TELEFON DO REDAKCJI: +48 62 766 07 17
Augustyna, Ingi, Jaromira 16 Kwietnia 2021, 15:50
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

W domu Józefa w Nazarecie

W domu Józefa w Nazarecie

Nazaret to oczywiście miejsce Zwiastowania, które pewnie wydarzyło się w domu Maryi, a więc wcale nas nie dziwi, że to właśnie ta prawda naszej wiary, i to miejsce gdzie Bóg stał się człowiekiem jest najbardziej tutaj celebrowane. Nie dziwi, że każdy wierzący naród właśnie w tej bazylice chce zaistnieć ze swoim wyobrażeniem Matki Bożej... No i to naprawdę niesamowite odmówić właśnie tutaj „Anioł Pański”.

Ale kiedy już odwiedzi się tę wielką i wspaniałą bazylikę Zwiastowania NMP i zobaczy się, jak każdy naród przygląda się sobie w Maryi, Matce Bożej, to zwłaszcza nam z Kalisza, przychodzi myśl, że przecież Maryja nie była samotną matką. I przychodzi refleksja, że skoro Nazaret nie był taki wielki, to gdzieś całkiem niedaleko musi być również dom Józefa. Ten dom, gdzie się mieścił jego warsztat, gdzie zabrał do siebie swoją małżonkę Maryję, kiedy już pozbył się z Bożą pomocą wszelkich wątpliwości, gdzie wreszcie przez niemal 30 lat uczył Jezusa nie tylko fachu, ale i życia.

Jak zawsze na uboczu
I rzeczywiście, całkiem niedaleko jest dzisiaj kościół św. Józefa. Trzeba wspiąć się nieco pod górkę, ale zanim dotrze się do kościoła po drodze napotykamy figurę św. Józefa, zwykle obleganą przez pielgrzymów, którzy pragną zrobić sobie zdjęcie. Cóż, takie mamy czasy... A swoją drogą nie wszyscy robiący sobie zdjęcie zdają sobie sprawę, że z tyłu postaci św. Józefa znajduje się płaskorzeźba Maryi, która ukazuje ją zafrasowaną i zastanawiającą się, jak przekazać małżonkowi Józefowi wiadomość, że pod jej sercem pojawiło się dziecko, którego Józef nie jest ojcem.... A Józef z rzeźby też zamyślony, jakby jeszcze nie do końca wierzył, że sam Bóg chce powierzyć w jego ręce swoje największe skarby, Jezusa i Maryję. Ale wiemy, że potem uwierzy i wypełni swoją misję z wielką pokorą, nie pchając się nigdy na pierwszy plan. I proszę sobie wyobrazić, że nawet kościół, do którego za chwilę docieramy odzwierciedla tę prawdę: wciśnięty gdzieś pod mur, właściwie nie daje możliwości, aby stanąć przed nim i objąć wzrokiem, czy też obiektywem aparatu całą fasadę. Trzeba to robić z boku. Tak jak zawsze z boku pozostał św. Józef.

