TELEFON DO REDAKCJI: +48 62 766 07 17
Augustyna, Ingi, Jaromira 17 Listopada 2019, 13:55
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Aby spać spokojnie - słowo redaktora

Aby spać spokojnie

Na początku tego roku, a dokładnie 25 stycznia odbyło się w Watykanie spotkanie papieża Franciszka z udziałem 140 przełożonych różnych zakonów i zgromadzeń męskich. Spotkanie nie było udostępnione dla prasy, ale w Corriere della Sera kilka dni później ukazały się informacje na temat tego co papież powiedział do zakonników. Oczywiście mówił również o trudnych kwestiach, m.in. potwierdził, że istnieje korupcja nawet tam na Stolicy Piotrowej, ale jednocześnie właśnie w tym kontekście powiedział, że nigdy nie opuszcza go pokój. Że zawsze ma ten pokój w sercu. Zauważył, że jest znacznie spokojniejszy teraz jako papież, niż kiedy był arcybiskupem w Buenos Aires. I jednocześnie zdradził sekret tego spokoju. „Jeśli pojawia się jakiś problem, piszę po prostu liścik do św. Józefa i umieszczam go pod figurką św. Józefa, którą mam w swoim pokoju. Jest to figurka przedstawiająca św. Józefa pogrążonego we śnie. Teraz to on już śpi na materacu pełnym liścików! I dlatego ja też dobrze śpię: to jest łaska od Pana Boga. Śpię zawsze sześć godzin. I modlę się. Modlę się po swojemu. Brewiarz bardzo mi się podoba, nigdy go nie opuszczam. Msza święta codziennie. Różaniec... Kiedy się modlę zawsze biorę Biblię. I pokój we mnie wzrasta. Nie wiem czy w tym tkwi sekret... Mój pokój jest darem od Pana Boga. Oby mi go nie odebrał!”
Święty Józef zamiast pastylek uspokajających czy tabletek nasennych, tego jeszcze nie słyszeliśmy, ale skoro padło to z ust papieża, to można tylko zaufać i brać przykład.
Ale święty Józef to nie tylko panaceum na dobry sen. W zamieszczonym wewnątrz tego numeru „Opiekuna” liście pasterskim biskupa Edwarda Janiaka możemy przeczytać świadectwo wielkiej mistyczki Świętej Teresy z Avila, która wyznała: „Obrałam sobie za orędownika i patrona chwalebnego świętego Józefa, usilnie jemu się polecając. I poznałam jasno, że jak w tej potrzebie, tak i w innych pilniejszych jeszcze, w których chodziło o cześć moją i zatracenie duszy, Ojciec ten mój i Patron wybawił mię i więcej mi dobrego uczynił niż sama prosić umiałam (...). Innym Świętym, rzec można, dał Bóg łaskę wspomagania nas w tej lub owej potrzebie, temu zaś chwalebnemu Świętemu, jak o tym wiem z własnego doświadczenia, dał władzę wspomagania nas we wszystkim”. I jeszcze słowa tej samej Świętej: „Nigdy jeszcze nie spotkałam nikogo, kto by prawdziwie miał do niego nabożeństwo i szczególną mu cześć oddawał i nie osiągnął coraz większych korzyści w cnocie, bo w sposób dziwnie skuteczny wspomaga każdą duszę, która się mu poleca. Od wielu już lat, o ile pamiętam, co roku w dzień święta jego proszę go o jakąś łaskę i zawsze ją otrzymuję, a jeśli prośba moja jest w czymś niewłaściwa, on ją zawsze sprostuje dla większego dobra mego”.
Przyznam się Wam, że to wszystko mnie zadziwia. Kończymy rok stulecia objawień fatimskich, podczas ostatniego z nich Maryja ukazała nam Józefa... Józefa, który jest patronem tak potężnym w normalnych warunkach. Co się wiec będzie działo teraz, kiedy papież Franciszek, który dzięki św. Józefowi śpi spokojnie, ogłosił nam Nadzwyczajny Rok Świętego Józefa Kaliskiego? Jakby poprosił go: św. Józefie czyń jeszcze więcej. Jeszcze więcej? I jakby powiedział do nas: proście o jeszcze więcej! Ale też papież Franciszek wskazuje nam obszary, które jego zdaniem wymagają interwencji: mamy się modlić o wierność Polski powołaniu chrześcijańskiemu, za kapłanów i osoby konsekrowane, o nowe powołania i w obronie instytucji rodziny. Ewidentnie są to sprawy, nad którymi wiszą czarne chmury (Europa Zachodnia już to niestety przerobiła), nad którymi nie można spać spokojnie. Na dobry sen, na trudne sprawy, na najtrudniejsze sprawy jest Święty Józef. Zaiste błogosławiona jest nasza diecezja!

ks. Andrzej Antoni Klimek

Dodaj komentarz

Pozostało znaków: 1000

Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!