Wszystko zaczyna się w rodzinie
Po dwóch latach pandemii wracamy do normalnej formy pielgrzymki. Tegoroczna Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę odbędzie się pod hasłem „Wszystko zaczyna się w rodzinie”. Grupy kaliskie pożegna w Kaliszu na Lisie pasterz naszej diecezji ks. biskup Damian Bryl. O tym jak będzie wyglądać pielgrzymowanie, co warto zabrać do plecaka i o swoich doświadczeniach pątniczych opowiadają ks. Rafał Grzęda i ks. Szymon Rybak, kierownicy pielgrzymki.
Po dwóch latach wracamy do normalnej formy pielgrzymki. Proszę przypomnieć jak to było przez dwa ostatnie lata...
Ks. Szymon Rybak: Ze względu na trwającą pandemię w 2020 roku pielgrzymka odbyła się w formie sztafetowej. W poprzednim roku zasadniczo wróciliśmy do tradycyjnego pielgrzymowania, przestrzegając wszystkich wytycznych sanitarnych odnośnie organizacji pielgrzymek. Mimo że wiązało się to z wieloma obostrzeniami i trudnościami, pielgrzymi bez problemu się do nich dostosowali i mogliśmy bezpiecznie przeprowadzić pieszą pielgrzymkę.
W tym roku już po raz 385. jako kaliska, a po raz 31. jako diecezjalna wyruszy piesza pielgrzymka na Jasną Górę. Jakie hasło będzie towarzyszyć tegorocznym pątnikom?
Ks. Rafał Grzęda: Kończymy Rok Rodziny ogłoszony przez papieża Franciszka. W czerwcu w Rzymie odbyło się X Światowe Spotkanie Rodzin. W związku z powyższym zaczęliśmy myśleć nad duchowym przesłaniem tegorocznej pielgrzymki. Doszliśmy do wniosku, że w tym roku temat rodziny powinien zostać szczególnie wyróżniony. Postanowiliśmy, że hasłem tegorocznej pielgrzymki będą słowa: „Wszystko zaczyna się w rodzinie”.
Kto w tym roku będzie pełnił rolę ojca duchownego pielgrzymki?
Ks. Szymon Rybak: Ojcem duchownym będzie ks. Łukasz Zawidzki, wikariusz parafii Świętej Rodziny w Kaliszu, diecezjalny duszpasterz rodziców dziecka utraconego. Codzienne spotkania modlitewne w Narodowym Sanktuarium Świętego Józefa prowadzić będzie ks. Dariusz Kuliński.
Ile grup wyruszy w trasę?
Ks. Szymon Rybak: W tym roku na pątniczy szlak wyruszy 21 grup pieszych, trzy rowerowe, w tym nowa grupa z parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Ostrowie Wielkopolskim. W ostatnim dniu dołączy do nas pielgrzymka biegowa ministrantów naszej diecezji i wspólnie wejdziemy na Jasną Górę.
Jakie będą najważniejsze punkty pielgrzymki?
Ks. Rafał Grzęda: Grupy, które organizują się w danych parafiach rozpoczynają pielgrzymowanie Mszą św. o poranku w parafii, z której wychodzą. Grupy kaliskie pożegna i pobłogosławi na Lisie biskup kaliski Damian Bryl. Potem wyruszymy dalej tradycyjną trasą. 10 sierpnia o godz. 19.00 w kościele w Lututowie przeżyjemy nabożeństwo pokutne ze spowiedzią i adoracją Najświętszego Sakramentu. Tradycyjnie 13 sierpnia nastąpi połączenie grup kaliskich z promienistymi. O godz. 9.45 w Kłobucku odprawiona zostanie Msza św. pod przewodnictwem ks. biskupa Łukasza Buzuna, który jak w poprzednich latach będzie pielgrzymem rowerowym. Stamtąd zwartą grupą ruszymy na Jasną Górę, gdzie o godz. 17.00 zostaniemy powitani przez ks. biskupa Łukasza. Kolejne dni spędzimy u Matki Bożej. W uroczystość Wniebowzięcia NMP, 15 sierpnia będziemy celebrować Mszę św. w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, której jak co roku będzie przewodniczył ks. prałat Jacek Plota, kustosz Narodowego Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu. 16 sierpnia po Mszy św. porannej wyruszmy w drogę powrotną. Zapraszamy mieszkańców Kalisza 19 sierpnia na wejście pielgrzymki. O godz. 16.30 przy kościele św. Gotarda w Kaliszu powita nas biskup kaliski Damian Bryl, skąd przejdziemy do Narodowego Sanktuarium Świętego Józefa, gdzie naszą pielgrzymkę zakończy Msza św. o godz. 17.00 pod przewodnictwem Pasterza naszej diecezji.
