TELEFON DO REDAKCJI: 62 766 07 07
Augustyna, Ingi, Jaromira 19 Kwietnia 2024, 00:50
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

?Wiązanie umysłów. Debata medialna? ?

„Wiązanie umysłów. Debata medialna” ?

wiazanie umyslow„Wiązanie umysłów. Debata medialna” to książka, która zawiera zbiór artykułów opublikowanych na łamach „Naszego Dziennika”, a dotyczących tematu mediów i ich odbioru przez społeczeństwo. Debatę, której owocem jest ta książka zapoczątkował ks. bp Adam Lepa, który zachęcał do uświadamiania odbiorcom mediów, jak bardzo zniewalają one serca, umysły i dusze. Wśród autorów 25 artykułów znaleźli się autorzy świeccy, jak i duchowni (obok ks. bpa Lepy, także ks. bp Ignacy Dec); specjaliści od mediów, socjologii, politologii, teologii oraz dziennikarze, z Polski, jak i z zagranicy (Francja, USA, Włochy - ważny artykuł prof. Massimo Introvigne o współczesnym kryzysie lub rewolucji podejścia do czasu, którego niewielu już wyraźnie dzieli na ten w pracy, w domu i na wakacjach, bo nieustannie ma pod ręką smartphone i ciągle jest dostępny na facebooku). Kolejni autorzy piszą o sposobach, przyczynach i skutkach medialnego zniewalania człowieka, który nawet nie jest świadomy, w jaki sposób telewzja, radio, internet i prasa wpływają na niego programując określony model odbiorcy. Jak pisze Radosław Brzózka w mediach rozprzestrzenia się antypedagogika, która tworzy jedynie konsumentów niezdolnych do podejmowania samodzielnych, mądrych i odpowiedzialnych decyzji, natomiast Hanna Karp zauważa sytuację, którą widać w wielu domach - gdy telewizor staje się domownikiem. Skutki takiej sytuacji są tragiczne, nie tylko dla jednostki, ale także dla wspólnoty, społecznej oraz chrześcijańskiej - media zastępują coraz częściej relacje międzyludzkie niszcząc duchowość rodzin. Można to zaobserwować w rodzinach, w których telewizor „siedzi” z domownikami przy każdym posiłku, bo znajduje się przy kuchennym stole, a wszyscy rozmawiają wyłącznie na „suche” tematy, które podsuwają media - nikt nie rozmawia o problemach duchowych, doświadczeniach wiary i codziennych trudnościach, nikt nie dzieli się swoimi radościami i smutkami, ale zaczyna je głęboko skrywać.
Jeszcze gorzej jest z samym przekazem medialnym - informacje są odpowiednio zinterpretowane, choćby tylko poprzez podawanie odpowiednich fragmentów wypowiedzi; do programów publicystycznych często zaprasza się gości i „specjalistów”, którzy potwierdzą tezę prowadzącego; nagłaśnia się mniej ważne sprawy, żeby widzowie zapomnieli o tych bardziej istotnych itd. Niewielu z nas zauważyło też, jak dramatycznie zmieniły się przez ostatnie 15 lat seriale emitowane przez telewizję, które dla ogromnej części społeczeństwa są ważniejsze od przyjaciół i ich zdania, czy od nauczania Kościoła. Seriale, które kilkanaście lat temu powstały jako promujące wielopokoleniową, szczęśliwą rodzinę dzisiaj lansują nachalnie szukanie spełnienia w kolejnych związkach niesakramentalnych, czy homoseksualnych, zdradach, rozwodach i relatywizowaniu najważniejszych wartości - to, co jest ewidentnym złem podaje się jako dobro i namawia do tolerancji, która jest wręcz afirmacją zachowań sprzecznych z Ewangelią.
Kwestia młodych uzależnionych od wirtualnego świata, który często staje się dla nich jedynym, a granice przestają istnieć, również jest bardzo obszerna. Lekarstwem na to wszystko, o którym pisze ks. bp Ignacy Dec, jest klasyczna filozofia (kierowanie się rozumem) i oczywiście Ewangelia - nauka Chrystusa - trzymając się Bożego słowa i wprowadzając je w życie można zobaczyć wspaniałe owoce i nikt już nikomu nie wmówi, że wartości chrześcijańskie są już przestarzałe i nieaktualne, bo tylko one zapewniają prawdziwe i trwałe szczęście.

„Wiązanie umysłów. Debata medialna” Wydawnictwo Diecezjalne
i Drukarnia w Sandomierzu 2015, Księgarnia „Naszego Dziennika”,
zamowienia@naszdziennik.pl, tel. 22 850 60 20, 12 431 02 45.

Galeria zdjęć

Dodaj komentarz

Pozostało znaków: 1000

Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!