TELEFON DO REDAKCJI: 62 766 07 07
Augustyna, Ingi, Jaromira 28 Marca 2024, 21:35
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Artykuły z wydania 9(598)2021

Proste ciasto z truskawkami
Nadesłane
Proste ciasto z truskawkami

Nadchodzi czas wypatrywania koszyczków z truskawkami na lokalnych targach. Te czerwone, soczyste, słodkie, kojarzące się z wiosną i latem owoce mają wiele leczniczych i odżywczych właściwości: chronią przed nowotworami, zmniejszają ryzyko chorób serca, mają działanie odchudzające, usprawniają system odpornościowy, łagodzą stany zapalne i obniżają ciśnienie krwi.

Alfabet Świetego Józefa cz. I
Aleksandra Polewska-Wianecka
Alfabet Świetego Józefa cz. I

Czy wiecie, że o św. Józefie możemy opowiadać krótkie historyjki używając do tego kolejnych liter alfabetu? Np. historyjka na literę A. Jak anioł. Albo Anna. Albo Afryka. Zaczynamy?

Rysio, Róża i Tusia ...o dumie
Nadesłane
Rysio, Róża i Tusia ...o dumie

Czasem jest tak, że rodzice uczniów i uczennic też odrabiają prace domowe. I wcale nie chodzi o to, by mama czy tata napisali wypracowanie albo rozwiązali trudne zadanie z matematyki. Czasem praca domowa skłania do refleksji, daje impuls do przyjrzenia się sobie. I właśnie taką pracę domową przyniósł ze szkoły Rysio. Chłopiec podszedł do sprawy bardzo poważnie, ale najpierw postanowił przepytać najbliższych. Może chciał, by pomogli mu znaleźć odpowiedź na jedno, ale za to trudne pytanie?

Dla kogo guldeny, dla kogo dolary?
Pleban ze wsi
Dla kogo guldeny, dla kogo dolary?

Słuchajcie, a w tej Holandii, czy też właściwie w Niderlandach, bo tak zdaje się oni chcą, żeby ich teraz nazywać (pamiętajcie, że w naszych czasach nie jest ważne, kim jesteś, czy jak się nazywasz, ale kim uważasz, że jesteś i jak pragniesz, by cię nazywano, więc trzeba w sumie być bardzo ostrożnym, zwłaszcza jeśli masz do kogoś jakiś interes, ale też przez zwykłą ostrożność procesową) to oni używają jeszcze starych guldenów czy nieszczęsnych euraków?

Czy muzyka może podarować nam więcej czasu?
Kinga Motyl
Czy muzyka może podarować nam więcej czasu?

Muzyka. Krótkie słowo, a jaką niesie głębię! Jest ważna dla osób wierzących i niewierzących. Towarzyszyć może w chwilach doniosłych i codziennych. Słuchają jej ludzie w każdym wieku.

Kluczowa postać (II)
Aleksandra Polewska-Wianecka
Kluczowa postać (II)

Młody Franciszek Blachnicki przebywał w KL Auschwitz w tym samym czasie co ojciec Kolbe. Nigdy jednak go nie spotkał. Ojciec Maksymilian zginął w celi śmierci, z której ks. Blachnicki został wypuszczony. Dziś ciąg dalszy rozmowy z Tomaszem Terlikowskim, autorem biografii twórcy Ruchu Światło - Życie.

Prymas  i Jan XXIII (III)
ks. Piotr Jaroszkiewicz
Prymas i Jan XXIII (III)

Z woli papieża Jana XXIII kard. Stefan Wyszyński uczestniczył w pracach przedsoborowej Centralnej Komisji Przygotowawczej. Następnie wszedł w skład Komisji ds. Nadzwyczajnych i od 1963 roku do prezydium Soboru.

Ślady obecności  bł. Edmunda Bojanowskiego
Nadesłane
Ślady obecności bł. Edmunda Bojanowskiego

Bł. Edmund Bojanowski, którego 150-lecie śmierci obchodzimy w tym roku, jest szczególnie czczony w parafii Ducha Świętego w Ostrowie Wielkopolskim, gdzie jego imieniem nazwano Dom parafialny. Parafianie uważają, że pomaga on w wychowywaniu młodego pokolenia na Polaków wiernych Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie.

