TELEFON DO REDAKCJI: +48 62 766 07 17
Augustyna, Ingi, Jaromira 17 Sierpnia 2019, 23:32
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Artykuły z wydania 18(531)2018

Błogosławiona Bronisława (ok. 1203-1259)
ks. Sławomir Kęszka
Błogosławiona Bronisława (ok. 1203-1259)

Trzynasty wiek był dla Polski trudnym czasem, bowiem trwające od półwiecza walki książąt dzielnicowych o tron krakowski obniżały rangę państwa, które dodatkowo niszczyły najazdy tatarskie docierające do Małopolski i na Śląsk.

Kościół pw. Wszystkich Świętych w Słupi pod Kępnem
Renata Jurowicz
Kościół pw. Wszystkich Świętych w Słupi pod Kępnem

W parafii pw. Wszystkich Świętych w Słupi pod Kępnem od prawie 300 lat nieprzerwanie działa Bractwo Przemienienia Pańskiego. Związane jest ono z obrazem, który znajduje się w ołtarzu głównym parafialnej świątyni.

Tort naleśnikowy
Justyna Wojczyńska
Tort naleśnikowy

Wakacje to dobry czas na celebrowanie czasu z rodziną. Chwile te może umilić rewelacyjny tort naleśnikowy, przełożony delikatnym kremem budyniowym (jak do nadziewania pączków) i udekorowany świeżymi owocami.

Jasna i ta druga strona księży(ca) - odcinek 285
Jeremiasz Uwiedziony
Jasna i ta druga strona księży(ca) - odcinek 285

A jednak się przemógł. I wybrał się do pielgrzymów na trasę, tak jak prosili, z wałówką. Było to wbrew wszelkim jego standardom, które pamiętał z młodości. Wówczas wraz z kolegami mieli swoje zasady.

Radosny wojownik Boga
Aleksandra Polewska
Radosny wojownik Boga

Święty Wojciech urodził się ponad 1050 lat temu, w Czechach, w nieistniejącym już dziś mieście Libice. Jego ojcem był Sławnik, pan na Libicach, a mama miała na imię Strzeżysława.

Okładka  na zeszyt
Karolina Plebańska
Okładka na zeszyt

Notesy służą mi latami i niszczeją, dlatego szyję im okładki. Zeszyty z przepisami, notatnik z pomysłami, projektami i listą książek do przeczytania i jeszcze ten, w którym zapisuję „złote słowa” moich dzieci. Można uszyć gładką okładkę i dołączyć pisaki do malowania na tkaninie, aby obdarowana osoba sama ją ozdobiła.

Z Józefem pod rękę
Arleta Wencwel
Z Józefem pod rękę

Pierwsze kilometry, pierwsze wygłoszone konferencje i pierwsze bąble na nogach. Nadszedł czas na tych wszystkich, którzy po porannej Mszy św. w bazylice św. Józefa oddając się jego przemożnej opiece wyruszą w drogę do Matki.

Z życia  pielgrzyma
Nadesłane
Z życia pielgrzyma

Pielgrzymka to prawdziwa nauczycielka życia. Ujawnia najbanalniejsze prawdy, które nie wszyscy potrafią dostrzec w codziennym życiu. Cel, który osiąga się wysiłkiem i wyrzeczeniami, jest najwięcej wart.

Czego kobiety chcą od mężczyzn?
Nadesłane
Czego kobiety chcą od mężczyzn?

Według przeczytanej przeze mnie literatury kobiety oczekują od mężczyzn: stabilności ekonomicznej, opieki nad nimi i dziećmi, dobrych genów, inteligencji.

Z różą w dłoni
Renata Jurowicz
Z różą w dłoni

To najstarsze spośród sanktuariów maryjnych diecezji tarnowskiej. Jego największym skarbem jest XVI - wieczny słynący łaskami wizerunek Matki Bożej Tuchowskiej, został ukoronowany w 1904 roku.

Organy Jana Spiegla w kościele pw. św. Andrzeja Apostoła w Złoczewie
ks. Jacek Paczkowski
Organy Jana Spiegla w kościele pw. św. Andrzeja Apostoła w Złoczewie

Instrument zbudował w 1879 roku Jan Spiegel z Rychtala, w czasie gdy proboszczem w Złoczewie był ks. Szymański - o czym świadczy wpis w komorze klapowej wiatrownicy manuału.

O dwóch takich co nie bali się terrorystów
Aleksandra Polewska
O dwóch takich co nie bali się terrorystów

Zdałaś maturę! Gratuluję Ano Mario! - bł. ojciec Michał Tomaszek uśmiechnął się z uznaniem - Jesteś szczęśliwa? - zapytał. - Szczęśliwa to będę, jak się dostanę na uniwersytet - odparła dziewczyna. - A nie możesz być szczęśliwa już dzisiaj?

Wezwany  spośród owiec
ks. Krzysztof P. Kowalik
Wezwany spośród owiec

Dawid był najmłodszym z synów Jessego. Wypasał owce. Codziennie prowadził je na miejsca, gdzie mogły znaleźć coś do jedzenia, do wodopoju, chronił przed drapieżnikami.

Uczeni katoliccy  w Mezoameryce
Szymon Modzelewski
Uczeni katoliccy w Mezoameryce

Meksyk to wielki i różnorodny kraj. Leży na środkowoamerykańskim przesmyku, pomiędzy Oceanem Atlantyckim a Spokojnym. Wraz podbojem hiszpańskim dobiegł kresu rozwój rodzimych kultur.

Mater Dolorosa  z La Salette
Justyna Majewska-Michy
Mater Dolorosa z La Salette

La Salette położone jest w Alpach Francuskich na wysokości 1800 m n.p.m. Matka Boża ponad 170 lat temu podczas jednorazowego objawienia się dwojgu pastuszkom roniła tu gorzkie łzy.