TELEFON DO REDAKCJI: +48 62 766 07 17
Augustyna, Ingi, Jaromira 15 Sierpnia 2020, 04:17
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Artykuły z wydania 4(334)2011

Serowe pyzy
ks. Przemysław Hęciak
Serowe pyzy

Mówiąc o św. Józefie nie sposób nie wspomnieć o sanktuarium kaliskim. Może od niego powinniśmy zacząć nasze wielkopostne rekolekcje, ale myślę, że bardziej pasuje do zwieńczenia, gdyż dobrym owocem naszych rozważań mogłaby być nasza obecność w tym szczególnym miejscu...

Jasna i ta druga strona księżyca część LXIV
Jeremiasz Uwiedziony
Jasna i ta druga strona księżyca część LXIV

Kościół w Kowalewie zbudowany został na miejscu starej zabytkowej świątyni z XVIII wieku. W czasie II wojny został on zamieniony na magazyn, a następnie spalony.Mieszkańcy ponownie odbudowali kościół i umieścili w głównym ołtarzu, obraz z XVII wieku przedstawiający Madonnę.

Nie umieraj, Sophie!
Katarzyna Smolińska
Nie umieraj, Sophie!

?Niech to wotum naszych serc, bijących wdzięcznością dla Opiekuna Chrystusa Pana, głosi po wsze czasy chwałę Boga, który przez Świętego Józefa, Męża swego zaufania, darował nam życie!?

Błogosławieni śpiący
Katarzyna Kołata (Strzyż)
Błogosławieni śpiący

?Błogosławieni śpiący, albowiem oni spać będą? - napisał kiedyś niemiecki filozof Fredrich Nietzsche. Czasami trafne diagnozy w sprawach wiary potrafią stawiać ci, którzy znajdują się poza Kościołem czy w ogóle poza wiarą w Boga. Jak lekarz, który potrafi ocenić stan pacjenta.

Aniołowie Grimm cz. III
Aleksandra Polewska-Wianecka
Aniołowie Grimm cz. III

W Niedzielę Palmową, 25 marca odbędzie się VI Droga Krzyżowa Ostrowskich Środowisk Twórczych pod hasłem "Droga wyzwolenia". Rozpoczęcie godz. 19.00. o godz. 20.30 - Msza św. Nabożeństwo poprowadzi ks. bp Łukasz Buzun i ks. kan. Krzysztof Nojman.

Ministrancka pasja braci
Ministrancka pasja braci

Stojący na niewielkim wzniesieniu kościół w Brzeźniu w dekanacie złoczewskim ufundowany został przez Teresę i Kazimierza Błeszyńskich. W prezbiterium możemy zobaczyć epitafium fundatora, a w zakrystii portret fundatorki.

Pielgrzymkowe nauczanie Jana Pawła II Pierwsza pielgrzymka do Polski
ks. Paweł Guździoł
Pielgrzymkowe nauczanie Jana Pawła II Pierwsza pielgrzymka do Polski

Ks. Tomasz Kaczmarek nie wyobraża sobie, by świat mógł istnieć bez muzyki i książek. W jego domu można zobaczyć kolekcję co najmniej kilkudziesięciu radioodbiorników, magnetofonów, gramofonów i innych urządzeń do słuchania muzyki.

Małżeństwo zbudowane na skale
ks. Dariusz Kwiatkowski
Małżeństwo zbudowane na skale

Uprzejmie informujemy, że został uruchomiony numer rachunku bankowego na pomoc dla poszkodowanych w wyniku pożaru domu mieszkalnego w Opatówku, który miał miejsce 23 lutego 2018 roku.

Obok grobowca Marii Chełkowskiej
Aleksander Liebert
Obok grobowca Marii Chełkowskiej

Starogród był niegdyś grodem, czołem opola i kasztelanii, leżał na trakcie handlowym z Torunia na Inowrocław, Milicz i do Wrocławia. Dzisiaj po średniowiecznej osadzie nie ma już śladu, za to kolejne świątynie były wznoszone w tym samym miejscu, co pierwsza.

Gall Anonim ? kronikarz cudów
Aleksandra Polewska-Wianecka
Gall Anonim ? kronikarz cudów

?Miłość jest boska? - pod takim hasłem Wspólnota Emmanuel serdecznie zaprasza na cykl weekendowych rekolekcji dla małżeństw, które odbędą się w Kaliszu. Pierwszy weekend rekolekcyjny odbędzie się od 17 do 18 marca.

Studnia Jakubowa
ks. Krzysztof P. Kowalik
Studnia Jakubowa

Osoby niepełnosprawne tam, gdzie się pojawią wnoszą wiele dobra. Co zrobić, by dotarły do wspólnot parafialnych? Swoim doświadczeniem ze spotkań z nimi dzieli się ks. Krzysztof Lipiński, diecezjalny duszpasterz osób niepełnosprawnych naszej diecezji.

Miałeś chamie złoty róg
ks. Andrzej Antoni Klimek
Miałeś chamie złoty róg

Przychodzi kobieta do lekarza?, a lekarz mówi: ?W pani przypadku to już tylko in vitro zostaje?. Wbrew skojarzeniom nie miało to rozbawić czytelnika. Takie sytuacje się zdarzają. Bywa, że małżeństwa bezskutecznie starające się o potomstwo, słyszą takie słowa od swoich ginekologów.

Camino de Santiago - Dzień XVII
ks. Andrzej Antoni Klimek
Camino de Santiago - Dzień XVII

To było ostatnie mieszkanie, a właściwie dom, który zostało mu na trasie tegorocznej kolędy. Mateusz zmierzał w kierunku drzwi z wielkim animuszem i werwą. Przypomniały mu się czasy pieszych pielgrzymek i owego entuzjazmu, który pojawiał się kiedy miejsce noclegu było już w zasięgu wzroku...

Strzały, wiara i cisza
Anika Nawrocka
Strzały, wiara i cisza

Kiedy szliśmy z pielgrzymką i przewodnik prosił o jeden etap w zupełnej ciszy wydawało nam się to niemal niewykonalnym zadaniem. Mało kto powstrzymywał się, by nie pisnąć ani słowa. A gdyby tak milczeć cztery dni rekolekcji (m. in. jezuici takie proponują), żyć bez komórki, komputera?

Dar powołania od Ducha Świętego
Dar powołania od Ducha Świętego

Zadowolony jak Polak - to możliwe. Niedawno okazało się, że powodem naszego zadowolenia i radości w życiu są przede wszystkim małżeństwo i rodzina oraz relacje z przyjaciółmi i miejsce zamieszkania. Aż trzy czwarte Polaków to osoby ogólnie zadowolone z życia...