Jak od strony technicznej będzie wyglądać pielgrzymka?
Ks. Rafał Grzęda: Czas pandemiczny wymusił na nas już w minionym roku zmianę organizacji posiłków na pielgrzymce. Współpracujemy z firmą cateringową, która obsługuje wszystkie grupy kaliskie i codziennie dostarcza nam obiady. Noclegi będą organizowane zasadniczo w tych samych szkołach i salach OSP co w poprzednich latach. Pozostałe założenia organizacyjne pozostają niezmienne od wielu lat.
Co zabrać do plecaka, o czym nie wolno zapomnieć?
Ks. Szymon Rybak: Przede wszystkim wygodne obuwie i wszelkie rzeczy potrzebne do pielgrzymowania. Każdy pielgrzym wie co jest niezbędne. Ponadto w każdym plecaku obowiązkowo musi znaleźć się naczynie wielokrotnego użytku na obiad, tak abyśmy nie produkowali niepotrzebnych dodatkowych śmieci.
Proszę opowiedzieć o grupie złotej.
Ks. Rafał Grzęda: Jak co roku będzie nam towarzyszyć grupa złota, którą organizuje Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej. W czasie trwania pielgrzymki każdego dnia będą odbywać się spotykania o godz. 20.30 w Narodowym Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu, gdzie będzie czas na konferencję, modlitwę, śpiew. Całość zostanie zakończona Apelem Jasnogórskim. Do grupy duchowych pielgrzymów można zapisywać się telefonując do radia, a także podczas spotkań w kaliskiej bazylice.
Dlaczego warto iść na pielgrzymkę?
Ks. Rafał Grzęda: Zachęcamy tych wszystkich, którzy są niezdecydowani, może dawno nie byli na pielgrzymim szlaku, a kiedyś też pielgrzymowali, by w tym roku wyruszyli w drogę. W tych trudnych czasach pandemii i wojny, w których przyszło nam żyć może warto podjąć trud pielgrzymi, wyruszyć na szlak i zawierzyć swoje życie, swoje różne trudy Maryi i św. Józefowi. Pątniczy szlak to również rekolekcje w drodze, w których szczególnie w tym roku, będziemy odkrywać jak ważną wartością w naszym życiu jest rodzina i jak wiele od niej zależy. My ze swej strony jako organizatorzy, zapewniany, że uczynimy wszystko, aby ta pielgrzymka była bezpieczna, a wszyscy w niej uczestniczący mogli doświadczyć duchowego spotkania z Bogiem w tych dniach.
Księża mają doświadczenie pielgrzymkowe, ponieważ wielokrotnie wędrowali na Jasną Górę...
Ks. Szymon Rybak: Moja przygoda z pielgrzymką rozpoczęła się kiedy byłem na pierwszym roku w seminarium. Na pielgrzymkę chodziłem przez wszystkie lata seminaryjne, a później kiedy trafiłem do Sanktuarium Świętego Józefa to rozpocząłem od małej pielgrzymki dzieci z Sokolnik do Kalisza, której byłem przewodnikiem. Po roku przejąłem także dużą pielgrzymkę, czyli prowadziłem grupę różowo-niebieską z kaliskiej bazyliki.
Ks. Rafał Grzęda: Jeszcze przed seminarium jako młody chłopak rozpocząłem pielgrzymowanie z grupą znajomych z parafii ze Skalmierzyc, skąd pochodzę, wtedy pielgrzymowaliśmy zawsze z grupą katedralną z Kalisza. Tegoroczna pielgrzymka będzie już moją 18.
Bardzo dziękuję Księżom za rozmowę i życzę błogosławieństwa Bożego na pielgrzymim szlaku.
Rozmawiała Ewa Kotowska-Rasiak
Komentarze
Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!