TELEFON DO REDAKCJI: 62 766 07 07
Augustyna, Ingi, Jaromira 19 Kwietnia 2024, 07:16
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Puszysty sernik japoński

Puszysty sernik japoński

Składniki (w temp. pokojowej)
50 g masła
250 g kremowego serka
100 ml mleka
6 jajek
60 g mąki pszennej
20 g skrobi ziemniaczanej
1 łyżka soku z cytryny
szczypta soli
140 g drobnego cukru

Miskę umieszczamy na garnku z gotującą się wodą. Do miski wkładamy masło, serek i mleko. Mieszamy do połączenia składników i uzyskania gładkiej masy. Zdejmujemy z kąpieli wodnej, studzimy. Oddzielamy żółtka od białek. Do przestudzonej masy serowej dodajemy żółtka, przesianą mąkę, skrobię i sok z cytryny. Mieszamy do połączenia. W osobnym naczyniu umieszczamy białka i szczyptę soli, ubijamy do uzyskania sztywnej piany. Dodajemy cukier łyżka po łyżce, ciągle ubijając, do uzyskania lśniącej, sztywnej piany. Ubite białka dodajemy stopniowo do masy serowej i bardzo delikatnie mieszamy szpatułką, aby białka nie opadły. Formę o średnicy 23 cm wykładamy papierem do pieczenia: spód i boki, pozostawiając „kołnierz” z papieru wystający 2 cm nad formę. Formę z zewnątrz owijamy folią aluminiową, by nie dostała się woda i przelewamy masę serową, wyrównujemy. Formę umieszczamy w większym naczyniu żaroodpornym lub blaszce, nalewamy wrzątku do połowy wysokości formy. Pieczemy (bez termoobiegu) w temperaturze 200ºC przez 17 minut, następnie obniżamy temperaturę do 135ºC i pieczemy kolejne 30 minut. Pozostawiamy sernik w piekarniku przez 30 minut.

To jedno z najpopularniejszych polskich ciast, które było znane już w starożytności, a do Polski sprowadził je król Jan III Sobieski, wracając z odsieczy wiedeńskiej - stąd popularna nazwa „sernik wiedeński”. Rozsmakowali się w nim krakowiacy i oblali charakterystyczną kraciastą polewą, tworząc tym samym kolejną jego odmianę. Sernik jest idealny zarówno na gorące dni, jak i chłodne wieczory. Historia sernika jest interesująca i długa. W Grecji przysmakiem tym częstowano zwycięzców Igrzysk Olimpijskich. Do przygotowania smakołyku potrzebne były 2 kilogramy dobrze pokruszonego w moździerzu sera, 1 funt chleba z mąki pszennej i 1 jajko. Wszystkie składniki należało wymieszać, uformować z nich placek i piec na gorącym kamieniu.

Warto wiedzieć!
Szacuje się około 1000 rodzajów sernika. Jedne różnią się rodzajem użytego sera, inne dodatkami, obecnością spodu lub jego brakiem. Ser, podobnie jak jajka, symbolizuje odrodzenie, dlatego też w krajach prawosławnych z okazji Wielkanocy przygotowuje się Paschę, czyli rodzaj sernika na zimno.

 

opracowanie i Zdjęcie: Justyna Wojczyńska / www.figazmakiem.art

Galeria zdjęć

Dodaj komentarz

Pozostało znaków: 1000

Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!