TELEFON DO REDAKCJI: 62 766 07 07
Augustyna, Ingi, Jaromira 28 Marca 2024, 17:44
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Słowo Boże na każdy dzień ( 21 - 27 czerwca)

XII Niedziela zwykła 21 czerwca
Jr 20, 10–13; Ps 69; Rz 5, 12–15; Mt 10, 26–33
Poniedziałek, 22 czerwca
2 Krl 17, 5-8.13-15a.18; Ps 60; Mt 7, 1-5
Wtorek, 23 czerwca
2 Krl 19, 9b-11.14-21.31-35a.36; Ps 48; Mt 7, 6.12-14
Środa, 24 czerwca
Iz 49, 1-6; Ps 139; Dz 13, 22-26; Łk 1, 57-66.80
Czwartek, 25 czerwca
2 Krl 24, 8-17; Ps 79; Mt 7, 21-29
Piątek, 26 czerwca
2 Krl 25, 1-12; Ps 137; Mt 8, 1-4
Sobota, 27 czerwca
Lm 2, 2.10-14.18-19; Ps 74; Mt 8, 5-17

Z Księgi proroka Jeremiasza
Rzekł Jeremiasz:
«Słyszałem oszczerstwo wielu: „Trwoga dokoła! Donieście, donieśmy na niego!” Wszyscy zaprzyjaźnieni ze mną wypatrują mojego upadku: „Może on da się zwieść, tak że go zwyciężymy i wywrzemy pomstę na nim!”
Ale Pan jest przy mnie jako potężny mocarz; dlatego moi prześladowcy ustaną i nie zwyciężą. Będą bardzo zawstydzeni swoją porażką, okryci wieczną i niezapomnianą hańbą. Panie Zastępów, Ty, który doświadczasz sprawiedliwego i który patrzysz na nerki i serce, dozwól, bym zobaczył Twoją pomstę na nich. Tobie bowiem powierzyłem swą sprawę. Śpiewajcie Panu, wysławiajcie Pana! Uratował bowiem życie ubogiego z ręki złoczyńców».

Z Księgi Psalmów

Dla Ciebie znoszę urąganie, hańba twarz mi okrywa, †
dla braci moich stałem się obcym
i cudzoziemcem dla synów mej matki.
Bo gorliwość o dom Twój mnie pożera
i spadły na mnie obelgi złorzeczących Tobie.

Panie, modlę się do Ciebie
w czas łaski, o Boże.
Wysłuchaj mnie w Twojej wielkiej dobroci,
w Twojej zbawczej wierności.

Wysłuchaj mnie, Panie, †
bo miłość Twoja jest łaskawa,
spójrz na mnie w ogromie swego miłosierdzia.
Patrzcie i cieszcie się, ubodzy,
niech ożyje serce szukających Boga.

Bo Pan wysłuchuje biednych
i swoimi więźniami nie gardzi.
Niechaj Go chwalą niebiosa i ziemia,
morze i wszystko, co w nim żyje.

Z Listu Świętego Pawła Apostoła do Rzymian
Bracia:
Przez jednego człowieka grzech wszedł do świata, a przez grzech śmierć, i w ten sposób śmierć przeszła na wszystkich ludzi, ponieważ wszyscy zgrzeszyli. Bo i przed Prawem grzech był na świecie, grzechu się jednak nie poczytuje, gdy nie ma Prawa. A przecież śmierć rozpanoszyła się od Adama do Mojżesza nawet nad tymi, którzy nie zgrzeszyli przestępstwem na wzór Adama. On to jest typem Tego, który miał przyjść.
Ale nie tak samo ma się rzecz z przestępstwem, jak z darem łaski. Jeżeli bowiem przestępstwo jednego sprowadziło na wszystkich śmierć, to o ileż obficiej spłynęła na nich wszystkich łaska i dar Boży, łaskawie udzielony przez jednego Człowieka, Jezusa Chrystusa.

