TELEFON DO REDAKCJI: +48 62 766 07 17
Augustyna, Ingi, Jaromira 12 Sierpnia 2020, 23:00
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Artykuły z wydania 10(392)2013

Ukrzyżowany za nas pod Poncjuszem Piłatem ...
Anika Nawrocka
Ukrzyżowany za nas pod Poncjuszem Piłatem ...

Credo...wierzę...

Pierwsza parafia ?Od stworzenia świata?
Pierwsza parafia ?Od stworzenia świata?

Ojciec Remigiusz Kalski, gdy miał 19 lat, brał udział w pielgrzymce pieszej na Jasną Górę. Z tą pielgrzymką wiąże pierwsze i jednocześnie zdecydowane myśli o kapłaństwie. Jako uczeń szkoły średniej często zaglądał do kościoła jezuitów na Starym Mieście w Warszawie. Miał do tego miejsca pewien sentyment, także d

W zasięgu ręki
W zasięgu ręki

Niekiedy to, co bliskie i w zasięgu ręki, nie zostaje nigdy odkryte. W starciu z rzeczywistością to, co oczywiste nigdy się nie dokona i nie zrealizuje? Warto więc wykorzystywać okazje, które mogą się już nie powtórzyć.

Ścieżki życia i świata
Katarzyna Smolińska
Ścieżki życia i świata

Moją pierwszą podróż odbyłam, gdy miałam 3 lata. Wsiadłyśmy z mamą w kolejkę. Zajęłyśmy miejsce przy oknie. Natychmiast przyłożyłam ręce do szyby i przykleiłam do niej nos. Musiałam widzieć wszystko, co mijaliśmy. Obrazy migały jeden po drugim. Do dziś to uwielbiam. Siadam w wagonach lub w autobusach, tramwajach przy ok

Madonna ze szczygłem
Aleksander Liebert
Madonna ze szczygłem

,,Madonna ze szczygłem? to słynny obraz włoskiego malarza i architekta Rafaela Santi - przynajmniej takich informacji udzieli nam każda osoba interesująca się historią sztuki. W miejscowości Dębe koło Kalisza również znajduje się obraz o takim tytule, tyle, że starszy o cały wiek ...

O miejscach modlitwy Manhattanu
ks. Andrzej Antoni Klimek
O miejscach modlitwy Manhattanu

Na potrzeby tego artykułu wybrałem się dzisiaj do kościoła św. Jana Bożego, który jest katedrą wspólnoty episkopalnej w Nowym Jorku, a jednocześnie jednym z największych na świecie kościołów protestanckich. Jan Boży, to jednak nie św. Jan Boży z Hiszpanii, ale Jan Apostoł i Ewangelista.

Sytuacja społeczna na wsi i problem migracji
ks. Paweł Guździoł
Sytuacja społeczna na wsi i problem migracji

Biskupi polscy w dokumencie społecznym wrażają swoją troskę o mieszkańców wsi. Przeprowadzona analiza ukazuje, że przeciętny dochód gospodarstwa wiejskiego stanowi jedynie 70 procent przeciętnego dochodu gospodarstwa miejskiego. Ostatnie dziesięciolecie przyniosło rozwój infrastruktury wiejskiej i podniosło poziom ?

Rolada
ks. Przemysław Hęciak
Rolada

Co podać na wiosenne śniadanie? Czym zachwycić w blasku wiosennego słońca? Proponuję roladę serową z tajemniczym nadzieniem, pełną temperamentu i porannego orzeźwienia. Przepis poznany w gościnnym domu mojej kuzynki w Dębnicy - bo cóż może być piękniejszego od śniadania na tarasie z malowniczym widokiem na niekończące si?

Pierwszy papież o imieniu Franciszek
Aleksandra Polewska-Wianecka
Pierwszy papież o imieniu Franciszek

Jak już powiedzieliśmy sobie na początku cyklu o naszym nowym papieżu, Ojciec Święty jest pierwszym w historii następcą Świętego Piotra, który wybrał dla siebie imię Franciszek. Nigdy wcześniej żaden z papieży nie nosił takiego imienia. Często kolejni papieże wybierali imiona swoich poprzedników. Jak pamiętacie, jes

film:
Anika Nawrocka
film:

Film ,,Łaska i miłosierdzie” (oryginalny tytuł ,,The Grace Card”) powstał w 2010 roku, a został wyreżyserowany przez Davida G. Evansa. Być może znamy z doświadczenia przypadek, kiedy nasz kolega, współpracownik, sąsiad, czy kuzyn znajduje się w wymarzonej sytuacji, nie dosyć, że ma wspaniałą żonę i dwójk?

Jasna i ta druga strona księży(ca) - część CXXVII
Jeremiasz Uwiedziony
Jasna i ta druga strona księży(ca) - część CXXVII

- Jak przeżyję ten najbliższy miesiąc, to mogę powiedzieć, że wiem, co to znaczy być proboszczem – powiedział Mateusz do kolegów księży z dekanatu podczas obiadu odpustowego u kanonika Mścisławskiego w parafii św. Filipa.

Taki Litza może świętym być!
Aleksandra Polewska-Wianecka
Taki Litza może świętym być!

Poznaliśmy się w autokarze, po drodze. Robert nosił długie włosy, miał duży tatuaż na łydce i świetnie śpiewał. I grał na gitarze. Na ramieniu przesympatycznej Dobrochny, widniał, granatowy, okrągły tatuaż. Była w pierwszych miesiącach ciąży.

Od stóp do głów
ks. Krzysztof P. Kowalik
Od stóp do głów

Pisząc o strojach biblijnych ludzi wspomnijmy jeszcze o symbolicznym znaczeniu płaszcza. Ponieważ tę część stroju noszono jak zewnętrzny element odzienia, bywał on najbardziej narażony na zniszczenie. Niemożliwym było odbycie dalekiej podróży bez uszkodzenia odzieży. Dlatego też Bóg chcąc podkreślić swą opiekę nad

Weźmijcie Ducha Świętego - Uroczystość Zesłania Ducha Świętego
Weźmijcie Ducha Świętego - Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kochaj Ojczyznę, tak jak Jan Paweł II
Kochaj Ojczyznę, tak jak Jan Paweł II

W parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gorzycach Wielkich 20 kwietnia odbył się marsz wolności i solidarności w obronie wolnych mediów i umiłowanej Ojczyzny, jako hołd wdzięczności bł. Janowi Pawłowi II w ósmą rocznicę jego odejścia do Pana.