiedzieć, skąd wziął tyle gotówki? - zapytał go urzędnik, kiedy już się znaleźli w zamkniętym pokoju w towarzystwie dwóch rosłych strażników, którzy groźnie mu się przyglądali z dłońmi schowanymi za plecami.

Tajemniczy pocieszyciel
Aleksandra Polewska-Wianecka
Tajemniczy pocieszyciel

 Apostołowie i inni uczniowie Pana Jezusa bardzo przeżyli Jego ukrzyżowanie i śmierć. Cierpieli, płakali, smucili się, a w dodatku również bali się, że wrogowie ich Mistrza obrócą się również przeciwko nim i poślą ich do więzienia albo także uśmiercą.

A w rodzinie Nowaków?(26)
Ewa Makowska
A w rodzinie Nowaków?(26)

Bal karnawałowy, na który wybrali się się państwo Nowakowie okazał się bardzo udany. Wrócili późno w nocy, właściwie nad ranem do… pustego mieszkania. Ola i Maciek nocowali u dziadków.

Papier do szycia  i prania
Karolina Plebańska
Papier do szycia i prania

Saszetki, które widać na zdjęciu zostały uszyte z papieru. Jest to specjalnie impregnowany papier, który zastępuje skórę. Sprawdzi się przy szyciu portfeli, okładek i torebek, lub wzmacnianiu ich brzegów.

Wszystko  pod kontrolą
Nadesłane
Wszystko pod kontrolą

Nie raz słyszę, gdy ktoś mówi: lubię mieć wszystko pod kontrolą. Tak, są ludzie, którzy tak mają i tę kontrolę przenoszą na różne dziedziny życia. Ta dziwna przypadłość jest niezależna od wieku.

Byliśmy pierwsi
Nadesłane
Byliśmy pierwsi

Jest taki dowcip. Nauczyciel pyta dzieci, skąd bierze się mleko? Pada odpowiedź: Nie od krowy. Nawet nie od kozy. Tylko ze sklepu. To ciekawe, skąd według niektórych wzięło się chrześcijaństwo?

Kultura,  naukowo  i potocznie
ks. Paweł Guździoł
Kultura, naukowo i potocznie

 Słowo kultura raczej nie jest obce nikomu, gdyż funkcjonuje powszechnie w naszym języku. Jan Paweł II przemawiając w siedzibie UNESCO 2 czerwca 1980 roku powiedział: „kultura jest tym przez co człowiek jako człowiek staje się bardziej człowiekiem: bardziej jest”.

Zło dobrem zwyciężaj felieton
ks. Piotr Szkudlarek
Zło dobrem zwyciężaj felieton

„Tego jeszcze nie było, by w kościele wszczynać awantury!” - chciałoby się rzec, aby podkreślić, że to rzecz ciągle w naszych realiach polskich jeszcze niebywała.

Na obcej ziemi
ks. Krzysztof P. Kowalik
Na obcej ziemi

 Rozstanie po spotkaniu z Saulem nie wniosło pokoju w serce Dawida. Szybko zdał sobie sprawę z tego, że w krótkim czasie sytuacja może się znów odmienić i będzie musiał uciekać przed królem. Ów widział w nim swego rywala i prędzej czy później w jego sercu odżyje zamiar zabicia rywala.

Bóg, Reagan i zimna wojna
Aleksandra Polewska-Wianecka
Bóg, Reagan i zimna wojna

- Zdaję sobie sprawę, iż musimy być ostrożni w deklarowaniu, że Bóg jest po naszej stronie - mawiał 40. prezydent USA Ronald Reagan. - Jednocześnie wydaje mi się, że dobrze jest Go pytać czy to my znajdujemy się po Jego stronie.

Purpura i ślimaki
Szymon Modzelewski
Purpura i ślimaki

Od głębokich pradziejów człowiek starał się ozdabiać swój strój, barwiąc go i naszywając na niego aplikacje z różnorodnych materiałów. Już w paleolicie skórzane ubrania barwiono za pomocą czerwonego tlenku żelaza, czyli ochry. Barwniki wytwarzano z naturalnych składników, przede wszystkim roślin i minerałów i obracano nimi na szeroką skalę.

Uparty książe
Justyna Sprutta
Uparty książe

Rok 2018 był nie tylko Rokiem Jubileuszowym Świętego Stanisława Kostki, ale i Świętego Alojzego (Ludwika) Gonzagi. W Polsce św. Alojzy Gonzaga, który także był jezuitą, znalazł się w cieniu swego współbrata.