Z Ewangelii według Świętego Mateusza

Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało
Jezus powiedział do swoich Apostołów: «Nie bójcie się ludzi! Nie ma bowiem nic skrytego, co by nie miało być wyjawione, ani nic tajemnego, o czym by się nie miano dowiedzieć. Co mówię wam w ciemności, powtarzajcie w świetle, a co słyszycie na ucho, rozgłaszajcie na dachach.
Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, lecz duszy zabić nie mogą. Bójcie się raczej Tego, który duszę i ciało może zatracić w piekle. Czyż nie sprzedają dwóch wróbli za asa? A przecież bez woli Ojca waszego żaden z nich nie spadnie na ziemię. U was zaś policzone są nawet wszystkie włosy na głowie. Dlatego nie bójcie się: jesteście ważniejsi niż wiele wróbli.
Do każdego więc, kto się przyzna do Mnie przed ludźmi, przyznam się i Ja przed moim Ojcem, który jest w niebie. Lecz kto się Mnie zaprze przed ludźmi, tego zaprę się i Ja przed moim Ojcem, który jest w niebie».

Komentarz do Ewangelii

Chodzi o homologację
Odchodząc z tego świata, Pan Jezus powiedział do Apostołów: „Duch Święty zstąpi na was, otrzymacie Jego moc i będziecie moimi świadkami w Jerozolimie i w całej Judei, i w Samarii, i aż po krańce ziemi“ (Dz 1, 8). Mam nadzieję, że zdajemy sobie sprawę z tego, że te słowa zostały skierowane nie tylko do Apostołów, ale do wszystkich tych, którzy przez chrzest święty stali się i staną się uczniami Mistrza z Nazaretu. Być świadkiem Jezusa... Już w kazaniu na górze, które skierował tylko do swoich uczniów, Jezus powiedział wyraźnie: „Nie każdy, który Mi mówi: «Panie, Panie!», wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz ten, kto spełnia wolę mojego Ojca, który jest w niebie. Wielu powie Mi w owym dniu: «Panie, Panie, czy nie prorokowaliśmy mocą Twego imienia, i nie wyrzucaliśmy złych duchów mocą Twego imienia, i nie czyniliśmy wielu cudów mocą Twego imienia?». Wtedy oświadczę im: «Nigdy was nie znałem. Odejdźcie ode Mnie wy, którzy dopuszczacie się nieprawości!». Każdego więc, kto tych słów moich słucha i wypełnia je, można porównać z człowiekiem roztropnym, który dom swój zbudował na skale. Spadł deszcz, wezbrały potoki, zerwały się wichry i uderzyły w ten dom. On jednak nie runął, bo na skale był utwierdzony. Każdego zaś, kto tych słów moich słucha, a nie wypełnia ich, można porównać z człowiekiem nierozsądnym, który dom swój zbudował na piasku. Spadł deszcz, wezbrały potoki, zerwały się wichry i rzuciły się na ten dom. I runął, a upadek jego był wielki“ (Mt 7, 21-27). O co więc chodzi? Co to znaczy być świadkiem? Jakie warunki ma on spełniać? Odpowiedź znajdujemy w dzisiejszej Ewangelii; czytamy w niej takie słowa (a właściwie słyszymy jak Jezus mówi do nas): „Do każdego, kto się przyzna do Mnie przed ludźmi, przyznam się i Ja przed moim Ojcem, który jest w niebie. Lecz kto się Mnie zaprze przed ludźmi, tego zaprę się i Ja przed moim Ojcem, który jest w niebie“ (Mt 10, 32-33). No i? Mamy tutaj zwrot „przyzna się“, czyli w języku greckim homologesei, które pochodzi od słowa homologeo. I zbliżamy się do sedna: homolegeo składa się dwóch słów: homos, czyli wspólny, złączony, ten sam, podobny, i „logos“, czyli mowa, słowo, wypowiedź, nauka. Nie zapominajmy jednak, że słowem „LOGOS“ został nazwany Jezus w Ewangelii według Świętego Jana (1, 1). Co z tego wynika? „Przyznać się, (to) określenie oznaczające pełną zgodność («homologację») z Jezusem, a nie jakąś pustą deklarację, za którą nic nie stoi. Same słowa nie dowodzą Chrystusowej «homologacji». Świadectwo życia w prawdzie i świętości PANA jest jedynym uprawnionym przyznaniem się do Niego – właśnie tym, co On określa słowem homologeo“ (Dobra Wiadomość o ratunku w Chrystusie w relacji Mateusza, Warszawa 2020). Chodzi więc o homologację! Niejednokrotnie słyszymy o tym, że jakieś urządzenia muszą mieć świadectwo homologacji, aby mogły być użytkowane. Uczeń Jezusa bez homologacji jest tylko kimś, kto udaje kogoś, kim nie jest! Zdobądźmy więc świadectwo homologacji!

ks. Tomasz Kaczmarek

 

Dodaj komentarz

Pozostało znaków: 1000

Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!