TELEFON DO REDAKCJI: +48 62 766 07 17
Augustyna, Ingi, Jaromira 24 Czerwca 2021, 11:36
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Wakacje od? ?

Wakacje od… ?  

Dla większości wakacje są czasem odpoczynku. Dobrze, jeśli jest to odpoczynek od szkolnego stresu, przygotowywania się do sprawdzianów, czy od niezbyt lubianego i niezbyt mądrego otoczenia. Gorzej, jeśli wakacje stwarzają nam okazję do odpoczynku od Pana Boga, drugiego człowieka i od pracy nad sobą.

Można przecież ten czas spędzić przed komputerem, pokonując kolejne poziomy najnowszej gry. Przecież nikt nie będzie rozliczał cię z tego, co robiłeś w wakacje. Ale zanim znikniesz na dwa miesiące w wirtualnym świecie, może warto rozważyć także inne propozycje. Być może będziesz musiał zostawić w domu część swoich gadżetów. Ale czy góry nie są piękniejsze, gdy stoisz wśród nich, niż gdy oglądasz je na tapecie komputera? I czy człowiek nie jest ciekawszy i piękniejszy, gdy stoisz z nim twarzą w twarz, niż gdy klikasz z nim na Gadu- Gadu?
Człowiek jest istotą zmysłową. Dlatego łatwiej doświadczyć mu wspaniałości Boga, w tym co On stworzył. Możliwość spotkania z pięknem przyrody, drugim człowiekiem i przede wszystkim z Panem Bogiem mogą zapewnić rekolekcje oazowe. Czas spędzony na pogłębianiu wiary i rozważaniu Słowa Bożego w otoczeniu rówieśników, dla których wiara nie jest „obciachem”, z pewnością nie będzie zmarnowany. Do wyjazdu zachęca także miejsce – Kamienica Zasadne w Pieninach. Propozycja skierowana jest do dzieci i młodzieży w różnym wieku: dla uczniów szkół średnich (Oaza Nowego Życia I stopnia), dla gimnazjalistów (Oaza Nowej Drogi) i dla dzieci ze szkoły podstawowej (Oaza Dzieci Bożych). Jeśli komuś bliskie jest doświadczenie Forum Młodych i chciałby przeżyć je w pogłębiony sposób, to już może pakować plecak. I wcale nie będzie spakowany za wcześnie, gdyż powyższe rekolekcje będą odbywać się od 14 do 30 lipca. Koszt takiego wypadu to 500 zł niezależnie, jaka to jest oaza. Również w tym terminie i w tym miejscu będzie Oaza Nowego Życia II stopnia, na którą mogą jechać ci, którzy już przeżywali takie rekolekcje.
Księżmi odpowiedzialnymi za grupy są ks. Rafał Lubryka, ks. proboszcz Jerzy Salamon i ks. Waldemar Graczyk.
Inny charakter mają rekolekcje z osobami niepełnosprawnymi. Towarzyszy im piękny paradoks. Jedziesz na rekolekcje z przekonaniem, że będziesz pomagał niepełnosprawnym. Wracasz ze świadomością, że to oni pomogli tobie. Nawet nie wiesz jak wiele możesz się nauczyć w ciągu kilku dni. Takie umiejętności jak pchanie wózka czy karmienie kogoś to „pikuś” w porównaniu z nauką życia czy patrzenia na świat.
Wydaje  się, że jesteś „hardcorem”? Prawdziwych „hardcorów” możesz poznać właśnie na takich rekolekcjach. W najbliższym czasie odbędą się one w Wojkowie w dwóch terminach: od 16 do 25 lipca (odpowiedzialny ks. Janusz Nowicki) i od 28 lipca do 5 sierpnia (ks. Krzysztof Lipiński). Koszt rekolekcji to kilka dni. To nie błąd w druku. Bo jedyne, co musisz ofiarować to czas. No i trochę uśmiechu też nie zaszkodzi.
Jeśli chcesz iść na pielgrzymkę do Częstochowy i być dla drugiego człowieka, to grupa brązowa z parafii pw. św. Antoniego w Ostrowie Wlkp. stwarza ci taką możliwość. W tej grupie pielgrzymują osoby niepełnosprawne, dla których ten czas jest bardzo ważny. Dzięki nim możesz przeżyć rekolekcje w drodze, nie pochylając się jedynie nad swoimi pęcherzami, ale również nad drugim człowiekiem. Grupa brązowa,  wyrusza 9 sierpnia, by na Jasnej Górze móc wspólnie przeżywać uroczystość Wniebowzięcia NMP. Przewodnikiem grupy jest ks. Krzysztof Lipiński.
Jeśli jednak nie czujesz się na siłach, by dołączyć do takiej grupy, ale chcesz pogłębić swoją relację z Bogiem poprzez wysiłek nie tylko duchowy, ale i fizyczny, możesz spędzić kilka dni wakacji na pielgrzymowaniu. Z naszej diecezji na Jasną Górę wyrusza wiele grup, zarówno kaliskich, jak i promienistych.
Każda grupa ma nie tylko kolor chusty, ale przede wszystkim własną specyfikę. Dzięki temu każdy ma szansę odnaleźć się w klimacie pielgrzymowania. Jeśli nie straszy cię wizja wczesnego wstawania, przemierzania wielu kilometrów, kaprysów pogody czy spania w dużych skupiskach ludzkich, to idź. Jeśli ta wizja wydaje ci się przerażająca to też idź. Bo strach ma wielkie oczy. Na najbardziej wytrwałych czeka nagroda. Jej sponsorem jest najlepsza Mama na świecie.
Z poszczególnymi księżmi można kontaktować się mailowo: ks. Rafał Lubryka (odpowiedzialny za ONŻ I stopnia): rlubryka@wp.pl,
ks. Krzysztof Lipiński: celibatsycow@o2.pl Kontakty telefoniczne do księży odpowiedzialnych za różne formy rekolekcji udostępnia redakcja „Opiekuna”.

Katarzyna Strzyż

Dodaj komentarz

Pozostało znaków: 1000

Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!