TELEFON DO REDAKCJI: 62 766 07 07
Augustyna, Ingi, Jaromira 17 Kwietnia 2024, 01:26
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Artykuły z wydania 9(574)2020

Księga Wyjścia (42)
Księga Wyjścia (42)

Rozgniewany Mojżesz wtedy
W skałę dwa razy uderzył,
Lekceważąc nakaz Boga,
By do cudu użyć słowa.

Bł. Maria Karłowska (1865-1935)
ks. Sławomir Kęszka
Bł. Maria Karłowska (1865-1935)

Pierwszym szpitalem zapewniającym chorym profesjonalną opiekę medyczną i pielęgnację sprawowaną przez wolontariuszy, była lecznica założona w Kapadocji w IV wieku przez św. Bazylego Wielkiego. Troszczono się w niej nie tylko o zdrowie fizyczne pacjentów, ale także sprawowano nad nimi opiekę duchową.

Św. Józef Opiekun ludzi pracy
Aleksandra Polewska-Wianecka
Św. Józef Opiekun ludzi pracy

19 marca obchodziliśmy najważniejsze święto związane ze św. Józefem. To tak zwana uroczystość św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. Kolejne ważne święto tego Świętego przypada 1 maja.

A w rodzinie Nowaków...(54)
Ewa Makowska
A w rodzinie Nowaków...(54)

W sobotę przed godziną 17, w mieszkaniu państwa Nowaków rozległ się dźwięk dzwonka. Pani Nowak wyraźnie ożywiona podeszła do drzwi i chwyciła za klamkę.
- Dzień dobry, wejdźcie proszę – powiedziała.

Szybka zapiekanka ziemniaczana
Szybka zapiekanka ziemniaczana

W 100g gotowanego ziemniaka jest 77 kalorii. Największym producentem ziemniaków na świecie są Chiny (100 milionów ton). Zarejestrowanych jest około 10 tysięcy odmian ziemniaków. Ziemniaki zapobiegają rakowi żołądka.

Banknoty Republiki Artsax
Banknoty Republiki Artsax

Republika Górnego Karabachu funkcjonuje jako niepodległe państwo, które nie jest uznawane przez inne kraje. Na jednym z jego banknotów zobaczymy Jezusa głoszącego Ewangelię i błogosławiącego.

Mama czuwa,  mama wie?
Katarzyna Kołata (Strzyż)
Mama czuwa, mama wie?

Przyjęło się, że w Kościele maj jest miesiącem maryjnym. A przyjęło się to już w wiekach XIII
i XIV, chociaż w prawosławiu majowa modlitwa poświęcona Matce Bożej i przeżywana przy figurach i kapliczkach znana jest już od V wieku. Z kolei Dzień Matki, który jak wszyscy doskonale wiedzą, także świętujemy w maju, obchodzony jest w Polsce od 1914 roku. Przypadek? Nie sądzę.

Macierzyństwo  to coś osobistego
Katarzyna Krupińska (Smolińska)
Macierzyństwo to coś osobistego

Macierzyństwo to coś osobistego. To poświęcenie, siła, miłość, cierpliwość. Wszystko odkładasz na bok, swoje wygody, przyjemności i oddajesz czas dziecku, które w pierwszych
miesiącach życia potrzebuje mamy 24 godziny na dobę.

 

Łzy cierpienia i nadziei
Renata Jurowicz
Łzy cierpienia i nadziei

Według wielu Włochów najbardziej znanym na Sycylii sanktuarium są Syrakuzy. To właśnie tam znajduje się bazylika płaczącej Madonny. Łzy Matki Bożej pojawiły się naprawdę.

Rozbite złudzenia
ks. Krzysztof P. Kowalik
Rozbite złudzenia

Jeroboam mimo wydarzeń jakie rozegrały się w Betel czuł się bardzo pewnie. Postrzegał siebie nie tylko jako pana narodu. Uznał, że ma prawo nawet do tego, by mianować kapłanów według swojego upodobania.

Cuda w czasach zarazy (2)
Aleksandra Polewska-Wianecka
Cuda w czasach zarazy (2)

„W 1652 roku do Warszawy zbliżała się epidemia, w Bramie Nowomiejskiej umieszczono czczony przez warszawiaków obraz Matki Bożej Łaskawej, patronki Warszawy, strażniczki Polski i modlono się o cud odpędzenia zarazy. Prośby zostały wysłuchane”. Taki wpis mogliśmy przeczytać w ostatnimczasie na oficjalnym profilu społecznościowym Episkopatu Polski, jako motywację do wytrwałej modlitwy o powstrzymanie pandemii koronawirusa.

 

Cnota  odpowiedzialności
ks. Paweł Guździoł
Cnota odpowiedzialności

Cechą bardzo cenną jest odpowiedzialność we wszystkich wymiarach naszego życia. W zwykłych relacjach codziennych osoby wykazujące się odpowiedzialnością są poważane i cenione. Chodzi o odpowiedzialność dotyczącą każdej sytuacji, tej która jest uważana za mało ważną, jak i tej, która jest bardzo poważna.

Prymas  w obliczu  własnego  kapłaństwa (I)
ks. Piotr Jaroszkiewicz
Prymas w obliczu własnego kapłaństwa (I)

Rozważając nieustannie, a szczególnie w sytuacji uwięzienia, własne kapłaństwo Prymas Tysiąclecia
przypomniał niesłychanie istotne cechy tajemnicy kapłaństwa w Kościele oraz to, czym winno odznaczać się kapłańskie serce powołanych. Uświadomił na nowo prymat Chrystusa - Kapłana,
wyeksponował niedocenianą często ideę zastępstwa i ofiary oraz przemówił do nas siłą swej miłości i tęsknoty do służby Bożej.

Polska pieśń kościelna w czasie renesansu
ks. Jacek Paczkowski
Polska pieśń kościelna w czasie renesansu

W okresie renesansu, czyli w XVI wieku, twórczość pieśni w języku polskim przeżywała chwilowe trudności. Ponieważ poszczególne wyznania protestanckie posługiwały się językami narodowymi w upowszechnianiu swego kultu, w pewnym sensie zrozumiałą reakcją wśród katolików było przywiązanie do języka łacińskiego.

Od św. Andrzeja Boboli do św. Jana Pawła II
ks. Andrzej Antoni Klimek
Od św. Andrzeja Boboli do św. Jana Pawła II

Święty Andrzej Bobola jest nam dany przez Boga, aby orędował za nami w niebie w trudnych sprawach naszej Ojczyzny. Wygląda na to, że również na ziemi bardzo zabiegał o to samo. Podobnie jak inni Święci Polacy.