TELEFON DO REDAKCJI: +48 62 766 07 17
Augustyna, Ingi, Jaromira 24 Czerwca 2021, 10:03
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Tajemnice św. Józefa

TAJEMNICE ŚWIĘTEGO JÓZEFA

Moi drodzy józefolodzy! Zgodnie z obietnicą, jaką dałam Wam w ostatnim numerze, opowiem Wam dzisiaj o tajemnicach św. Józefa. A ściślej rzecz ujmując, o rzeczach, których o naszym patronie nie wiemy i pewnie nigdy się nie dowiemy. No, może z tym nigdy to przesadziłam. Dowiemy się na pewno kiedyś w niebie. I to być może od niego samego! Tymczasem jednak ustalmy czego nie wiemy, żebyśmy kiedyś wiedzieli o co Go pytać!
Tajemnica pierwsza
Czy zauważyliście, że św. Józef często przedstawiany jest na obrazach jako starszy pan? Obrazy te zdają się nam mówić, że Matka Boża była sporo młodsza od swojego męża. Jak było naprawdę nie wiemy. Są uczeni, którzy mówią, że św. Józef i Maryja byli w podobnym wieku, a artyści przedstawiali go jako starszego człowieka, by dodać mu powagi. Są też i tacy, którzy twierdzą, że św. Józef rzeczywiście był dużo starszy od swojej świętej żony. Którzy z nich mają rację?
Tajemnica druga
Skoro już mówimy o wieku św. Józefa, muszę Wam powiedzieć, że nikt nie wie także, ile lat żył nasz wielki patron na ziemi. Nie wiemy ile miał lat Józef kiedy umarł, nie wiemy też ile lat miał wówczas Jezus. Możemy tylko domyślać się, że musiał umrzeć nim Jezus został ukrzyżowany.
Tajemnica trzecia
Nie wiemy gdzie Święty Józef mieszkał nim ożenił się z Maryją. Mieszkańcy Nazaretu wierzą, że dom rodzinny naszego patrona stał tam, gdzie dziś stoi bazylika św. Józefa.
Tajemnica czwarta
Nie wiemy gdzie św. Józef został pochowany, gdzie jest jego grób. Jedni twierdzą, że w Nazarecie, inni zaś, że w Jerozolimie.
Tajemnica piąta
Nie wiemy jak św. Józef wyglądał. Czy był niski czy wysoki? Nie wiemy też jaki miał charakter. Czy był raczej poważny, czy wesoły? Jedyna cecha charakteru jakiej możemy domyślać się u Józefa to z pewnością odwaga.
Tajemnica szósta
Pamiętacie jak Święta Rodzina musiała uciekać przed Herodem do Egiptu? Wiemy, że przez pewien czas mały Jezus, Maryja i św. Józef mieszkali w Egipcie – nie wiemy jednak gdzie dokładnie? Czy w mieście, czy na wsi? Nie wiemy nawet, w której części kraju faraonów.

Aleksandra Polewska

Dodaj komentarz

Pozostało znaków: 1000

Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!