TELEFON DO REDAKCJI: +48 62 766 07 17
Augustyna, Ingi, Jaromira 04 Czerwca 2020, 20:27
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Artykuły z wydania 9(574)2020

Banknoty Republiki Artsax
Szymon Modzelewski
Banknoty Republiki Artsax

Republika Górnego Karabachu funkcjonuje jako niepodległe państwo, które nie jest uznawane przez inne kraje. Na jednym z jego banknotów zobaczymy Jezusa głoszącego Ewangelię i błogosławiącego.

Mama czuwa,  mama wie…
Katarzyna Kołata (Strzyż)
Mama czuwa, mama wie…

Przyjęło się, że w Kościele maj jest miesiącem maryjnym. A przyjęło się to już w wiekach XIII
i XIV, chociaż w prawosławiu majowa modlitwa poświęcona Matce Bożej i przeżywana przy figurach i kapliczkach znana jest już od V wieku. Z kolei Dzień Matki, który jak wszyscy doskonale wiedzą, także świętujemy w maju, obchodzony jest w Polsce od 1914 roku. Przypadek? Nie sądzę.

Macierzyństwo  to coś osobistego
Katarzyna Smolińska
Macierzyństwo to coś osobistego

Macierzyństwo to coś osobistego. To poświęcenie, siła, miłość, cierpliwość. Wszystko odkładasz na bok, swoje wygody, przyjemności i oddajesz czas dziecku, które w pierwszych
miesiącach życia potrzebuje mamy 24 godziny na dobę.

 

Łzy cierpienia i nadziei
Renata Jurowicz
Łzy cierpienia i nadziei

Według wielu Włochów najbardziej znanym na Sycylii sanktuarium są Syrakuzy. To właśnie tam znajduje się bazylika płaczącej Madonny. Łzy Matki Bożej pojawiły się naprawdę.

Rozbite złudzenia
ks. Krzysztof P. Kowalik
Rozbite złudzenia

Jeroboam mimo wydarzeń jakie rozegrały się w Betel czuł się bardzo pewnie. Postrzegał siebie nie tylko jako pana narodu. Uznał, że ma prawo nawet do tego, by mianować kapłanów według swojego upodobania.

Cuda w czasach zarazy (2)
Aleksandra Polewska-Wianecka
Cuda w czasach zarazy (2)

„W 1652 roku do Warszawy zbliżała się epidemia, w Bramie Nowomiejskiej umieszczono czczony przez warszawiaków obraz Matki Bożej Łaskawej, patronki Warszawy, strażniczki Polski i modlono się o cud odpędzenia zarazy. Prośby zostały wysłuchane”. Taki wpis mogliśmy przeczytać w ostatnimczasie na oficjalnym profilu społecznościowym Episkopatu Polski, jako motywację do wytrwałej modlitwy o powstrzymanie pandemii koronawirusa.

 

Cnota  odpowiedzialności
ks. Paweł Guździoł
Cnota odpowiedzialności

Cechą bardzo cenną jest odpowiedzialność we wszystkich wymiarach naszego życia. W zwykłych relacjach codziennych osoby wykazujące się odpowiedzialnością są poważane i cenione. Chodzi o odpowiedzialność dotyczącą każdej sytuacji, tej która jest uważana za mało ważną, jak i tej, która jest bardzo poważna.

Prymas  w obliczu  własnego  kapłaństwa (I)
ks. Piotr Jaroszkiewicz
Prymas w obliczu własnego kapłaństwa (I)

Rozważając nieustannie, a szczególnie w sytuacji uwięzienia, własne kapłaństwo Prymas Tysiąclecia
przypomniał niesłychanie istotne cechy tajemnicy kapłaństwa w Kościele oraz to, czym winno odznaczać się kapłańskie serce powołanych. Uświadomił na nowo prymat Chrystusa - Kapłana,
wyeksponował niedocenianą często ideę zastępstwa i ofiary oraz przemówił do nas siłą swej miłości i tęsknoty do służby Bożej.

Polska pieśń kościelna w czasie renesansu
ks. Jacek Paczkowski
Polska pieśń kościelna w czasie renesansu

W okresie renesansu, czyli w XVI wieku, twórczość pieśni w języku polskim przeżywała chwilowe trudności. Ponieważ poszczególne wyznania protestanckie posługiwały się językami narodowymi w upowszechnianiu swego kultu, w pewnym sensie zrozumiałą reakcją wśród katolików było przywiązanie do języka łacińskiego.

Od św. Andrzeja Boboli do św. Jana Pawła II
ks. Andrzej Antoni Klimek
Od św. Andrzeja Boboli do św. Jana Pawła II

Święty Andrzej Bobola jest nam dany przez Boga, aby orędował za nami w niebie w trudnych sprawach naszej Ojczyzny. Wygląda na to, że również na ziemi bardzo zabiegał o to samo. Podobnie jak inni Święci Polacy.

Wiara  niecodzienna
ks. Piotr Szkudlarek
Wiara niecodzienna

Z założenia felietony zamieszczane w tej rubryce, miały dotyczyć naszej codziennej wiary. Niemniej teraz przyszło nam zmagać się z rzeczywistością nadzwyczajną, zatem i wiara nasza w takich realiach nie jest już „codzienna”. Warto teraz zbierać te wszystkie pytania i osobiste refleksje.

Koncert charytatywny z Jasnej Góry
Nadesłane
Koncert charytatywny z Jasnej Góry

7.06. 2020 roku, gogz. 20.00 kanał YouTube - koncert charytatywny: Ratujmy 10 - miesięczną Mię. Dziewczynka choruje na rdzeniowy zanik mięśni. Potrzebuje kosztownego leczenia w Stanach Zjednoczonyc. p

Sługa sług Bożych
Arleta Wencwel
Sługa sług Bożych

Zaledwie dwóch papieży otrzymało przydomek „Wielki”. Jednym z nich jest Grzegorz Wielki. I choć jego pontyfikat trwał tylko 15 lat, to zapisał się w historii Kościoła wielkimi zgłoskami. to jemu zawdzięczamy m. in. Msze św. gregoriańskie, a także uwolnienie Rzymu od zarazy panującej w 590 roku.

Dekret Biskupa Kaliskiego dotyczący duszpasterstwa po zniesieniu limitów uczestników liturgii
ks. bp Edward Janiak
Dekret Biskupa Kaliskiego dotyczący duszpasterstwa po zniesieniu limitów uczestników liturgii

Zachęcam usilnie wiernych do udziału w Mszach Świętych oraz do korzystania z sakramentu pokuty - napisał w dekrecie biskup kaliski Edward Janiak.

Józefie  Najposłuszniejszy
ks. Andrzej Antoni Klimek
Józefie Najposłuszniejszy

Posłuszeństwo jest naśladowaniem Chrystusa, posłusznego aż do śmierci, a także, jak mówił papież Paweł VI, gwarantem wewnętrznej zwartości Kościoła i efektywności jego ewangelicznego działania.