Niech Bóg czyni  ze mną co tylko chce!
Nadesłane
Niech Bóg czyni ze mną co tylko chce!

W tym roku mija 110. rocznica urodzin Marii Szymanowskiej - przez lata związanej z Kaliszem nauczycielki i katechetki, niezwykłej kobiety oddanej Bogu i ludziom, która pozostała w pamięci swoich wychowanków i przyjaciół jako osoba wielkiego chrześcijańskiego heroizmu, która już za życia określana była przez jej współczesnych mianem świętej.

Świadek  ocalenia
ks. Krzysztof P. Kowalik
Świadek ocalenia

Ziemia Izraela potrafiła przynosić obfite plony. Nie mniej zdarzały się również i takie lata, gdy nie dawała z siebie nic. I nie było tak dlatego, iż była to ziemia nieurodzajna czy wyjałowiona. Przeciwnie. Nieuprawiana przez wiele lat, gdy tylko doświadczyła troskliwej pracy rolnika przynosiła urodzajne zbiory. Ale nie wszystko zależało od wysiłku człowieka.

Wiara porzucona
ks. Piotr Szkudlarek
Wiara porzucona

W Święto Miłosierdzia Bożego czytałem komentarz dotyczący „Iskry dzienniczkowej” św. Faustyny. Teorii na jej temat jest wiele, lecz tu autor skupił się na warunkach, by ona z Polski wyjść mogła. Prima regula to posłuszeństwo woli Chrystusa, a więc już możemy się rozwodzić, że zapewne Iskra jeszcze się nie objawiła i o zgrozo - długo jeszcze się nie pojawi? W takim wnioskowaniu pesymizm nie jest zasadny, dlatego nie napisałem: „nie zanosi się, by kiedykolwiek ona z naszej Ojczyzny wyszła”.

Książę, lekarz a przede wszystkim ojciec
Renata Jurowicz
Książę, lekarz a przede wszystkim ojciec

Węgier László, czyli po polsku Władysław, Batthyány-Strattmann, książę i lekarz w jednej osobie, jako młody człowiek nie zapowiadał się na wybitną osobowość, ale pozory mylą. Stał się kochającym mężem i troskliwym ojcem rodziny, a także błogosławionym Kościoła.

Męczennik z Dachau, ks. Tomasz Lis
Nadesłane
Męczennik z Dachau, ks. Tomasz Lis

We wsi Wyrów w parafii św. Bartłomieja w Stawiszynie urodził się ks. Tomasz Lis, który zginął w obozie koncentracyjnym w Dachau. To syn moich pradziadków i brat mojej babci. Pamięć o nim i jego męczeńskiej śmierci jest przekazywana w rodzinie z najwyższą czcią i szacunkiem. Z estymą przechowujemy dokumenty dotyczące ks. Tomasza, jak i jego odręcznie pisane życiorysy, podania i prośby.

Pomoc chorym i starszym
Ewa Kotowska-Rasiak
Pomoc chorym i starszym

Z myślą o chorych, starszych i samotnych powstała w Kaliszu Fundacja „Mocni Miłością”, której wolontariusze od ponad siedmiu lat niosą pomoc. Do fundacji zgłasza się coraz więcej ludzi, którzy chcą pomagać, zwłaszcza w czasie pandemii. Niebawem ruszy budowa Domu Świętej Matki Teresy z Kalkuty z całodobową lub dzienną opieką.

Codzienne czytanie Pisma Świętego
Ewa Kotowska-Rasiak
Codzienne czytanie Pisma Świętego

W Tygodniu Biblijnym codziennie 15 minut przed wieczorną Mszą św. w katedrze św. Mikołaja w Kaliszu czytane były fragmenty z Ewangelii wg św. Marka. Proboszcz zachęcał też rodziny do czytania Pisma Świętego i rozważania Słowa Bożego w domach.