TELEFON DO REDAKCJI: 62 766 07 07
Augustyna, Ingi, Jaromira 18 Kwietnia 2024, 04:58
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Artykuły z wydania 17(530)2018

Słowo Boże na każdy dzień (19-25 sierpnia)
Słowo Boże na każdy dzień (19-25 sierpnia)

XX Niedziela zwykła19 sierpnia Prz 9, 1-6; Ps 34; Ef 5, 15-20; J 6, 51-58

Kościół pw. św. Michała Archanioła w Wyszanowie
Arleta Wencwel - Plata
Kościół pw. św. Michała Archanioła w Wyszanowie

Neoromański kościół pw. św. Michała Archanioła został wzniesiony w 1842 roku. Uwagę zwraca jego kwadratowa wieża, a we wnętrzu późnogotycka rzeźba św. Barbary z około 1510 roku oraz trzy ołtarze. Przez wieki świątynię niszczyły pożary, ostatni w 2003 roku.

Jasna i ta druga strona księży(ca) - odcinek 284
Jeremiasz Uwiedziony
Jasna i ta druga strona księży(ca) - odcinek 284

Ze spotkania z Małgosią i Romkiem, a także ich dziećmi, Mateusz wrócił do swojej codzienności z całą masą przemyśleń, które głównie dotyczyły jego samego. Oczywiście sporo myślał również o sytuacji Małgosi...

Worek z podszewką
Worek z podszewką

Początek roku szkolnego zbliża się nieuchronnie. Na liście niezbędnych zakupów zazwyczaj znajduje się worek. Odkąd szyję dzieciom worki samodzielnie nie ma potrzeby wymieniania ich co roku lub co gorsze, co kilka tygodni. Własnoręcznie uszyty, zwłaszcza taki z podszewką, jest bardziej wytrzymały. Łatwo go też odnaleźć wśr&o

I co ty na to? - felieton
I co ty na to? - felieton

„Kto sam z sobą się nudzi, niech pomyśli, czym dopiero jest dla innych” - słowa niemieckiej pisarki, Ilony Bodden, zawsze przypominają mi się akurat wtedy, gdy nie chcę o nich pamiętać. Ja z kolei w chwili bezczynności lubię sobie komplikować nawet błahe sprawy. Zadanie określenia tej właściwości jako wrodzonej czy nab

Daj się zarazić
Daj się zarazić

Jakkolwiek wakacje nie powinny być dyspensą od relacji z Bogiem i pochylania się nad Słowem Bożym, jednak pogoda, która mimo wszystko bardzo mi odpowiada, skutecznie odbiera mi nadzieję na napisanie tekstu rozkminiającego biblijne niuanse. Chociaż próbowałam.

Ostatnie dzieło proroka
ks. Krzysztof P. Kowalik
Ostatnie dzieło proroka

Samuel ruszył, aby odejść z obozu Saula. Ten usiłował zatrzymać proroka, zmusić go do zmiany decyzji, czy wypowiedzenia słów błogosławieństwa. Chwycił go za płaszcz, ale bez efektu.

Mówisz, że żyjesz?
ks. Piotr Szkudlarek
Mówisz, że żyjesz?

Sami możemy już stwierdzić, że trudniej kierować się wiarą w czasach dobrobytu i beztroski. Zgoła inaczej wyglądało to w czasach PRL.  Sięgając do Apokalipsy, przeczytamy ostrzeżenie kierowane do Kościoła w Sardes: „Znam twoje czyny: masz imię (które mówi), że żyjesz, a jesteś umarły”.

Starożytny komputer
Szymon Modzelewski
Starożytny komputer

Poławiacze gąbek z wyspy Rodos, którzy wracali z wyprawy na tunezyjskie wybrzeże zaraz po Wielkanocy 1900 roku nie spodziewali się, że przypadkowo dokonają jednego z największych i najbardziej zadziwiających odkryć współczesnej archeologii. W drodze powrotnej zatrzymali się przy brzegu wysepki Antikithera, położonej międ

Przybycie reformatów do Kalisza
Przybycie reformatów do Kalisza

W 1517 roku Leon X wydał bullę, na mocy której dokonany został podział braci mniejszych na niezależne zakony franciszkańskie: Braci Mniejszych Regularnej Obserwancji i Braci Mniejszych Konwentualnych. Ich działalność wpisała się w historię Polski, także Kalisza.

Wielki spór o kawę
Anika Nawrocka (Djoniziak)
Wielki spór o kawę

Na światowym rynku kawa jest drugim, po ropie naftowej, najpopularniejszym towarem handlowym. Wartość rynku kawowego to ponad 100 miliardów dolarów. Wielu osobom i firmom zależy na tym, by przekonać konsumentów, że czarny napar jest nie tylko smaczny, ale też zdrowy. Jak jest naprawdę?

Drogą Ignacjańskiego apostolatu
Justyna Sprutta
Drogą Ignacjańskiego apostolatu

Jezuicka Sodalicja (Kongregacja) Mariańska była poprzedniczką dzisiejszej Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego. Wspólnota ta jest jedyną w świecie o charyzmacie ignacjańskim, tworzoną przez świeckich chrześcijan.

Wzięta do nieba
Justyna Sprutta
Wzięta do nieba

Dzieła religijnej sztuki chrześcijańskiego Wschodu i Zachodu niemalże zupełnie inaczej ukazują ostatnie chwile Maryi na ziemi. Na ikonach moment ten ilustruje zaśnięcie Matki Bożej, z czym w sztuce kręgu katolickiego rzadko mamy do czynienia.

Pani z wenezuelskiej dżungli
Renata Jurowicz
Pani z wenezuelskiej dżungli

Obraz Maryi z Coromoto jest dosłownie wielkości znaczka pocztowego. Oczy Matki Bożej na nim mają więc tysięczne części milimetra i dopiero pod mikroskopem naukowcy zobaczyli w nich tęczówki i gałki oczne. Co więcej, zauważyli w nich odbitą postać człowieka.

U Niepokalanej w Waszyngtonie
ks. Andrzej Antoni Klimek
U Niepokalanej w Waszyngtonie

Tutaj, chyba jak nigdzie indziej, można zrozumieć, co to znaczy zakochać się w Matce Bożej, jako człowiek i jako naród.