TELEFON DO REDAKCJI: +48 62 766 07 17
Augustyna, Ingi, Jaromira 15 Sierpnia 2020, 04:23
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Artykuły z wydania 2(332)2011

Róże karnawałowe
ks. Przemysław Hęciak
Róże karnawałowe

7 grudnia w Ostrowie Wielkopolskim o godz. 19.00 odbędzie się koncert Marcina Stycznia, który koncertuje w kraju i za granicą. Jak mówi sam artysta, swoją twórczością chce otwierać ludziom serca. Serdecznie zapraszamy.

Jasna i ta druga strona księży(ca) część LXII
Jeremiasz Uwiedziony
Jasna i ta druga strona księży(ca) część LXII

Nie ma dziedziny życia, w której nie dostrzeglibyśmy zmian. IV wiek przyniósł zmiany w Kościele i zaczęto świętować także Narodzenie Pańskie, które poprzedzone było czasem przygotowania do niego. Czasem, który nazywamy Adwentem.

Nienawidzę stycznia
ks. Andrzej Antoni Klimek
Nienawidzę stycznia

W kilku słowach streściłem poprzedni artykuł, w którym próbowałem przybliżyć treści wyłożone przez ojca Tarcisio Stramare w pierwszej części wykładu ?Dwie Trójce, niebieska i ziemska, fundamentem teologii rodziny?. Teraz możemy pójść dalej.

Meta?
Katarzyna Kołata (Strzyż)
Meta?

Skończył się okres Bożego Narodzenia. Chociaż jeszcze możemy wpatrywać się w parafialny żłóbek i może jeszcze w naszych domach dogorywa choinka. Jednak za chwilę choinkę zutylizujemy, a żłóbek trafi do schowka, gdzie będzie czekał na kolejne Boże Narodzenie. Koniec. Nadszedł okres zwykły. Nie ma przymusu do bycia m

Czerwony kapturek
Aleksandra Polewska-Wianecka
Czerwony kapturek

W wyniku wybuchu gazu w Jankowie Przygodzkim, na terenie naszej diecezji, spłonęło dziesięć domów mieszkalnych. Kilkadziesiąt osób straciło mienie i dach nad głową. Możemy im pomóc. Caritas Kaliska zbiera zarówno fundusze, jak i artykuły pierwszej potrzeby.

Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej w Złoczewie
Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej w Złoczewie

Dla uczczenia dziesiątej rocznicy odzyskania niepodległości w 1928 r. wydana została ?Kaliska Jednodniówka Listopadowa?. Zamieszczone tam wspomnienie Krauckiego rozpoczyna się słowami: ?11 listopada 1918 r. Pamiętna data. Historyczny dzień.

Ostatnia pielgrzymka do Polski cd.
ks. Paweł Guździoł
Ostatnia pielgrzymka do Polski cd.

Historia, którą chcę opowiedzieć w listopadowych numerach ?Opiekuna?, jest dowodem na to, że najbardziej dziwaczne zainteresowania młodych ludzi mogą okazać się z czasem zdumiewająco opatrznościowe.

Ku wiecznym zaślubinom
ks. Dariusz Kwiatkowski
Ku wiecznym zaślubinom

W dzisiejszym materiale rozpoczynamy przybliżanie Czytelnikom treści, które zostały zaprezentowane podczas obrad. Ojciec Tarcisio Stramare, przesłał swój referat, w którym wskazał, na czym powinna się w naszych czasach oprzeć teologia rodziny.

Wieś księdza Janiszewskiego
Aleksander Liebert
Wieś księdza Janiszewskiego

W naszej diecezji jest kilka kościołów dedykowanych św. Marcinowi. Tym razem zatrzymamy się w Kępnie, by opowiedzieć o dziełach, jakie powstały przy parafii pod patronatem tegoż świętego.

Dziwne przypadki RUDOLFA HÖSSA
Aleksandra Polewska-Wianecka
Dziwne przypadki RUDOLFA HÖSSA

?Całuj mnie, całuj mnie mocno, jakby ta noc miała być ostatnią. Całuj mnie, całuj mnie mocno, gdyż boję się stracić cię, stracić cię znów?.Tłumaczenie trochę kiepskie, ale chciałem, byśmy wiedzieli, o czym mówi piosenka. Co ta piosenka ma wspólnego z Guadalajarą?

Na obrzeżach Samarii
ks. Krzysztof P. Kowalik
Na obrzeżach Samarii

Wyruszając z Galilei do Jerozolimy możemy naszą drogę skrócić. Tak będzie, gdy udamy się na południe przez Wzgórza Samarii. Ten rejon stanowi połowę obszaru nazywanego Centralnym Pasmem Górskim. Składa się z licznych wzniesień, sięgających do 1000 m n. p. m.

Camino de Santiago -  Dzień XV
ks. Andrzej Antoni Klimek
Camino de Santiago - Dzień XV

Niektórzy są przekonani, że chodzi o związki zawodowe w parafii, które bronią biednych, uciskanych parafian przed strasznym proboszczem. Dla innych jest to grupa lizusów i obłudników wysługujących się księżom. Dla wielu są przejawem oczekiwanej demokratyzacji Kościoła.

W krainie Królowej Tatr
Anika Nawrocka
W krainie Królowej Tatr

Trójka naszych przyjaciół poszła od razu na narty. Nam od dawna marzyło się odwiedzenie Królowej Tatr czyli Matki Bożej Jaworzyńskiej. Zaśnieżony górski szlak doprowadził nas do niezwykłej urody małego drewnianego kościółka w góralskim stylu.

Biało-czerwone zwycięstwo
Renata Jurowicz
Biało-czerwone zwycięstwo

Ten niepozorny z wyglądu, spoglądający na nas ze zdjęć przez druciane okulary franciszkanin znany jest jako wielki czciciel Niepokalanej i doskonały organizator. Choć niewielu wie, był także świetnym wynalazcą.

W dniu Matki Bożej Gromnicznej... jest moje święto
W dniu Matki Bożej Gromnicznej... jest moje święto

Piękne i bardzo bliskie memu sercu! W szacie zewnętrznej jest moim zwykłym dniem pracy, wewnętrznie jednak jest czasem świętowania, dziękowania, wdzięczności za dar łaski powołania do życia konsekrowanego w świecie.