TELEFON DO REDAKCJI: 62 766 07 07
Augustyna, Ingi, Jaromira 28 Marca 2024, 14:26
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Artykuły z wydania 19(532)2018

Placki cukiniowe
Placki cukiniowe

Kuchnia grecka ma opinię jednej z najlepszych na świecie. Dawniej różnorodne przysmaki bywały tylko na stoły zamożnych, biedniejsi natomiast musieli zadowolić się warzywami, ziarnami zbóż i owocami.

Jasna i ta druga strona księży(ca) - odcinek 286
Jeremiasz Uwiedziony
Jasna i ta druga strona księży(ca) - odcinek 286

Mateusz nie był szczególnie szczęśliwy spoglądając na nieco pustawy kościół. Spodziewał się zupełnie innej frekwencji na Eucharystii rozpoczynającej nowy rok szkolny. W końcu na terenie parafii było aż pięć szkół.

Opowieści Drzwi Gnieźnieńskich
Aleksandra Polewska-Wianecka
Opowieści Drzwi Gnieźnieńskich

Św. Wojciecha pochowano w katedrze w Gnieźnie w 997 roku. Katedra ta nazywana jest matką wszystkich polskich kościołów – a to dlatego, że w Gnieźnie powstało ponad 1000 lat temu, pierwsze biskupstwo.

Lustro
Lustro

Dziś opowiem o tym jak zrobić lustro. Mam nadzieję, że uruchomię wyobraźnię Czytelników i pokażę możliwości na wykonanie ładnego, oryginalnego, kolorowego albo postarzanego lustra, które nie kosztuje setki monet.

Coś ty młodzieży zrobił, Kościele?
Kajetan Rajski
Coś ty młodzieży zrobił, Kościele?

„Młodzi katolicy coraz rzadziej chodzą do kościoła” - informuje ukazujący się w Małopolsce „Dziennik Polski”. W każdą niedzielę na Mszy św. pojawia się 26 % młodych Polaków i Polek, ale tylko dla 16 % młodzieży religia jest ważna w życiu.

Dwa spojrzenia
Anika Nawrocka (Djoniziak)
Dwa spojrzenia

Na świat można patrzeć na dwa sposoby. Widząc wyłącznie to, co złe i gorszące lub dostrzegając, afirmując to, co dobre i piękne.

Łotewska Częstochowa
Renata Jurowicz
Łotewska Częstochowa

Wizerunek Matki Bożej w Agłonie nazywany jest Przewodniczką z Kwiatem, a sanktuarium przez miejscowych Polaków łotewską Częstochową. W ciągu roku nawiedza je aż 300 000 wiernych, niedługo wśród nich będzie papież Franciszek.

Poznaj historię, a prawda Cię  wyzwoli
ks. Piotr Szkudlarek
Poznaj historię, a prawda Cię wyzwoli

W życiu najważniejsze jest to, co przed nami, niemniej to, co było wpisuje się mniej lub bardziej w to, kim teraz jesteśmy. Budujące jest, iż obecnie, chociażby z racji ważnych rocznic, przywołuje się tyle wątków z przeszłości.

Brat osioł i król Rzeczpospolitej
Aleksandra Polewska-Wianecka
Brat osioł i król Rzeczpospolitej

Mało kto wie, że do dziś zachowały się odręcznie pisane listy wymieniane przez wielkiego siedemnastowiecznego świętego – Józefa z Kupertynu i króla Polski Jana Kazimierza.

Droga na królewski dwór
ks. Krzysztof P. Kowalik
Droga na królewski dwór

Po namaszczeniu na króla Dawid niespodziewanie znalazł się na dworze królewskim. Miał spotkać się
z chorym królem Saulem, który nie umiał zapanować nad emocjami. To był pierwszy krok na drodze realizacji Bożych zamiarów.

Społeczny charakter własności
ks. Paweł Guździoł
Społeczny charakter własności

Gdy mówimy o własności to zazwyczaj myślimy o tym co posiadamy, co jest moje. Temat własności w Nauce społecznej Kościoła jest doskonałym przykładem ewolucji poglądów i podejścia do tej kwestii, które zmieniało się w ciągu wieków.

Gospodarka śródziemnomorska w czasach Machabeuszy
Szymon Modzelewski
Gospodarka śródziemnomorska w czasach Machabeuszy

Najważniejszą cechą gospodarki hellenistycznej był dobry rozwój produkcji i handlu. Żyło z niego wiele miast,tak jak Rodos, której dochody pochodziły z handlu z Egiptem. 

Robert Schuman
Justyna Majewska-Michy
Robert Schuman

Droga do Scy-Chazelles położonego na zboczach Mont Saint-Quentin wiedzie przez Metz, stolicę regionu Lotaryngia. To tu w 1926 roku Robert Schuman kupił posiadłość wraz z domem, który dziś pełni rolę muzeum.

Waszyngtońskie sanktuarium Jana Pawła II
ks. Andrzej Antoni Klimek
Waszyngtońskie sanktuarium Jana Pawła II

Życie świętego promieniuje światłem Ewangelii, dlatego Kościół uzyskał nieoceniony dar w osobie Jana Pawła II. Swoim życiem ukazał on promieniowanie ojcostwa Boga w człowieku. Zrozumieli to również Amerykanie, którzy cenili papieża z Polski i dlatego wybudowali Centrum Kultury Jana Pawła II.

Święta Rodzina z kościoła kaliskich reformatów
Święta Rodzina z kościoła kaliskich reformatów

Święta Rodzina z Nazaretu była tematem wielu prac plastycznych, a niektóre z nich już od setek lat słyną łaskami i cudami. Jedną z takich właśnie prac jest znany na całym świecie obraz znajdujący się w kaliskiej bazylice – w Narodowym Sanktuarium Świętego Józefa.