TELEFON DO REDAKCJI: +48 62 766 07 17
Augustyna, Ingi, Jaromira 25 Października 2020, 20:27
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Czy papież Franciszek jest prowokatorem?

Czy papież Franciszek jest prowokatorem?

W poszukiwaniu optymistycznej inspiracji do dzisiejszego edytorialu, który ukazuje się w najpiękniejsze i najważniejsze święto, jakim jest dla nas Zmartwychwstanie, postanowiłem sięgnąć do słów, które papież Franciszek napisał do młodych, z racji na przypadający zawsze w Niedzielę Palmową Światowy Dzień Młodzieży.
Czytając papieskie orędzie, można spokojnie uznać Ojca Świętego za wywrotowca albo prowokatora, który podżega do nieprzestrzegania rozporządzeń! W swoim orędziu papież oparł się na fragmencie Ewangelii Łukaszowej o wskrzeszeniu młodzieńca z Nain. Już sam temat „Młodzieńcze, tobie mówię wstań” stoi w jawnej sprzeczności z dobiegającym nas zewsząd imperatywem: „Zostań w domu”. Dalej Franciszek podkreśla, jak ważny jest... dotyk! „Jezus zatrzymuje kondukt pogrzebowy. Podchodzi, staje się bliźnim. Bliskość sięga dalej i staje się odważnym gestem, aby drugi żył. To gest proroczy. To dotyk Jezusa, Żyjącego, który przekazuje życie. Dotyk, który wszczepia Ducha Świętego w martwe ciało chłopca i przywraca jego funkcje życiowe.(...) Tak, również wy, ludzie młodzi, możecie zbliżyć się do sytuacji bólu i śmierci, jakie napotykacie, możecie ich dotknąć i zrodzić życie tak, jak Jezus. Jest to możliwe dzięki Duchowi Świętemu, jeśli wy sami jako pierwsi zostaliście dotknięci Jego miłością, jeśli wasze serca zostały poruszone doświadczeniem Jego dobroci względem was. Jeśli zatem odczuwacie w swoim wnętrzu żarliwą czułość Boga wobec każdego żywego stworzenia, szczególnie dla brata głodnego, spragnionego, chorego, nagiego, uwięzionego, to wówczas będziecie mogli zbliżyć się do niego tak, jak On, dotknąć jak On i przekazać życie swoim przyjaciołom, którzy umarli wewnętrznie, którzy cierpią lub utracili wiarę i nadzieję”. Hmm... zachęcać do dotyku dzisiaj??? A potem jeszcze przestrzega nas Franciszek przed korzystaniem z urządzeń elektronicznych! „Korzystanie z urządzeń elektronicznych, jeśli nie jest wyważone, może sprawić, że zawsze będziemy przyklejeni do ekranu. Poprzez to orędzie chciałbym wraz z wami, młodymi, podjąć wyzwanie przemiany kulturowej, zaczynając od Jezusowego „Wstańcie!” W kulturze, która chce, aby ludzie młodzi byli odizolowani i zamknięci w świecie wirtualnym, rozpowszechniajmy to słowo Jezusa: „Wstań!”. Jest to zaproszenie do otwarcia się na rzeczywistość wykraczającą daleko poza świat wirtualny”. I jak my teraz mamy skorzystać choćby z Mszy Świętej, skoro do kościołów nie wolno, a przed mediami elektronicznymi papież przestrzega???
To tylko żart z mojej strony, który jest jednocześnie małą próbką, jak można manipulować nawet wypowiedziami Ojca Świętego. Tak się składa, że to orędzie zwykle pisane jest znacznie wcześniej, w tym roku był to jedenasty dzień lutego, a wtedy jeszcze nikt nie miał pojęcia, jak bardzo dopadnie nas epidemia koronawirusa... Dzisiaj media są pełne różnych, nie zawsze prawdziwych, a czasem wyrwanych z kontekstu informacji, które mogą przerażać. A prawda jest taka, że Jezus zmartwychwstał i wyzwolił nas od śmierci i od lęku. Wytrwajmy jeszcze trochę i słowa papieża Franciszka znów nabiorą sensu.

Andrzej Antonii Klimek

Galeria zdjęć

Dodaj komentarz

Pozostało znaków: 1000

Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!