TELEFON DO REDAKCJI: +48 62 766 07 17
Augustyna, Ingi, Jaromira 15 Października 2019, 06:38
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Artykuły z wydania 26(539)2018

Kościół pw. Świętego Krzyża w Brzezinach
Renata Jurowicz
Kościół pw. Świętego Krzyża w Brzezinach

W ołtarzu głównym brzezińskiego kościoła zobaczymy obraz „Znalezienie krzyża świętego przez św. Helenę”. Znajdziemy na nim ślady historii, która wydarzyła się w czasie II wojny światowej.

Św. Franciszka Ksawera Cabrini (1850-1917)
ks. Sławomir Kęszka
Św. Franciszka Ksawera Cabrini (1850-1917)

Na naszych oczach Włochy stały się jednym z głównych krajów, do których docierały przez Morze Śródziemne wielkie rzesze uciekinierów migrujących z Afryki do Europy Zachodniej.

Jasna i ta druga strona księży(ca) - odcinek 293
Jeremiasz Uwiedziony
Jasna i ta druga strona księży(ca) - odcinek 293

Zuzanna siedziała naprzeciwko Mateusza w kancelarii parafialnej, uśmiechała się, ale nie miała najmniejszego zamiaru zacząć rozmowy. Dyskretnie obejrzała ściany kancelarii, regały, dostrzegła wysypujące się z kosza na śmieci papierzyska...

Chrześcijańskie legendy o choince (1)
Aleksandra Polewska-Wianecka
Chrześcijańskie legendy o choince (1)

Na czas Adwentu i Bożego Narodzenia, zrobimy małą przerwę w opowieściach o świętych patronach Polski i skupimy się na prastarych, chrześcijańskich legendach, które próbują wyjaśnić, dlaczego w czasie świąt Narodzenia Jezusa stroimy choinkę. Oto pierwsza z nich.

A w rodzinie Nowaków…(21)
Ewa Makowska
A w rodzinie Nowaków…(21)

Takich „Mikołajek” Ola i Maciek jeszcze nigdy nie przeżyli. Okazało się, że zdjęcia z wakacji wcale nie miały przypominać o wysłaniu kartek z życzeniami, choć te oczywiście wysłać trzeba. Dzieci nie mogły uwierzyć, że państwo Kłosek zaprosili rodzinę Nowaków na Sylwestra. Nic więc dziwnego, że odpowiedzią na tę wiadomość było głośne „Huraaa!”.

Jest dużo do zrobienia
Katarzyna Kołata (Strzyż)
Jest dużo do zrobienia

Adwent jest czasem, gdy w sposób szczególny chcemy zaangażować się w jakieś dobre rzeczy i pomóc innym. W różnych miejscach i na różne sposoby organizuje się zbiórki żywności, a dla dzieci świąteczne paczki. Po co jednak to robimy i czy to wystarczy?

Twierdza Maryi
Renata Jurowicz
Twierdza Maryi

Naprawę części murów kompleksu klasztornego w Berdyczowie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP. Dlaczego? To właśnie tam znajduje się największe i najważniejsze na Ukrainie sanktuarium Matki Bożej, które ma polskie korzenie.

Organy Johanna Spiegla w Wysocku Wielkim
ks. Jacek Paczkowski
Organy Johanna Spiegla w Wysocku Wielkim

Można sądzić, że tak renomowany kościół na terenie ogromnej parafii mógł dysponować instrumentem muzycznym już w XVI wieku. Z braku odnośnych źródeł archiwalnych przychodzi nam jedynie stwierdzić, że podczas lustracji świątyni dokonanej w 1684 roku odnotowano nieznanej wielkości dobre organy.

Poznań?  Chciało mi się płakać
Aleksandra Polewska-Wianecka
Poznań? Chciało mi się płakać

- W Krakowie, takich jak my dwaj, to mają na pęczki – stwierdził Roman Brandstaetter rozmawiając z młodziutkim ojcem Górą. - Bylibyśmy tam, co najwyżej, jednymi z wielu. A tu? Tutaj, to my możemy być kimś! Tu możemy się dopiero wykazać! – powiedział.

Przyjaźń ratująca życie
ks. Krzysztof P. Kowalik
Przyjaźń ratująca życie

Teraz Dawidowi pozostawało oczekiwanie. Powierzył swoje życie w ręce przyjaciela. Ufał mu, choć zdawał sobie sprawę z tego, iż jako namaszczony w Betlejem przez Samuela na króla stał na drodze Jonatana do tronu.

O wciąganiu w bagno
ks. Andrzej Antoni Klimek
O wciąganiu w bagno

Tak sobie myślę, że tematyka dzisiejszego felietonu może Was nieco zaskoczyć, ale chyba nie będzie to pierwszy raz. Refleksja moja wywołana jest z jednej strony coraz częstszymi oskarżaniami o pedofilię w Kościele...

Małe Misjonarki Miłosierdzia
Jerzy Aleksander Splitt
Małe Misjonarki Miłosierdzia

Ostatni artykuł z cyklu przybliżającego wspólnoty zakonne, które w minionym czasie swoją obecnością i niesioną posługą wpisywały się w dzieje terenu obejmującego swym zasięgiem dzisiejszą diecezję kaliską poświęcony jest siostrom orionistkom.

Gospodarka  Republiki Rzymskiej II
Szymon Modzelewski
Gospodarka Republiki Rzymskiej II

W III wieku przed Chr. w Rzymie wprowadzono pieniądz metalowy w postaci monet. Pierwotnie rolę pieniądza pełniły sztaby brązowe używane od V-IV wieku przed Chr., oznaczane różnymi przedstawieniami, np. słoni, byków, trójzębów itp.

Protomartyr spod kamieni
Justyna Sprutta
Protomartyr spod kamieni

O tym, że Święty Szczepan był pierwszym, chrześcijańskim męczennikiem mówi nam także jego pochodzące z języka greckiego określenie protomartyr. Był on również diakonem.

Przemieniająca muzyka
Renata Jurowicz
Przemieniająca muzyka

Wieczorem 1 grudnia odbył się maryjny koncert z udziałem Darii Stachowicz i organisty Łukasza Mosura w kościele pw. NMP Królowej Polski w Ostrowie Wielkopolskim.