TELEFON DO REDAKCJI: +48 62 766 07 17
Augustyna, Ingi, Jaromira 10 Lipca 2020, 14:22
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Artykuły z wydania 10(549)2019

Wędrówki po Ziemi Świętej
Redakcja
Wędrówki po Ziemi Świętej

Chcemy zaprosić Czytelników niniejszej książki do wędrówki. Nie stanowi ona przewodnika, ani kroniki odbytej pielgrzymki. Jej tekst powstał jako zapis echa wielu wypraw, spotkań z ludźmi oraz pochyleń nad miejscami świętymi.

Bł. Gizela Bawarska (985-1060)
ks. Sławomir Kęszka
Bł. Gizela Bawarska (985-1060)

Rzeczywistość średniowiecznej Europy budowało chrześcijaństwo, które dla państw utworzonych na gruzach cywilizacji rzymskiej, zbarbaryzowanej w czasie „wielkiej wędrówki ludów” przez migrację plemion docierających nie tylko spoza nadreńskiej granicy cesarstwa.

Kościół pw. Narodzenia NMP w Morawinie
Renata Jurowicz
Kościół pw. Narodzenia NMP w Morawinie

Parafia w Morawinie powstała mniej więcej 100 lat temu. Jednak w parafialnej świątyni można zobaczyć obraz przedstawiający św. Barbarę z kielichem i Hostią, który jest starszy od parafii, bo pochodzi z przełomu XIX i XX wieku.

Słodkie kulki z twarogiem
Justyna Wojczyńska
Słodkie kulki z twarogiem

Polskie białe sery są ponoć najlepsze na świecie, zatem nasze potrawy z twarogiem na pewno się udadzą. Dziś polecamy przysmak łużycki – słodkie kulki twarogowe z ziemniakami.

Jasna i ta druga strona księży(ca) - odcinek 302
Jeremiasz Uwiedziony
Jasna i ta druga strona księży(ca) - odcinek 302

- Właśnie tak wyobrażałem sobie kapłaństwo! - powiedział głośno Mateusz spoglądając na Jezusa, który ze swojej strony zdawał się patrzeć na niego z krzyża w salonie, a wyraz Jego twarzy bynajmniej się nie zmienił, choć przecież już było po zmartwychwstaniu.

Niezwykła moc modlitwy do Ducha Świętego
Aleksandra Polewska-Wianecka
Niezwykła moc modlitwy do Ducha Świętego

Dziś opowiem Wam o działaniu mocy Ducha Bożego na konkretnym przykładzie. Będzie to historia, która wydarzyła się naprawdę, a jej bohaterem będzie Wasz rówieśnik. Uczeń szkoły podstawowej i ministrant. Na razie nie zdradzę Wam jego imienia, powiem tylko, że wszystko o czym zaraz opowiem wydarzyło się jakieś 90 lat temu.

A w rodzinie Nowaków…(31)
Ewa Makowska
A w rodzinie Nowaków…(31)

Jak co roku w kościele parafialnym rodziny Nowaków, pierwsza niedziela maja to wyjątkowy dzień. Wtedy zawsze dzieci przyjmują Pierwszą Komunię Świętą. Jest pięknie. Kościół przystrojony kwiatami i delikatnym tiulem.

Dywanik łazienkowy ze sznurka
Karolina Plebańska
Dywanik łazienkowy ze sznurka

Co najbardziej lubię w rękodziele? Mogę zrobić rzeczy dokładnie takie, jakie potrzebuję. Od letniego remontu poszukiwałam odpowiedniego dywanika do łazienki, ponieważ te dostępne w sprzedaży były za duże. Kilka tygodni temu trafiłam
na warsztaty zaplatania sznurka na szydełku.

Wielki Post > Okres Wielkanocny.  Ale dlaczego?
Kajetan Rajski
Wielki Post > Okres Wielkanocny. Ale dlaczego?

„Święta, święta i po świętach”… Niektórzy z nas tak powiedzieli w Poniedziałek Wielkanocny wieczorem mając świadomość, że kolejnego dnia nadejdzie zwykły dzień pracy.

Boże rozdroża
Katarzyna Smolińska
Boże rozdroża

Pielgrzymki, procesje, samotnie, kościoły, bazyliki,… setki miejsc i sposobów na odszukiwanie Boga. W gwarze i tłumie wierni wyczekują na to, by usłyszeć Jego głos. Przemierzają setki, nawet tysiące kilometrów, żeby znaleźć się w świętym miejscu, okrzykniętym jako miejsce cudu.

Matka jak w rzymskiej bazylice
Renata Jurowicz
Matka jak w rzymskiej bazylice

Cudowny obraz Matki Bożej Mirowskiej wzorowany jest na Salus Populi Romani z Bazyliki Matki Bożej Śnieżnej w Rzymie. To ona wraz z Synem do Pińczowa „przyciąga” pielgrzymów z Polski i z zagranicy.

Organy w kościele świętych Fabiana i Sebastiana (św. Rocha) w Krotoszynie
ks. Jacek Paczkowski
Organy w kościele świętych Fabiana i Sebastiana (św. Rocha) w Krotoszynie

Pierwszą wzmiankę o istnieniu organów w dawnym kościele szpitalnym znajdujemy w aktach wizytacyjnych kościołów krotoszyńskich z 16 grudnia 1845 roku. Otóż na wyposażeniu kościoła św. Rocha był pozytyw przeniesiony tu z kościoła farnego.

Zimni ogrodnicy
Arleta Wencwel
Zimni ogrodnicy

W połowie maja w przyrodzie pojawią się przedziwne dni, za którymi stoją Święci. Wiosenna pogoda płata nam wtedy figle i pojawiają się spóźnione wiosenne przymrozki. Każdy z tych dni ma swojego szczególnego patrona, których Kościół wspomina 12, 13 i 14 maja.

Godnie i modnie
Anika Nawrocka
Godnie i modnie

Ojciec Joachim Badeni powiedział, że „Dobrze ubrana kobieta to najlepsze narzędzie ewangelizacji”. Zgodziłby się z nim z pewnością Prymas Stefan kard. Wyszyński, który wśród niezwykle ważnych tematów dla Kościoła, wiary i kraju, poruszył także kwestie kobiecego piękna i stroju.

Ojciec "cienia Ojca"
Aleksandra Polewska-Wianecka
Ojciec "cienia Ojca"

Nazwisko Dobraczyński wydaje się mieć źródłosłów w słowach „dobrze czynić” lub nawet „dobroczyńca”. W stosunku do Jana Dobraczyńskiego możemy mówić nawet o efekcie nomen omen. I nie tylko dlatego, że uczynił wiele dobra samymi już swoimi powieściami katolickimi.