TELEFON DO REDAKCJI: +48 62 766 07 17
Augustyna, Ingi, Jaromira 15 Sierpnia 2020, 04:32
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Artykuły z wydania 6(388)2013

Tunika Pana Jezusa
Aleksandra Polewska-Wianecka
Tunika Pana Jezusa

PAMIĄTKI MĘKI PANA JEZUSA (2)

Kurczak w garnku
ks. Przemysław Hęciak
Kurczak w garnku

Bardzo lubię dania jednogarnkowe. Są smaczne i nasycone aromatem, a do tego łatwe w przygotowaniu. Pozwalają zaoszczędzić czas, bo piekarnik zrobi za nas większość pracy. Proponuję kurczaka w staropolskiej odsłonie, zamkniętego w jednym garnku, w duecie z ziemniakami.

Książka:
Anika Nawrocka
Książka: "Trzy miłości..", film: "Bakhita"

Nakładem Wydanictwa JUT ukazała się niedawno książka ,,Trzy miłości: Kościół - Ojczyzna – Rodzina” autorstwa ks. bpa Antoniego Pacyfika Dydycza OFM Cap. Są to jego homilie zebrane z ostatnich 22 lat, a sporą część książki zajmują te wygłoszone w ubiegłym roku. Jest wśród nich słowo skierowane do uczes

Wspólnotowo za życiem
Anika Nawrocka
Wspólnotowo za życiem

Dzięki inicjatywie ,,Jeden z nas” możemy poczuć się prawdziwie członkami wspólnoty europejskiej, tak właśnie, pisanej małymi literami, bo nie politycznej i gospodarczej, ale tej duchowej i solidarnie opowiadającej się za życiem, za największą wartością, a przez to być może wpłynąć na prawo Unii Europejskiej. Wystarc

Zaczynamy myśleć - Stowarzyszenie KoLiber
Anika Nawrocka
Zaczynamy myśleć - Stowarzyszenie KoLiber

Stowarzyszenie KoLiber włączające się w obronę życia, a ostatnio znane z organizowania pokazów filmu ,,October baby? udostępniło informację z portalu onet.pl, który poinformował o odważnej decyzji pewnej Amerykanki. Samotna matka nie zgodziła się na aborcję.

Kamienny kościół na Kotłowskim Wzgórzu
Aleksander Liebert
Kamienny kościół na Kotłowskim Wzgórzu

?To na tym miejscu stanął pierwszy kościół, gdy Syn Boży grozę pogaństwa podeptał i swej świątyni powstanie obwieścił?. To zdanie wprowadzające, autorstwa pastora Arthura Rhode jest kwintesencją świątyni w Kotłowie.

Środowiska Twórcze w konkatedrze
Renata Jurowicz
Środowiska Twórcze w konkatedrze

W Niedzielę Palmową w ostrowskiej konkatedrze ks. prałat Tomasz Ilski przewodniczył wieczornej Mszy Świętej w intencji miasta, powiatu i środowisk twórczych. Po niej odprawiono Drogę krzyżową, którą przygotowali ostrowscy artyści należący do Duszpasterstwa Środowisk Twórczych.

Ministranckie zmagania sportowe
Ministranckie zmagania sportowe

Ministranci… grzeczni chłopcy w białych komeżkach – powiedzą niektórzy. Inni skwitują: ministranci to „zorganizowana obraza Boska”. Jeszcze inni patrząc na nich, zauważą w nich wyjątkową, zgraną drużynę Jezusa. Kim są tak naprawdę, wie tylko jeden Bóg.

Twarzą w twarz
Katarzyna Kołata (Strzyż)
Twarzą w twarz

Ten tekst miał być o trwaniu w kryzysie, w ciemności. Miał przy tym wyrażać nadzieję, że kryzys kiedyś się skończy i wówczas, jak u Bartymeusza, opadną z oczu klapki i zjawi się przede mną twarz Jezusa. Ale nadzieja urzeczywistniła się, zanim tekst powstał, więc jestem w małym kłopocie. Może jednak właśnie to jest wła

Bogu dzięki, już wiosna
Katarzyna Smolińska
Bogu dzięki, już wiosna

Nie ma innej możliwości, jak tylko przetrwać zimę i zwalczyć chandrę promieniami słońca. Jest ciepło, mroźne białe płatki nie wpadają mi na twarz, nie dygoczę wieczorami, nastała wiosna. Już prawie, prawie oficjalnie przywitamy kolejną porę roku, na której tak długo wyczekiwaliśmy.

Nawrócony Casanova (1)
Aleksandra Polewska-Wianecka
Nawrócony Casanova (1)

Moja dziewczyna zaszła w ciążę, przyszliśmy umówić się na zabieg. Ktoś z uczestników pikiety zaczepił nas i chciał pogadać, ale on mówił tylko po angielsku, a my tylko po hiszpańsku, pamiętasz? Wtedy nieoczekiwanie przed kliniką pojawiłeś się ty i stałeś się naszym tłumaczem. Kojarzysz?

W cieniu figowca i sykomory
ks. Krzysztof P. Kowalik
W cieniu figowca i sykomory

Kolejne z drzew wpisujące się mocno w krajobraz biblijny to figa. Wyrasta na wysokość dziesięciu metrów. Ma duże zielone liście. Swym kształtem przypominają ludzką dłoń, choć czasem zamiast pięciu zakończeń posiadają trzy. Pośród nich można znaleźć fioletowe owoce, przypominające gruszkę.

Zrodzony, a nie stworzony, współistotny Ojcu
Renata Jurowicz
Zrodzony, a nie stworzony, współistotny Ojcu

Grecja, góry Tajgetos. Stary Grek patrząc na piękno okolicznych gór mówi: ,,Wierzę, że On jest – ja wiem, że On jest! Ale jaki On jest? Tego do końca nie wiem...”

Rozmowa z egzorcystą (2)
ks. Andrzej Antoni Klimek
Rozmowa z egzorcystą (2)

W pierwszej części naszej rozmowy doszliśmy do wniosku, że ludzie są zniewoleni doczesnością, że nie podnoszą wzroku ku niebu. Chciałbym, abyśmy teraz dotknęli konkretnych zagrożeń, zwłaszcza tych, które dotyczą dzieci i młodzieży.

Smak migdałów - Wigilia Paschalna
ks. Krzysztof P. Kowalik
Smak migdałów - Wigilia Paschalna

Czym jest dla mnie liturgia Wigilii Paschalnej? Po telefonie z prośbą o napisanie paru słów na ten temat sporo zastanawiałem się, jaką dać odpowiedź, czy w ogóle podjąć się napisania tego tekstu, który zawsze będzie bardzo subiektywny?