Miejsce zamieszkania czy miejsce pracy?
Zanim wejdziemy do wnętrza warto przyjrzeć się dwóm tablicom. Pierwsza informuje nas, że to kościół św. Józefa. Ten kościół został zbudowany w 1914 roku w miejscu wcześniejszego XII -wiecznego kościoła. Grota, cysterna i źródła na dolnym poziomie były używane przez dawnych mieszkańców Nazaretu. Później chrześcijanie przekształcili je w miejsce modlitwy. Podróżnicy, którzy odwiedzili to miejsce w VII wieku wskazali, że mieścił się tam „Warsztat ciesielski Józefa”. Późniejsze tradycje identyfikowały to miejsce jako „Dom Józefa”.
W ten sposób wiemy, że jest to miejsce na pewno związane ze św. Józefem i tak naprawdę nie potrzebujemy żadnej pewności, co dokładnie tam się mieściło. Zanim wejdziemy do środka odnotujmy jeszcze drugą tablicę, gdzie ku naszemu zaskoczeniu znajdziemy również napis po polsku: „Zwróć Ojczyźnie naszej wolność i nam wolnymi do niej powrócić pozwól. Szkoła Młodszych Ochotniczek P.S.K. Nazaret 20 V 1944”. Do tego jeszcze Orzeł w Koronie, a więc wszystko jasne, jeszcze jedna pozostałość po obecności Armii generała Andersa.
A teraz możemy już wejść do środka. Zgodnie z informacją z tablicy pod współczesnym kościołem znajduje się podziemna grota. Badania archeologiczne ujawniły, że w I wieku służyła ona do przechowywania zboża. Natomiast szczątki trzech cystern i fragmenty mozaiki podłogowej pochodzą z okresu bizantyjskiego (IV-VII wiek). Wspomniany na tablicy podróżnik z VII wieku to biskup Arculfus, który odwiedził Nazaret i twierdził, że obok bizantyjskiej Bazyliki Zwiastowania Pańskiego znajdował się kościół. Inne źródło, Harcaolgi utrzymuje natomiast, że grota nie była odrębnym kościołem. W każdym razie dopiero krzyżowcy w XII wieku wybudują tu niewielki kościół i to właściwie „na chwilę”, bo w 1250 roku zniszczą go Mamelukowie. W 1620 roku franciszkanie z Kustodii Ziemi Świętej weszli w posiadanie ruin tutejszej Katedry Zwiastowania Pańskiego i Groty Zwiastowania, a w 1754 roku dokupili ziemię położoną bardziej na północ, gdzie znajdowała się grota mająca być pozostałością warsztatu ciesielskiego św. Józefa.

Dzisiejszy kościół
I tak dochodzimy do roku 1914, kiedy powstał współczesny kościół pod wezwaniem św. Józefa w stylu neoromańskim. Główne wejście do świątyni znajduje się od strony zachodniej, jak powiedziałem wciśnięte blisko muru. Kościół ma trzy nawy, zakończone trzema apsydami, które w 1950 roku ozdobiono freskami. W apsydzie nawy głównej umieszczono centralny ołtarz, za którym na fresku widnieje Rodzina Jezusa Chrystusa z Jego dzieciństwa. Powyżej umieszczono wizerunek gołębia, symbolizującego Ducha Świętego. W lewej apsydzie mamy fresk Świętej Rodziny ze św. Józefem w zaawansowanym wieku, a na ołtarzu stoi posąg Marii Panny z dziećmi u stóp. W prawej apsydzie mamy interpretację snu św. Józefa, podczas którego anioł rozkazał mu uciekać z rodziną do Egiptu. Witraże w oknach kościoła przedstawiają Świętą Rodzinę i Franciszka z Asyżu.
Do wspomnianej wcześniej groty znajdującej się w krypcie prowadzą dwie odrębne klatki schodowe. W podziemiach jest niewielki ołtarz z krucyfiksem, za którym umieszczono dziewięć siedzeń wykonanych z prostego kamienia i drzewa. Sklepienie jest wykonane w formie pół-kopuły, a z tyłu umieszczono niewielkie okno z witrażem przedstawiającym zaślubiny Józefa z Marią. Natomiast naprzeciw ołtarza nad cysterną znajduje się od trzech lat przepiękna mozaika przedstawiająca Świętą Rodzinę z dorosłym Jezusem.
Patrząc na tę mozaikę uzmysławiam sobie, że to właśnie gdzieś tutaj przez ponad 20 lat, Jezus Syn Boży, nie tylko jako dziecko, ale jako mężczyzna, był posłuszny św. Józefowi. Od niego się uczył, być może na nim się wzorował. Podziwiał go. I nie można się nie zapytać: kim ty naprawdę jesteś Święty Józefie?

Tekst i zdjęcia Ks. Andrzej Antoni Klimek

Wnętrze groty z mozaiką przedstawiającą Świętą Rodzinę z dorosłym Jezusem. Figura św. Józefa w Bazylice Zwiastowania. Tablica - ślad obecności Szkoły Młodszych Ochotniczek PSK Armii gen. Andersa. Figura św. Józefa zwykle oblegana przez pielgrzymów. Wnętrze kościoła św. Józefa z trzema nawami zakończonymi absydami, ozdobnymi freskami. Kościół św. Józefa został wybudowany w miejscu, gdzie miał znajdować się warsztat ciesielski Józefa. 

Galeria zdjęć

Dodaj komentarz

Pozostało znaków: 1000

Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!