Władza rodzicielska a alimenty
Dziecko pozostaje aż do pełnoletności pod władzą rodzicielską, która przysługuje obojgu rodzicom. Jeżeli wymaga tego dobro dziecka, sąd w wyroku ustalającym pochodzenie dziecka może orzec o zawieszeniu, ograniczeniu lub pozbawieniu władzy rodzicielskiej jednego lub obojga rodziców (art. 92 k.r.o. i nast.)
Pozbawienie władzy rodzicielskiej oznacza, że rodzic traci władztwo nad dzieckiem, znajdujące wyraz w prawie do decydowania we wszystkich sprawach dotyczących osoby i majątku dziecka, jego wychowywania i opieki nad nim. Rodzic może mieć też jedynie ograniczoną władzę rodzicielską, co może polegać np. na tym, że będzie mógł podejmować decyzje w sprawach dotyczących leczenia dziecka, wyboru szkoły czy wyjazdu za granicę. Cz pozbawiony władzy rodzicielskiej rodzic będzie nadal zobowiązany do alimentacji dziecka? W każdym przypadku pozbawienia czy ograniczenia władzy rodzicielskiej rodzic będzie nadal zobowiązany do ponoszenia kosztów wychowywania i opieki nad dzieckiem, tj. do jego alimentacji. Oznacza to, że rodzic może być pozbawiony władzy rodzicielskiej, ale nadal będzie zobowiązany do łożenia alimentów na dziecko. Przepisy o obowiązku alimentacyjnym mają charakter bezwzględnie obowiązujący, a sam obowiązek alimentacyjny ma swoje źródło w więzi pokrewieństwa między rodzicem a dzieckiem. Pozbawienie lub ograniczenie władzy rodzicielskiej rodzi poważne konsekwencje i zmianę w statusie rodzica, jednak nie ma żadnego wpływu na obowiązek wsparcia finansowego swojego dziecka. Obowiązek alimentacyjny powstaje z mocy prawa i nie jest zależny od woli stron. Co do zasady to rodzice biologiczni zobowiązani są do ponoszenia kosztów wychowywania i utrzymania swojego dziecka. Co więcej, w wielu sytuacjach obowiązek alimentacyjny będzie nadal trwał, pomimo osiągnięcia przez dziecko pełnoletności i ustania w związku z tym władzy rodzicielskiej nad dzieckiem. Będzie miało to miejsce, gdy dziecko nadal nie będzie w stanie utrzymać się samodzielnie. Taka sytuacja jest potwierdzeniem, że obowiązek alimentacyjny nie jest zależny od władzy rodzicielskiej lecz od więzi pokrewieństwa pomiędzy rodzicem a dzieckiem.
Czy rodzic pozbawiony władzy rodzicielskiej czy też któremu sąd ograniczył władzę rodzicielską ma prawo widywać dziecko? Zgodnie z treścią art. 113 § 1 k.r.o. niezależnie od władzy rodzicielskiej rodzice oraz ich dziecko mają prawo i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów. Oznacza to, że władza rodzicielska nie ma wpływu na kontakty z dzieckiem, które znajdują swoje źródło, podobnie jak obowiązek alimentacyjny, w więzi pokrewieństwa. Może zaistnieć sytuacja, w której rodzic pozbawiony władzy rodzicielskiej będzie mógł dziecko widywać, albowiem będzie to zgodne z dobrem dziecka. Sąd w takim przypadku może jednak kontakt taki ograniczyć do określonej formy, niezwiązanej z kontaktem osobistym i ustalić, że rodzic pozbawiony władzy rodzicielskiej będzie mógł wyłącznie z dzieckiem rozmawiać podczas wideokonferencji czy też kontaktów telefonicznych. Każdy taki przypadek determinowany będzie tym, czego wymaga dobro dziecka. Może zatem zaistnieć sytuacja, w której rodzic pozbawiony władzy rodzicielskiej będzie widywał się z dzieckiem. Zwrócić należy uwagę, że władza rodzicielska zabrana lub ograniczona, może być następnie sądownie przywrócona.
Kontakt bezpośredni: monika.mazur@prawnik-kalisz.pl
Komentarze
Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!