Zaszczepić w młodych ducha ŚDM
37. Światowe Dni Młodzieży odbędą się od 1 do 6 sierpnia 2023 roku w Lizbonie pod hasłem „Maryja wstała i poszła z pośpiechem”. Tradycyjnie, wydarzenie zostanie poprzedzone Dniami w Diecezjach, które zostaną zorganizowane od 26 do 31 lipca. Pielgrzymów z całego świata przyjmie wówczas 17 portugalskich diecezji. O tym jak wyglądają zapisy, w jakim miejscu będzie przebywać młodzież z naszej diecezji i jak wyglądają przygotowania do tego wydarzenia opowiada ks. Przemysław Kapała, diecezjalny koordynator ŚDM.
Ruszyła rejestracja polskich uczestników na 37. Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie. Jak to wygląda w naszej diecezji?
Ks. Przemysław Kapała: W diecezji kaliskiej ustaliliśmy, że zapisy będą trać do 21 września. Młodzież może zapisywać się w poszczególnych punktach rejonowych zlokalizowanych w miastach powiatowych. Chcemy w to wydarzenie zaangażować jak najwięcej młodzieży, aby obniżyć koszty. Na dzisiaj szacujemy, że to będzie ok. 4 tys. zł, co nie jest małą kwotą. W ciągu tego roku będziemy odwiedzać parafie, żeby mówić o Światowych Dniach Młodzieży. Przy tej okazji młodzi będą mogli podzielić się swoimi własnymi doświadczeniami wiary i może jeszcze zaprosić tych, którzy wątpili, albo się zastanawiali. Wtedy będzie też okazja do dodatkowych zapisów. Chcemy także, aby młodzież zaangażowała się w partycypowanie w kosztach poprzez przygotowywanie np. kiermaszów.
Czy wie Ksiądz ile osób z Polski, w tym z naszej diecezji wybiera się do Lizbony?
Szacuje się, że co najmniej 4 tys. młodych Polaków pojedzie na ŚDM. Jednak pierwszymi statystykami będziemy dysponować po 21 września.
Kto może wziąć udział w Światowych Dniach Młodzieży?
Młodzież od 14 do 35 roku życia. Uczestnik niepełnoletni musi mieć opiekuna. Myślimy o takich osobach dorosłych, żeby ta młodzież, która pojedzie czuła się bezpiecznie i komfortowo.
Ks. Tomasz Koprianiuk jest dyrektorem Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM przy Konferencji Episkopatu Polski. Jak wygląda współpraca?
Bardzo dobrze. Co najmniej raz w tygodniu rozmawiam z ks. Tomaszem, konsultuję z nim różne kwestie. Otrzymuję maile. Muszę przyznać, że ks. Tomasz wkłada dużo serca w te przygotowania, ale jest też pomocny służąc radą.
Czy Ksiądz już wie w jakiej portugalskiej diecezji będzie przebywać młodzież z naszej diecezji?
Nasza młodzież poleci do diecezji Porto. Jestem po rozmowach z ks. Jorge z Porto, który jest odpowiedzialny za Dni w Diecezji w tamtym miejscu. Spotkaliśmy się na konferencji przez łącza internetowe. Towarzyszył mu Portugalczyk Paulo, który tłumaczył na bieżąco naszą rozmowę. Dzięki temu dopracowaliśmy uczestnictwo naszej diecezji w Porto. Ciekawą rzeczą jest to, że ks. Jorge bardzo ucieszył się, gdy mu napisałem, że polska diecezja chce uczestniczyć w ŚDM w Porto. Powiedział mi, że na Polaków czekają z otwartymi ramionami. Bardzo szanują nasz naród i pamiętają o Janie Pawle II. Prosił, aby zaprosić na to wydarzenie jeszcze więcej Polaków.
Jak będą wyglądać spotkania w ramach Dni w Diecezji?
Program Światowych Dni Młodzieży jest jeszcze ustalany, ale mogę przedstawić ramowy program. W Portugalii będziemy przebywać od 26 lipca.
