TELEFON DO REDAKCJI: +48 62 766 07 17
Augustyna, Ingi, Jaromira 07 Lipca 2020, 05:28
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Artykuły z wydania 19(323)2010

Arka Noego na 99,9 procent
Aleksandra Polewska-Wianecka
Arka Noego na 99,9 procent

Próżno szukać w późniejszych wiekach kobiety o tak szerokich horyzontach, tak głębokiej duchowości i tak wielu różnych talentach, jak ta średniowieczna wizjonerka, teolog, kompozytorka, kaznodziejka, lekarka, a nawet zielarka, badająca wpływ odżywiania na duszę człowieka.

Nad brzegiem Jeziora Galilejskiego
ks. Krzysztof P. Kowalik
Nad brzegiem Jeziora Galilejskiego

Kościół zawsze miał tę piękną intuicję, by wyznaczać dla nas wierzących pewien szczególny kierunek dla rozmyślań i osobistych refleksji. W tym roku czyni to zwracając uwagę właśnie na wiarę. Nie mogę oprzeć się pokusie, by widzieć tu szczególną rolę św. Józefa...

Camino de Santiago -  Dzień VI
ks. Andrzej Antoni Klimek
Camino de Santiago - Dzień VI

Chrześcijańska wiara podpowiada nam sposób spotkania z naszymi zmarłymi, który ukierunkowany jest na przyszłość i na życie. To modlitwa za zmarłych. Wynika ona z wiary, że śmierć nie jest końcem, lecz tylko przejściem do innej rzeczywistości.

Zjednoczeni z Chrystusem
Arleta Wencwel
Zjednoczeni z Chrystusem

W naszej pielgrzymce śladami św. Franciszka wracamy do miejsca, w którym ją rozpoczęliśmy, czyli do Asyżu. Nie tylko dlatego, że tutaj znajduje się jego grób, a w pobliskiej Santa Maria degli Angeli dokonał się transitus, czyli przejście Świętego z życia ziemskiego do wiecznego...

Echa poprzedniech numerów 19(323)
Echa poprzedniech numerów 19(323)

21 października, w niedzielę obchodzimy Światowy Dzień Misyjny. Niektórzy wyjeżdżają na misje rezygnując z własnych wakacji, jak ks. Jarosław Jasianek, proboszcz w Pamięcinie.

Nie przegap czasu Nawiedzenia
ks. Andrzej Antoni Klimek
Nie przegap czasu Nawiedzenia

„Czy my potrzebujemy soboru?” Takie pytanie postawiło sobie wielu katolików, kiedy 25 stycznia 1959 roku usłyszeli zaskakującą wypowiedź papieża Jan XXIII, który rzeczywiście zwołał sobór. Byli oni przecież nauczani, że ich Kościół z definicji nie potrzebował żadnych reform.

Na świeczniku 19(323)
Na świeczniku 19(323)

Od pięćdziesięciu trzech lat Matka Boża Jasnogórska wędruje po Polsce w kopii cudownego obrazu. Kilka dni temu zawitała do naszej diecezji. Kiedy w odwiedziny przychodzi Matka, a tym bardziej, kiedy przychodzi do swojego małżonka – Józefa, jest to wielkie święto i niezapomniana chwila dla całego Kościoła. W Kaliszu

Współczesność cnót
Współczesność cnót

Jest to działanie duszpasterskie skierowane do tych, którzy pracują do późna, żyją w zabieganiu, ale także do wszystkich którzy w atmosferze ciszy i spokoju będą mogli zatrzymać się i skorzystać z tego specjalnego czasu spowiedzi, by w ten sposób duchowo przygotować się do Świąt.

Sen o wężu
Aleksandra Polewska-Wianecka
Sen o wężu

„Pan Kotek był chory i leżał w łóżeczku”. Któż z nas w dzieciństwie nie recytował tego słodkiego wierszyka pióra Stanisława Jachowicza? „Chory kotek” niestety przyćmił mnóstwo wartościowych dzieł autora, w tym m.in. pierwszej w historii Polski gazety dla najmłodszych...

Sacrum i profanum
ks. Andrzej Antoni Klimek
Sacrum i profanum

Nie miałem osobiście okazji zaprzyjaźnić się z ks. Markiem, ale aby zrozumieć, że w krótkim kapłańskim życiu poruszył wiele serc, wystarczyło być na wtorkowej ceremonii pogrzebowej w Szczurach, gdzie posługiwał jako proboszcz, albo w Godzieszach, które były jego rodzinną parafią...

Między państwem a Kościołem krzyż, prawo, wolność i pustka
Między państwem a Kościołem krzyż, prawo, wolność i pustka

Pierwszy czwartek miesiąca września gromadzi nas na Eucharystii w sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Ten dzień obrany został jako pielgrzymkowy słuchaczy Radia Maryja i Telewizji Trwam. Pielgrzymka obrała sobie jako temat refleksji i rozmyślań: „Błogosławiony Jerzy Popiełuszko obrońcą życia poczętego” – &bdqu

V Ogólnopolska Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja
Arleta Wencwel
V Ogólnopolska Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja

24 listopada odszedł do Pana ks. Marek Kulawinek, kapłan diecezji kaliskiej. Pożegnanie w Szczurach odbędzie się dzisiaj (27 listopada) o godz. 19. 00, natomiast pogrzeb jutro (28 listopada) o godz. 11. 00 w Godzieszach.

Radość trudnego macierzyństwa
Anika Nawrocka
Radość trudnego macierzyństwa

Św. Józefa aż trzy razy nawiedzał Anioł Snu. Przybywał do Cieśli z Nazaretu z orędziem i przesłaniem od samego Stwórcy. Czynił to, gdy przesławny potomek Dawida stawał przed podjęciem życiowej decyzji.

Nie słuchają
Nie słuchają

W parafii pw. Świętej Rodziny w Ostrowie Wielkopolskim 18 listopada zostały wprowadzone relikwie bł. Jana Pawła II. W parafialnym kościele uroczystości przewodniczył ks. bp Edward Janiak, który poświęcił tego dnia chrzcielnicę, ołtarz, ambonę i obraz Miłosierdzia Bożego.

Obrotny zarządca
ks. Piotr Bałoniak
Obrotny zarządca

Najczęściej wolimy nie rozmawiać o śmierci. Ale jeśli już to wielu ludzi podkreśla, że dobra śmierć to taka bez cierpienia, szybka. Jednak są jeszcze ludzie, którzy próbują wyjaśniać, na czym polega dobra śmierć i modlą się o nią w Apostolstwie Dobrej Śmierci.