TELEFON DO REDAKCJI: +48 62 766 07 17
Augustyna, Ingi, Jaromira 17 Stycznia 2021, 01:24
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Miasto św. Józefa - Nazaret

Miasto św. Józefa

Marzec nazywany jest - zwłaszcza w Kaliszu i w diecezji kaliskiej - miesiącem św. Józefa. Wszystko dlatego, że w marcu obchodzimy uroczystość św. Józefa. Dokładnie 19 marca. A skoro marzec się właśnie rozpoczął, to bardzo dobry czas, by w naszym Małym Atlasie Biblijnym, zatrzymać się na dłużej w mieście, które nazywane jest miastem św. Józefa i które oczywiście położone jest w Izraelu. Miasto to nazywa się Nazaret. Znacie tę nazwę prawda?
Św. Józef nie pochodził co prawda z Nazaretu, ale spędził w nim większość życia razem z Maryją i Jezusem. Jak mówią Ewangeliści, Józef pochodził z Betlejem. Z tego miasta również wywodził się jego ojciec Jakub i ich przodkowie. Pismo Święte mówi nam też, że cały ród św. Józefa wywodził się od króla Dawida, wielkiego izraelskiego władcy. O Betlejem opowiedzieliśmy sobie już przy okazji świąt Bożego Narodzenia, więc nie będziemy zatrzymywać się przy nim po raz drugi, przenosimy się od razu do Nazaretu!
Miasto Nazaret jest bardzo, bardzo stare. Jego wiek liczy się w tysiącach lat. Położone jest w północnej części Izraela nazywanej Galileą. Obecnie jest to jedno z najbardziej znanych miast świata, ale w czasach kiedy przybył do niego św. Józef, nie było ani znane, ani nawet poważane. Nie daleko Nazaretu znajduje się Jezioro Genezaret zwane też Morzem Galilejskim. Jest to duże, piękne Jezioro, którego wodami, w czasach Pana Jezusa nawadniano galilejską ziemię i była ona najbardziej zielonym terenem Ziemi Świętej. Józef pracował w Nazarecie jako cieśla.
Tam również mieszkała młodziutka Maryja. Do dziś można obejrzeć w tym mieście fragment ich malutkiego domu, którego połowę stanowiła wykuta w ścianie grota, a drugą połowę dobudowane do niej z cegieł pomieszczenie. Grota nazywana jest Grotą Zwiastowania i znajduje się w murach Bazyliki Zwiastowania. Domyślacie się skąd taka nazwa Groty? Dlatego, że według starych przekazów we wnętrzu tej groty właśnie ukazał się Maryi Archanioł Gabriel i powiedział jej, że Bóg wybrał ją na Matkę swego Syna. W pobliżu bazyliki Zwiastowania znajduje się także bazylika Świętego Józefa.

 

Aleksandra Polewska-Wianecka

Galeria zdjęć

Dodaj komentarz

Pozostało znaków: 1000

Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!