TELEFON DO REDAKCJI: +48 62 766 07 17
Augustyna, Ingi, Jaromira 12 Sierpnia 2020, 22:17
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Artykuły z wydania 2(384)2013

Święta królowa Jadwiga
Aleksandra Polewska-Wianecka
Święta królowa Jadwiga

Czy zauważyliście, że ostatnio mówiliśmy głównie o królewnach i księżnych, które choć sprawowały swe rządy w dawnej Polsce pochodziły z Węgier? Dziś też powiemy sobie o pewnej królewnie, która przyszła na świat na węgierskiej ziemi, przybyła do Krakowa na swą koronację, gdy miała zaledw

Ser w panierce
ks. Przemysław Hęciak
Ser w panierce

Czym się rozgrzać po kolędowym wędrowaniu? Był piątek, wieczór po kolędzie, wraz ze znajomymi zastanawialiśmy się, co przygotować na kolację. Wybór padł na ser typu Valbone w chrupiącej panierce. Pomysł okazał się wielce trafiony, tym bardziej, że dodatkiem była pyszna pszenna bagietka. Zachęcam do wypróbowan

Historia twórczej przyjaźni
Anika Nawrocka
Historia twórczej przyjaźni

Dzisiaj proponuję lekturę nieco inną niż zwykle. Książka Colina Durieza ,,Tolkien i C. S. Lewis. Historia niezwykłej przyjaźni” to nie tylko opowieść o samym Johnie i Jacku (jak wszyscy nazywali Lewisa), ale także o epoce i środowisku, w których żyli. Były to czasy obu wojen światowych (w pierwszej obaj panowie brali udz

Multipleks. Z czym to się je?
ks. Andrzej Antoni Klimek
Multipleks. Z czym to się je?

Dzisiaj będzie trochę trudnego technicznego języka, ten jeden raz proszę mi wybaczyć, ale chodzi o to, aby zrozumieć, o co chodzi z tzw. multipleksem. Otóż, naziemna telewizja była dotychczas w naszym kraju, jak i na całym świecie nadawana w systemie analogowym (nie chodzi tu oczywiście o telewizję satelitarną, kablową, czy int

Dwie połówki pomarańczy
Renata Jurowicz
Dwie połówki pomarańczy

Czy małżeństwo ma sens? A może to tylko papierek ograniczający wolność? Może wspólne zamieszkanie przed ślubem zwiększa prawdopodobieństwo, że będziemy pasować do siebie jak dwie połówki jabłka albo, jak kto woli - dwie połówki pomarańczy?

Jasna i ta druga strona księży(ca) - część CXIX
Jeremiasz Uwiedziony
Jasna i ta druga strona księży(ca) - część CXIX

Mateusz przez dłuższą chwilę nie mógł z siebie wydobyć głosu, a i Stefan zamilkł, jakby się zorientował, że może jednak nieco się zagalopował. Jednak kiedy Mateusz otworzył usta, Stefan powstrzymał go gestem dłoni.

Pocysterskie dziedzictwo
Aleksander Liebert
Pocysterskie dziedzictwo

Na niewysokim wzgórzu, na północnym skraju wsi, pomiędzy Prosną a jej lewym dopływem Ołobokiem stoi imponujący kościół o urzekającym wyglądzie i bogatej historii. Tylko tyle zostało do dzisiaj z potężnego założenia klasztornego cysterek sięgającego XIII wieku.

Ministranckie dzielenie się wiarą
Ministranckie dzielenie się wiarą

Trwają ferie. Niektórzy z nas są w górach na nartach, inni wypoczywają nad morzem, dla jeszcze innych jest to czas rodzinnych spotkań i odwiedzin najbliższych. Dla wielu z nas, ministrantów styczeń to czas kolędowania wraz z kapłanem od domu do domu, śpiewanie kolęd i wspólna modlitwa. W czasie tych odwiedzin w

Przysięgi i postanowienia
Anika Nawrocka
Przysięgi i postanowienia

Każdego dnia podejmujemy zobowiązania wobec innych ludzi i wobec Boga. Od obietnicy pojawienia się na spotkaniu czy imieninowej kawie, przez noworoczne postanowienia aż do przysięgi lekarskiej czy małżeńskiej. Obserwujemy też, jak niewiele dla wielu osób znaczą te zobowiązania.

Europejskie Spotkanie Młodych Taizé w Rzymie
Europejskie Spotkanie Młodych Taizé w Rzymie

Na przełomie roku od 28 grudnia 2012 do 2 stycznia 2013 r. młodzi ludzie z całej Europy wyruszyli do Wiecznego Miasta, do Rzymu. Również grupa 56 osób z Kalisza i Kępna podjęła trud tej Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię, zapoczątkowanej przez brata Rogera z wspólnoty Taizé.

Trzymaj się marzeń, to pomaga!
Katarzyna Smolińska
Trzymaj się marzeń, to pomaga!

Gdyby jeszcze rok temu ktoś powiedział mi, że w taki a nie inny sposób przeżyję 2012 rok, wyśmiałabym go. To takie nierealne dla innych, dla mnie nieosiągalne. A jednak, można! Trzeba walczyć o to, czego się pragnie.

Opowieść Barabasza (1)
Aleksandra Polewska-Wianecka
Opowieść Barabasza (1)

Gdy Pietro Sarubbi usłyszał w słuchawce głos Mela Gibsona był pewien, że reżyser zamierza obsadzić go w piątej części swej kultowej ?Zabójczej broni? i po to właśnie telefonuje. Aktor nie byłby taką propozycją ani trochę zdziwiony, słynął przecież z ról wszelkiej maści czarnych charakterów.

Pasterz i jego trzoda
ks. Krzysztof P. Kowalik
Pasterz i jego trzoda

Jak każdemu człowiekowi, tak mieszkańcom Ziemi Obiecanej towarzyszyły zwierzęta. Jednak ich podział był inny niż nasz. Zwierzęta odróżniano od ptaków, gadów, płazów i ryb, czyli ograniczano jedynie do ssaków. Taki podział spotykamy w pierwszym opisie stworzenia świata.

Ofiarowanie Syna Bożego
Anika Nawrocka
Ofiarowanie Syna Bożego

Został nazwany Anielskim Bratem, bo mówiono, że tworzy, jak aniołowie. Nawet papież Pius XII powiedział, że świat jego malarstwa jest ,,światem idealnym, emanującym pokojem, harmonią i weselem?. Nie rozpoczynał malowania, dopóki nie odmówił modlitwy.

Credo...wierzę...Syna bożego Jednorodzonego
Credo...wierzę...Syna bożego Jednorodzonego

Wyznanie wiary w Syna Bożego ma niepowtarzalną treść, gdyż różni się od podobnych określeń w pierwszej części Biblii. Jest ono niezwykłe także ze względu na konsekwencje dla wierzących. Nie chodzi w nim o samą wiedzę o tożsamości Jezusa, gdyż była ona dostępna również duchom nieczystym.