TELEFON DO REDAKCJI: 62 766 07 07
Augustyna, Ingi, Jaromira 29 Marca 2024, 02:01
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

VII Niedziela Zwykła - Przykazanie miłości nieprzyjaciół

VII Niedziela Zwykła
Z Księgi Kapłańskiej
Pan powiedział do Mojżesza: „Mów do całej społeczności synów Izraela i powiedz im: Bądźcie świętymi, bo Ja jestem święty, Pan, Bóg wasz! Nie będziesz żywił w sercu nienawiści do brata. Będziesz upominał bliźniego, aby nie zaciągnąć winy z jego powodu. Nie będziesz szukał pomsty, nie będziesz żywił urazy do synów twego ludu, ale będziesz kochał bliźniego jak siebie samego. Ja jestem Pan”.

Z Pierwszego Listu św. Pawła Apostoła do Koryntian
Bracia: Czyż nie wiecie, że jesteście świątynią Boga i że Duch Boży mieszka w was? Jeżeli ktoś zniszczy świątynię Boga, tego zniszczy Bóg. Świątynia Boga jest święta, a wy nią jesteście. Niechaj się nikt nie łudzi. Jeśli ktoś spośród was mniema, że jest mądry na tym świecie, niech się stanie głupim, by posiadł mądrość. Mądrość bowiem tego świata jest głupstwem u Boga. Zresztą jest napisane: „On udaremnia zamysły przebiegłych” lub także: „Wie Pan, że próżne są zamysły mędrców”.
Nikt przeto niech się nie chełpi z powodu ludzi. Wszystko bowiem jest wasze: czy to Paweł, czy Apollos, czy Kefas; czy to świat, czy życie, czy śmierć, czy to rzeczy teraźniejsze, czy przyszłe; wszystko jest wasze, wy zaś Chrystusa, a Chrystus Boga.

Z Ewangelii według Świętego Mateusza
Przykazanie miłości nieprzyjaciół
Jezus powiedział do swoich uczniów: „Słyszeliście, że powiedziano: «Oko za oko i ząb za ząb». A Ja wam powiadam: Nie stawiajcie oporu złemu. Lecz jeśli cię kto uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi. Temu, kto chce prawować się z tobą i wziąć twoją szatę, odstąp i płaszcz. Zmusza cię kto, żeby iść z nim tysiąc kroków, idź dwa tysiące. Daj temu, kto cię prosi, i nie odwracaj się od tego, kto chce pożyczyć od ciebie.
Słyszeliście, że powiedziano: «Będziesz miłował swego bliźniego», a nieprzyjaciela swego będziesz nienawidził. A Ja wam powiadam: Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują; tak będziecie synami Ojca waszego, który jest w niebie; ponieważ On sprawia, że słońce Jego wschodzi nad złymi i nad dobrymi, i On zsyła deszcz na sprawiedliwych i niesprawiedliwych.
Jeśli bowiem miłujecie tych, którzy was miłują, cóż za nagrodę mieć będziecie? Czyż i celnicy tego nie czynią? I jeśli pozdrawiacie tylko swych braci, cóż szczególnego czynicie? Czyż i poganie tego nie czynią? Bądźcie więc wy doskonali, jak doskonały jest Ojciec wasz niebieski”.

