TELEFON DO REDAKCJI: +48 62 766 07 17
Augustyna, Ingi, Jaromira 07 Lipca 2020, 04:04
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Artykuły z wydania 23(327)2010

Jasna i ta druga strona księżyca część LVII
Jeremiasz Uwiedziony
Jasna i ta druga strona księżyca część LVII

Już po raz XVI do sanktuarium św. Józefa w swej corocznej ogólnopolskiej pielgrzymce przybyli przedstawiciele władz statutowych oraz członkowie i sympatycy Stowarzyszenia Civitas Christiana. Pielgrzymka była połączona z XXVIII Ogólnopolskim Sejmikiem Rodzinnym.

Płomienie świec
Katarzyna Smolińska
Płomienie świec

24 września miała miejsce IV Diecezjalna Pielgrzymka Służby Liturgicznej Ołtarza. Przybyli ministranci i kandydaci na ministrantów z całej diecezji. Mszy św. przewodniczył ksiądz biskup Stanisław Napierała. Mówił o radości służby Bogu przy ołtarzu oraz wskazał na wzór jakim jest Jan Paweł II.

Żeby odnaleźć źródło
Anika Nawrocka
Żeby odnaleźć źródło

Tak naprawdę przyzwyczailiśmy się do tego, że widzimy i przez zmysł wzroku dociera do nas bardzo dużo informacji ze świata. Podziwiamy piękny krajobraz czy kolor oczu osoby stojącej obok. Wśród nas są jednak ci, którzy nie widzą od urodzenia, od kilku lat lub widzą niewiele...

Niesamowita Księga Snów (6)
Aleksandra Polewska-Wianecka
Niesamowita Księga Snów (6)

Niedawno, bo w czerwcu tego roku, ukazała się nowa pozycja z dziedziny józefologii: „Święty Józef – Patron Kościoła naszych czasów. Waloryzacja kultu Świętego Józefa w diecezji kaliskiej w świetle soborowego i posoborowego nauczania Kościoła”.

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży
Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

Kolejny raz Rodziny Radia Maryja z całej Polski pielgrzymowały do Świętego Józefa i Jego sanktuarium. Była to też ważna dla diecezji uroczystość, gdyż do sanktuarium zostały wprowadzone relikwie błogosławionego Jana Pawła II.

20 lat minęło...
20 lat minęło...

Wraz z końcem września nadeszła wspaniała okazja do zauważenia pięknej działalności Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Polsce. W tym czasie obchodzono 20. rocznicę jego ponownego powołania do życia. Do parafii św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu, gdzie odbywały się obchody rocznicowe, zjechało 800 delegatów

Pielgrzymkowe nauczanie Jana Pawła II cd.
ks. Paweł Guździoł
Pielgrzymkowe nauczanie Jana Pawła II cd.

W Stanach Zjednoczonych znajduje się 58 Narodowych Parków Natury i aż 395 stref administrowanych przez zarząd Parków. Świadomość tego wszystkiego sprawia, że ciężko usiedzieć w mieście, zwłaszcza takiemu homo viator jak ja.

Największy dar
ks. Dariusz Kwiatkowski
Największy dar

Święty Idzi co roku gromadzi tłumy wiernych na uroczytościach odpustowych w Mikorzynie. Suma odpustowa i główne uroczystości były poprzedzone tygodniowymi rekolekcjami.

Średniowieczny zabytek
Aleksander Liebert
Średniowieczny zabytek

Kontynuując wizytę szlakiem drewnianych świątyń okolic Sycowa obrałem jako swój kolejny cel Dziesławice, niewielką wieś leżącą około 25 kilometrów na północny wschód od Oleśnicy. Ta miejscowość może poszczycić się nie tylko starą metryką, ale także pewnym unikatowym elementem sprzed ponad pięciuse

Pałac Salomona odnaleziony
Aleksandra Polewska-Wianecka
Pałac Salomona odnaleziony

28 sierpnia na Pólku pod Bralinem, przed drewnianym, 300-letnim kościołem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny odbyły się uroczystości dziękczynne za dary, które rolnicy, ogrodnicy i sadownicy zebrali z pól, ogrodów i sadów.

Sanktuarium Przemienienia
ks. Krzysztof P. Kowalik
Sanktuarium Przemienienia

Pielgrzymi 374. Pieszej Pielgrzymki Kaliskiej na Jasną Górę wrócili do Kalisza. Witali ich kaliszanie, nie zważając na deszcz. Przy kościele pw. św. Gotarda pierwszą grupę (w tym roku była to grupa Caritas) przywitał ks. bp Stanisław Napierała.

Camino de Santiago - Dzień X
ks. Andrzej Antoni Klimek
Camino de Santiago - Dzień X

Dziesiąty dzień mojego pielgrzymowania uczciłem najpierw stosunkowo późną pobudką: zwlekam się z mojego wygodnego łóżka dopiero około 6.00. Jak pamiętacie, noc spędziłem w hoteliku mając do dyspozycji własny pokój z łazienką – jest to luksus, na który pielgrzym liczący każdy grosz (każde euro) m

Nie czuję zapachu fiołków, ale ufam Ojcu Pio
Nie czuję zapachu fiołków, ale ufam Ojcu Pio

Odkąd pamiętam w moim domu rodzinnym zawsze była jakaś książka czy artykuł w czasopiśmie o ojcu Pio. Rodzice opowiadali mi o zakonniku, który żył jak święty. Wiedziałem, że był podobny do Jezusa nie tylko dlatego, że dużo się modlił, pościł, pomagał biednym i chorym, ale także dlatego, że Pan go wybrał, aby nosił na

Wychowanie i odpowiedzialność
Arleta Wencwel
Wychowanie i odpowiedzialność

Tak, przyznam, że Zanzibar kojarzył mi się ostatnio głównie z cytowaną piosenką Grzegorza Turnaua śpiewaną do spółki z Zakopowerem, ale osobiście nie jestem jakimś wielkim miłośnikiem plaż i akurat nie plaże Zanzibaru były moim marzeniem.

Król dla...
Król dla...

Byliśmy u Niechciców, Radziwiłów, a ostatnio podążyliśmy za Adamem Mickiewiczem do malowniczego Śmiełowa. W tym numerze odwiedzimy Wieruszów, gdzie przebywał ojciec Augustyn Kordecki, słynny obrońca z Jasnej Góry.