Słowo Boże na każdy dzień (15-20 kwietnia 2024)
Poniedziałek, 15 kwietnia
Dz 6, 8-15; Ps 119; J 6, 22-29
Troszczcie się nie o ten pokarm, który ginie, ale o ten, który trwa na wieki, a który da wam Syn Człowieczy.
W trakcie naszego życia zależy nam na wielu osobach i sprawach. Przez te wszystkie sprawy realizujemy nasze powołanie do życia w naszym stanie, zawodzie czy społeczeństwie. Chrystus pragnie nam dziś powiedzieć, że pośród tych wszystkich spraw warto zadbać także o sprawę naszej wieczności, którą możemy uzyskać przez czerpanie z pokarmu wiecznego jakim jest Boże Słowo i Eucharystia. Jak często z własnej woli czytam Pismo Święte?
Wtorek, 16 kwietnia
Dz 7, 51-8,1a; Ps 31; J 6, 30-35
Jakiego więc dokonasz znaku, abyśmy go widzieli i Tobie uwierzyli?
Każdy z nas pragnie przejrzystości na różnych płaszczyznach. Jednakże nasze życie i to, co się w nim dzieje jest wielopoziomowe. Często trudno zauważyć nam na bieżąco to, jakie znaki daje nam Bóg. Bywają one subtelne, ale także i bardziej bezpośrednie. Czy poświęcam czas na refleksję nad tym, jak Bóg pragnie prowadzić mnie przez najbliższy dzień, tydzień, miesiąc i rok?
Środa, 17 kwietnia
Dz 8, 1b-8; Ps 66; J 6, 35-40
Każdy bowiem, kto się dopuszcza nieprawości, nienawidzi światła.
W trakcie liturgii Mszy Wigilii Paschalnej mogliśmy ujrzeć paschał, który rozpromieniał światłem naszą świątynię. Tym światłem jest Zmartwychwstały, którego cały czas wspominamy w okresie wielkanocnym. Wyzwaniem płynącym dla nas z poranka Zmartwychwstania jest życie prawe, zgodne z nauką Zbawiciela. Jaką (choćby najmniejszą) dobrą zmianę w moim życiu spowodowały Święta Wielkanocne?
Czwartek, 18 kwietnia
Dz 8, 26-40; Ps 66; J 6, 44-51
Jam jest chleb życia.
Chrystus obecny w Eucharystycznych postaciach stanowi dla nas realną siłę w trudnościach. Częste czerpanie z tego źródła prowadzi nas do jedności z Nim w Komunii. Bliskość, która z tej jedności wynika, jest zaś umocnieniem dla nas do tworzenia cywilizacji życia. Czy czerpię siłę z daru Eucharystii częściej aniżeli tylko w niedzielę?
Piątek, 19 kwietnia
Dz 9, 1-20; Ps 117; J 6, 52-59
To jest chleb, który z nieba zstąpił.
Tajemnica Eucharystii, którą możemy przeżywać na każdej Mszy Świętej zawiera się w słowach dzisiejszej perykopy w Ewangelii. Zawsze powinniśmy pamiętać, że konsekrowany kawałek Chleba już nie jest taki sam. Staje się on Chlebem niebieskim, bo w Nim przychodzi do nas sam Chrystus. Czy nieustannie uświadamiam sobie realną obecność Chrystusa w Ciele i Krwi Pańskiej?
Sobota, 20 kwietnia
Dz 9, 31-42; Ps 116B; J 6, 55.60-69
Odtąd wielu uczniów Jego się wycofało i już z Nim nie chodziło.
Trudne słowa i doświadczenia naszego życia mogą zachęcać nas do buntu. Odwracając się w tych doświadczeniach od Boga, możemy odczuwać większe niezrozumienie i smutek. Możemy wówczas zostać sami, pomimo przebywania w otoczeniu innych osób. Dlatego też słowa św. Piotra: „Panie, do kogóż pójdziemy? Ty masz słowa życia wiecznego”, powinny być dla nas ostrzeżeniem i inspiracją. Czyją postawę w doświadczeniach przyjmuję – św. Piotra czy wycofujących się uczniów?
kl. Alan Czerwiński
Komentarze
Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!