Słońce i deszcz
Kim jest Bóg? Tym, który daje słońce i deszcz. Daje życie i warunki, w których może się ono rozwijać. To tak bardzo oczywiste, że nawet o tym nie myślimy, nie podejmujemy tych kwestii. A dzisiaj Chrystus nam o tym przypomina w kontekście miłości nieprzyjaciół. Czy warunki atmosferyczne mogą mieć wpływ na nasze relacje z bliźnimi? Na pewno łatwiej być dobrym, gdy świeci słońce, niż gdy pada deszcz. Choć trudniej być dla wszystkich zawsze słońcem.
Ale Jezus zwraca uwagę na coś więcej. Przypomina, że mamy wspólnego Ojca w niebie. On wszystkich kocha, On troszczy się o każdego. Jego słońce jest dla przyjaciół i nieprzyjaciół, sprawiedliwych i niesprawiedliwych, dobrych i złych, podobnie z deszczem. Ta prawda uczy nas pokory, przypomina, kim jesteśmy - dziećmi jednego Ojca. Jemu wszystko zawdzięczamy. Może jeszcze mocniej to do nas trafia, gdy doświadczamy trudności ze słońcem, czy z deszczem. To znaczy, gdy jest go albo za dużo, albo za mało, albo pojawia się nie w tym czasie. Dawna pieśń trafnie to wyraża. „Użycz nam deszczu, bo nam go potrzeba. Nie każ nas suszą ani chłodnym czasem, by lud Twój wiedział, żeś jest Bogiem naszym”.
Wszystko jest Jego darem, my możemy tylko prosić i dziękować. Im bardziej tego doświadczamy, im mocniej w to wierzymy tym łatwiej wtedy kochać każdego człowieka. Patrzeć na każdego z miłością tak, jak patrzy sam Bóg. Bóg, który nie chce, aby zginęło jedno z tych małych (por. Mt 18, 14). W domyśle tych refleksji, kryje się założenie, domniemanie, że my jesteśmy przyjaciółmi Boga, jesteśmy tymi dobrymi i sprawiedliwymi, którzy zasługują na Jego dary. Ale czy tak naprawdę jest? Czy nie jest tak, że czasami jesteśmy po przeciwnej stronie? Bo co powiedzieć o sytuacji, gdy trwamy świadomie w grzechu ciężkim? Mija tydzień, miesiąc, może drugi, trzeci, kolejny, jesteśmy na Mszy św., ale ciągle daleko, po przeciwnej stronie. Słońce świeci, deszcz pada, kwiatki rosną, tylko nasza dusza usycha.
Gdy sobie to uświadomimy, gdy się do tej prawdy o naszych grzechach, słabościach przyznamy, możemy jeszcze bardziej być zadziwieni postawą Boga wobec nas. On nie przestaje kochać, nie zasłania słońca, nie wstrzymuje deszczu. Dalej obdarza nas swymi dobrodziejstwami, aby to nas pobudziło do wdzięczności, do przemiany naszego postępowania. On w każdej chwili gotowy jest nam przebaczyć, a tym samym przemienić nieprzyjaciół w przyjaciół.
Taki jest Bóg, do Jego naśladowania zaprasza nas Chrystus. „Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują”. Miłujcie, czyli nie potępiajcie, nie odrzucajcie, dajcie szansę na przemianę, nawrócenie. Bóg dał nam już tak wiele szans, a my? Jezus wskazuje na modlitwę jako drogę, środek prowadzący do miłości nieprzyjaciół. Na krzyżu dał nam konkretny przykład takiej modlitwy. „Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią” (Łk 23, 34). Życie przynosi wiele różnych sytuacji, także trudnych relacji. Kiedy po ludzku wydaje się, że nie ma wyjścia, Jezus zaprasza nas do modlitwy. Może warto zapamiętać te dzisiejsze wskazania i gdy w sercu będzie rodziła się niechęć, złość, czy wręcz nienawiść, wrócić do nich. Spojrzeć w niebo, czy będzie świeciło słońce, czy będzie padał deszcz, pomyśleć o Tym, który daje nam to wszystko i pokornie modlić się za tych, których trudno nam kochać.

ks. Michał Pacyna

Słowo Boże na każdy dzień
Niedziela, 23 lutego
Kpł 19,1-2.17-18; Ps 103;
1 Kor 3,16-23; Mt 5,38-48

Poniedziałek, 24 lutego
Jk 3,13-18; Ps 19;
Mk 9,14-29

Wtorek, 25 lutego
Jk 4,1-10; Ps 55; Mk 9,30-37

Środa, 26 lutego
Jk 4,13-17; Ps 49; Mk 9,38-40

Czwartek, 27 lutego
Jk 5,1-6; Ps 49; Mk 9,41-50

Piątek, 28 lutego
Jk 5,9-12; Ps 103; Mk 10,1-12

Sobota, 1 marca
Jk 5,13-20; Ps 141; Mk 10,13-16

Dodaj komentarz

Pozostało znaków: 1000

Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!