TELEFON DO REDAKCJI: +48 62 766 07 17
Augustyna, Ingi, Jaromira 20 Stycznia 2021, 17:04
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Artykuły z wydania 14(474)2016

Arcybiskupia fundacja dla kaliskich Jezuitów
Arcybiskupia fundacja dla kaliskich Jezuitów

Pałac arcybiskupów gnieźnieńskich wzniesiony w 1353 roku przez Jarosława Bogorię Skotnickiego nie był jedyną budowlą ufundowaną w Kaliszu przez najwyższych dostojników Kościoła w Polsce.

Drogowskaz - Błaszki - kościół pw. św. Anny
Arleta Wencwel
Drogowskaz - Błaszki - kościół pw. św. Anny

Kult Anny istniał już we wczesnym okresie chrześcijaństwa. Jest ona świętą Kościoła katolickiego i prawosławnego. 26 lipca Kościół będzie wspominał św. Annę, mamę Maryi i babcię Jezusa, a parafia w Błaszkach swoją patronkę. Jest ona także patronką małżeństw, matek, wdów, piekarzy i żeglarzy.

Bóg w Krakowie
Anika Nawrocka
Bóg w Krakowie

Młody polityk, który otrzymuje korupcyjną propozycję; dziewczyna szukająca miłości; stojąca na rozdrożu prawniczka specjalizująca się w sprawach rozwodowych; drobny złodziej pragnący ukraść relikwiarz z Krwią Pańską; małżeństwo nie mogące doczekać się dziecka; wreszcie kobieta po przejściach i mężczyzna niepotrafią

Kaszanka z grilla
ks. Przemysław Hęciak
Kaszanka z grilla

Sezon grillowy rozpoczęty, a więc trzeba szukać pomysłów na dania z grilla. Dzisiaj może żadna nowość, ale bardzo smacznie i aromatycznie. Kaszanka - kiedyś jedzenie najprostsze, dzisiaj wraca jako rzadko spotykany rarytas staropolskiego stołu. Zachęcam wypróbować kaszankę w grillowym tańcu z kiszoną kapustą i papryką

Jasna i ta druga strona księży(ca) - odcinek 229
Jeremiasz Uwiedziony
Jasna i ta druga strona księży(ca) - odcinek 229

Siedział nad swoim brewiarzem, ale nawet go nie otworzył. Trochę już siebie znał. Dopóki nie uspokoi serca, nie ma najmniejszego sensu rozpoczynać modlitwy. Od niedawna zaczął ponownie częściej korzystać z brewiarza w formie książkowej i od razu odczuł poprawę.

Modlitwa czy przedstawienie?
Mikołaj Kapusta
Modlitwa czy przedstawienie?

Bardzo ważne jest, by zrozumieć następującą rzecz: możemy być przekonani, że żyjemy wiarą i że mamy nawet piękne przeżycia na modlitwie, takie jak odczuwanie Bożej mocy czy miłości, a w rzeczywistości produkować takie doświadczenia.

Szacunek
Katarzyna Smolińska
Szacunek

Respekt. W kulturze USA bardzo często pada to słowo. Jest to bardzo ważne. Dla wielu najważniejsze. Co tak naprawdę znaczy szanować kogoś lub nie szanować? Codziennie uczę się odkrywać to znaczenie coraz głębiej i wyszukiwać objawów braku poważania.

Babel w głąb ziemi?
ks. Andrzej Antoni Klimek
Babel w głąb ziemi?

Przyznam się, że nie wiem jak wielkie zainteresowanie medialne towarzyszyło otwarciu najdłuższego na świecie tunelu w Alpach Szwajcarskich, które miało miejsce 2 czerwca. Ale pewnie co nieco dotarło do powszechnej świadomości. Tunel składa się z dwóch oddzielnych rur o długości 57 kilometrów każda, łączonych ze

Czy śpiewać Ewangelię i czytania?
ks. Jacek Paczkowski
Czy śpiewać Ewangelię i czytania?

Wyjątkowe miejsce Ewangelii w liturgii Słowa podkreślano w różny sposób. Początkowo jej głoszenie należało do lektora. Dość wcześnie jednak zarezerwowano ją dla diakona, prezbitera, a w niektóre uroczystości dla biskupa. Na Zachodzie podczas uroczystości Bożego Narodzenia Ewangelię odczytywał cesarz rzymski. Pr

Miłosierdzie odpowiedzią chrześcijanina na dar chrztu
ks. Dariusz Kwiatkowski
Miłosierdzie odpowiedzią chrześcijanina na dar chrztu

Św. Jan Apostoł daje bardzo prostą odpowiedź na miłość Bożą, którą człowiek otrzymuje w sakramencie chrztu. W swoim liście pisze: „Umiłowani, jeśli Bóg tak nas umiłował, to i my winniśmy się wzajemnie miłować. Nikt nigdy Boga nie oglądał. Jeżeli miłujemy się wzajemnie, Bóg trwa w nas i miłość k

Wy jesteście nadzieją Kościoła i świata - ŚDM
Aleksandra Polewska-Wianecka
Wy jesteście nadzieją Kościoła i świata - ŚDM

Nikt nie wymyślił Światowych Dni Młodzieży. Młodzi sami je stworzyli - podkreślił Jan Paweł II w rozmowie z Vittorio Messorim w książce ?Przekroczyć próg nadziei.? Pisząc o ludziach Światowych Dni Młodzieży, nie da się nie napisać o tym, który choć stwierdził, że nie jest twórcą owego fenomenu...

Ku zniszczeniu
ks. Krzysztof P. Kowalik
Ku zniszczeniu

Jak daleko może sięgać zaślepienie człowieka? Jak głęboko może być osadzona w jego sercu pycha? Kolejne doświadczenia jakie spotykały faraona i Egipt odsłaniają niezgłębione obszary ludzkiego buntu względem Boga i Jego woli.

Tragiczne losy Stanisława Wygodzkiego
Tragiczne losy Stanisława Wygodzkiego

9 maja 1992 roku zmarł na obczyźnie Stanisław Wygodzki, pisarz urodzony w Będzinie (1907), mieszkający tam do 1943 roku, zaplątany w komunizm, przeorany traumą Holocaustu. Był w pierwszym transporcie wysłanym z Będzina do Auschwitz.

Na spotkanie z Jezusem i młodymi
Renata Jurowicz
Na spotkanie z Jezusem i młodymi

Dni w diecezji Światowych Dni Młodzieży to czas, na który zaproszeni są wszyscy. To propozycja nie tylko dla duszy i umysłu, ale także dla ciała. Nie byłoby jej, gdyby nie młodzi wolontariusze i nie tylko.

W poszukiwaniu przodków - Warto nad Wartą (1)
ks. Andrzej Antoni Klimek
W poszukiwaniu przodków - Warto nad Wartą (1)

W wakacyjnym cyklu zapraszamy Czytelników nad rzekę Wartę i piękne miejsca położone w jej dolinie. Zaczniemy najbliżej źródła i jednocześnie najbliżej granic naszej diecezji - w Uniejowie. Tym razem forma tych podróży będzie przypominać powieści przygodowe, a może nawet sensacyjne.