TELEFON DO REDAKCJI: 62 766 07 07
Augustyna, Ingi, Jaromira 29 Marca 2024, 03:21
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

W ramionach najbliższych

W ramionach najbliższych

czwartek

Św. Józefie, pomagaj małżonkom podejmować z odpowiedzialnością i odwagą, miłością i altruizmem wielką posługę ojcostwa i macierzyństwa. Wspieraj ich, aby w polskich rodzinach nie było miejsca na odrzucenie nowego życia, jego negowanie, a tym bardziej na unicestwianie, ale aby każde nowe życie było przyjmowane z miłością jako największy dar - mówił abp Tadeusz Wojda w czasie comiesięcznej modlitwy w intencji rodzin i obrony życia poczętego w kaliskim sanktuarium.

Mimo ogromnych upałów dających się we znaki, kaliskie sanktuarium św. Józefa po raz kolejny zapełniło się czcicielami Świętego, jak i tymi zatroskanymi o ludzkie życie. Zgromadzonych pielgrzymów powitał ks. prałat Jacek Plota, kustosz sanktuarium. Modlitwę wstawienniczą przed cudownym obrazem Świętej Rodziny w intencjach pozostawionych z ufnością, że zostaną wysłuchane przez wielkiego Orędownika, prowadził ks. Damian Weiss. Jakże różne są prośby zanoszone przed tron Najwyższego, od tych najmniejszych - za szczęśliwe wakacje, po te największe - z prośbą o wyzwolenie z nałogów, o zdrowie, a także o zagrożone życie, to w łonie matki, jak i to w doświadczeniu choroby.

Otoczyć troską i ciepłem
„Pozwólcie mi odejść w ramionach najbliższych”, czy to nie najważniejsze w naszym życiu? Chyba nie ma gorszej rzeczy, niż odchodzić z tego świata w samotności, a co gorsze w odrzuceniu. Nikt z nas nie chce być sam, nawet jeśli jeszcze tego nie umie powiedzieć, albo też nie może. Dla każdego z nas obecność bliskiej osoby jest najważniejsza, a zwłaszcza dla tych najmniejszych, dla małych dzieci, których dotknęła choroba. I właśnie o towarzyszeniu chorym dzieciom, a także nienarodzonym i ich rodzinom w trudnych chwilach podczas konferencji mówił dr n. med. Krzysztof Szmyd. Jest on kierownikiem Hospicjum dla Dzieci Dolnego Śląska „Formuła Dobra” we Wrocławiu, specjalistą pediatrii i medycyny paliatywnej. Ma kilkunastoletnie doświadczenie pracy w hospicjum. W 2002 roku pracujący w klinice onkologii zauważyli, że odchodzenie pacjenta w szpitalu, gdy choroba jest nieuleczalna, to nie jest dobre miejsce. Szpital nigdy nie będzie domem jak bardzo by się wszyscy starali. Wówczas zrodziła się inicjatywa hospicjum domowego dla dzieci. Obecnie w Polsce jest już ponad 60 takich hospicjów.
- Opiekujemy się dziećmi chorymi nieuleczalnie i wbrew temu, co można by było sądzić nie są to głównie pacjenci z chorobą nowotworową, ale przede wszystkim dzieci z chorobami neurologicznymi. Tych dzieci jest coraz więcej. Z perspektywy tych kilkunastu lat mogę powiedzieć, że im większy postęp w medycynie, tym więcej pacjentów nieuleczalnie chorych będzie w szpitalach, w domach i dlatego trzeba odpowiedzieć na to wezwanie - zaznaczył dr Krzysztof. Dodając, że w Polsce system hospicjów domowych jest jednym z najbardziej rozbudowanych w Europie - podkreślił Prelegent. - Największym walorem hospicjów domowych jest to, że dziecko jest w swoim otoczeniu, zna swoje łózko, zabawki, ale przede wszystkim jest ze swoimi rodzicami, rodzeństwem czy nawet pieskiem - dodał doktor Szmyd, zaznaczając przy tym, że oczywiście na początku wszystkim towarzyszy lęk, strach przed tym czy dadzą radę zająć się chorym. Z czasem jednak przekonują się, że wszystko jest możliwe przy pomocy fachowych porad i wsparcia. - Ważne jest otoczenie troską i ciepłem dzieci w ich krótkim życiu i pamiętać, że każde życie ma sens. - podkreślił.
Kolejnym problemem poruszonym w czasie konferencji była aborcja, którą zwykło się nazywać „terminacją”. Tutaj ks. prałat Leszek Szkopek zauważył, że w momencie postawienia przez lekarzy diagnozy, że dziecko jest chore, urodzi się chore, a co gorsza nie przeżyje, pojawia się ryzyko podjęcia błędnej decyzji. Na co rozmówca odpowiedział, że w tym przypadku jest to lęk przed nieznanym, a wystarczy znaleźć odpowiednią placówkę, specjalistę, który pomoże przez to przejść. Otworzy oczy na wiele aspektów, ale przede wszystkim zapewni o tym, iż nie są pozostawieni sami sobie, że znajdą pomoc i wsparcie. Pan doktor dodał, że działają także hospicja perinatalne, gdzie pod opieką są rodziny, u których w trakcie ciąży rozpoznano tzw. wadę letalną płodu. Hospicja zapewniają ciągłą, kompleksową pomoc od momentu diagnozy, przez całą ciążę, aż do porodu oraz opiekę nad urodzonym chorym dzieckiem.

Miejsce dla Boga
 - Życie człowieka bez Boga traci sens, a wraz z nim pojawia się beznadzieja, smutek i pesymizm. W życiu człowieka, który odwrócił się od Boga, wkracza bóg pieniądz i bóg hedonizmu - zaznaczył abp Wojda w homilii, w której stawiał św. Józefa jako tego, który bez wielkich i płonnych słów, ale cicho i bez rozgłosu wypełniał misję rodzicielską i wychowawczą. Ksiądz Arcybiskup zaznaczył, że życie małżeńskie oparte na miłości sprawia, że największą wartością jest drugi człowiek, a nie własna kariera zawodowa, że poczęcie nowego życia jest podstawowym celem, a nie wolność, wygodnictwo i chęć użycia życia, że nie dochodzenie własnych praw i przywilejów, ale altruizm i poświęcenie innym są nieprzemijającymi wartościami.
- Niektóre ciemne siły chcą doprowadzić, aby w miejsce małżeństwa ustanawiać wszelkie inne związki tylko cywilne lub nieformalne. Te ostatnie na siłę chce się nazywać małżeństwem, pomimo, że są wynikiem niezdrowych tendencji moralnych i są zaprzeczeniem sakramentalnego związku małżeńskiego - akcentował Hierarcha, przestrzegając, że negowanie miłości małżeńskiej prowadzi do tragicznej w skutkach destabilizacji małżeństwa i rodziny.
Stwierdził, że kryzys rodziny i odpowiedzialności rodzicielskiej wkracza tam, gdzie nie ma miejsca na miłość Bożą.

Pod koniec Mszy św. biskupi, kapłani i wierni zebrani w kaliskiej bazylice zawierzyli św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone. Na zakończenie głos zabrał ks. bp Edward Janiak dziękując wszystkim za wspólną modlitwę oraz wiernym łączącym się za pośrednictwem Radia Maryja i Telewizji Trwam.

Tekst i zdjęcia Arleta Wencwel

Galeria zdjęć

Dodaj komentarz

Pozostało znaków: 1000

Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!