TELEFON DO REDAKCJI: +48 62 766 07 17
Augustyna, Ingi, Jaromira 16 Czerwca 2019, 08:53
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Chrześcijańskie legendy o choince (1)

Chrześcijańskie legendy o choince (1)

Anioł i świerk

Na czas Adwentu i Bożego Narodzenia, zrobimy małą przerwę w opowieściach o świętych patronach Polski i skupimy się na prastarych, chrześcijańskich legendach, które próbują wyjaśnić, dlaczego w czasie świąt Narodzenia Jezusa stroimy choinkę. Oto pierwsza z nich.
Gdy narodził się Pan Jezus, również drzewa, podobnie jak ludzie i zwierzęta, pragnęły ofiarować Mu jakieś dary, by pocieszyć Go w biedzie. Wszystkie drzewa wiedziały, czym obdarować Dzieciątko. Jabłoń dała Jezuskowi kosz najpiękniejszych i najsłodszych jabłek. Leszczyna najbardziej dorodne orzechy. Jarzębina podarowała Dzieciątku sznur korali ze swoich jagód, magnolia bukiet najpiękniej pachnących kwiatów. Tylko świerk nie mógł wpaść na żaden pomysł.
Co mógłbym dać Jezuskowi? - pytał innych drzew. - Ty? - dziwiły się drzewa.
- Ty nie masz niczego co mógłbyś poarować! Bo co takiego? Igły? Pokłułyby przecież Dzieciątko! A Twoje żywiczne łzy są lepkie i też nie byłby dla Niego przyjemne!
- Macie rację - odpowiedział smutno świerk. - Nie mam niczego co mógłbym dać Jezuskowi.
Rozmowę tę jednak usłyszał pewien anioł w niebie, który postanowił zlitować się nad pokornym świerkiem i pomóc mu jakoś. Wysoko na niebie właśnie zabłysły gwiazdy. Anioł poprosił więc niektóre z nich, by zeszły i spoczęły na gałęziach świerku. Posłuchały anioła
i rozświetliły całe drzewo. Gdy Dzieciątko zobaczyło to, Jego oczy rozbłysły z zachwytu i radości. Świerk był także bardzo szczęśliwy. Wiele lat później, ludzie znający tę historię wprowadzili zwyczaj strojenia w każdym domu świerku z zapalonymi świeczkami, których płomyki miały przypominać blask gwiazd. Stroili świerk i zapalali świeczki w Wigilię Bożego Narodzenia, czyli w noc urodzin Pana Jezusa, by drzewko błyszczało jak właśnie tamtego dnia.

Aleksandra Polewska

Galeria zdjęć

Dodaj komentarz

Pozostało znaków: 1000

Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!