Pierwsze dni pobytu będą nacechowane częścią liturgiczną do południa, po południu będzie zwiedzanie Porto i okolic. Ostatnie trzy dni obchodów Dni w Diecezji będą służyły budowaniu wspólnoty międzynarodowej np. poprzez Festiwal Kultury. Wieczorem będzie taki czas, podczas którego młodzi Polacy będą mogli w czasie takiego międzynarodowego spotkania zapoznawczego wymienić się zwyczajami z młodzieżą z Portugalii i z innych krajów. Na pewno będzie tam też młodzież z Austrii i Włoch. W kolejnym dniu zorganizowany zostanie Festiwal Sportu. Z kolei niedzielę młodzież spędzi w rodzinie portugalskiej, u której będzie mieszkać. Na pewno będzie wspólny obiad.
Światowe Dni Młodzieży odbędą się pod hasłem „Maryja wstała i poszła z pośpiechem”.
Tak. Wydarzeniu będzie towarzyszyło zdanie z Ewangelii św. Łukasza (1, 39). Akcent będzie położony na Maryję, bo Portugalia to przecież Fatima, miejsce kultu Maryi, ale te słowa to też ukazanie gotowości Maryi i zaproszenie młodych z całego świata, żeby podjąć tę gotowość pójścia za jej synem Jezusem.
Jak wyglądają przygotowania młodych ludzi do Światowych Dni Młodzieży w naszej diecezji?
Chcemy, żeby duch Światowych Dni Młodzieży naznaczył duszpasterstwo młodzieżowe w naszej diecezji. Chcemy na poziomie diecezjalnym, ale też parafialnym, ukazywać ideę ŚDM, ale też zapoznawać z tym, co papieże Jan Paweł II, Benedykt XVI i Franciszek mieli do przekazania młodym ludziom w trakcie poprzednich Światowych Dni Młodzieży. Te nauczania ciągle są aktualne i ponadczasowe. Myślę, że warto pójść w tę stronę.
Na poziomie diecezjalnym będziemy chcieli formować się w każdy trzeci piątek miesiąca w ramach spotkań Stand Up, które w naszej diecezji zrodziły się po Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie i były odpowiedzią na zaproszenie papieża Franciszka „Wstańcie z kanapy”. Młodzież z naszej diecezji te słowa podejmuje od kilku lat. Pięknem jest to, że po czasie pandemii ok. 200-300 młodych ludzi gromadzi się w każdy trzeci piątek miesiąca w różnych miejscach naszej diecezji. W czasie tych spotkań będziemy rozważać poszczególne hasła Światowych Dni Młodzieży, żeby w ten sposób zapoznać się z tematyką, jaka towarzyszyła w poprzednich latach, a przy okazji zaszczepić ducha ŚDM naszym młodym przyjaciołom. Chcemy skupić się na tej formacji rocznej, aby zachęcić młodych ludzi, by potem sami chcieli sięgnąć po transmisje z tego wydarzenia.
W przygotowaniu mają młodym pomóc też relikwie bł. Carlo Acutisa. W jakim terminie będą one w naszej diecezji?
Tak. Bardzo ważnym punktem przygotowań będzie wizyta relikwii bł. Carlo Acutisa w naszej diecezji połączona z Festiwalem Tratwa, który będzie odbywał się w Kaliszu. Relikwie przybędą do nas 3 listopada, czyli w pierwszy czwartek miesiąca i będą towarzyszyć modlitwie w intencji rodzin i obrony życia w Narodowym Sanktuarium św. Józefa. 4 i 5 listopada w Technikum św. Józefa odbędzie się wspomniany Festiwal Tratwa. W tym czasie będzie możliwość całonocnej adoracji przy tych relikwiach i spotkania się z patronem młodzieży. Bardzo mocno chcemy młodym ludziom pokazać sens i istotę gromadzenia się, wspólnego przeżywania wiary, a przy tym uczynić następny krok, aby kolejne osoby mogły polecieć do Portugalii.
Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiała Ewa Kotowska-Rasiak
Komentarze
Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!