W ciągu życia
Kaliska Wspólnota Życia Chrześcijańskiego i ojcowie jezuici zapraszają na rekolekcje „w ciągu życia” prowadzone metodą św. Ignacego z Loyoli. Taką propozycję można znaleźć wśród ogłoszeń na stronie internetowej jezuitów i na plakacie. To cenna pomoc dla młodych i starszych, by w czasie Wielkiego Postu poznać Boga, doświadczyć nawrócenia, wreszcie by przeżywać własne chrześcijaństwo świadomie i z radością. Mówią o tym ci, którzy kiedyś uczestniczyli w tego typu rekolekcjach.
Jeżeli ktoś tłumaczy: „Nie mogę w nich uczestniczyć, bo mam pracę i wiele zająć”, organizatorzy trafnie odpowiadają: „Na rekolekcje zapraszamy wszystkich, którzy pragną pogłębić duchową więź z Bogiem. To propozycja dla osób zapracowanych, którzy nie mogą zrezygnować ze swoich zaangażowań, a pragną pogłębić swoją relację z Bogiem, nadać jej nową, świeżą jakość. Tematyka rekolekcji koresponduje z tegorocznym motto roku duszpasterskiego – „W komunii z Bogiem i z ludźmi”.
Co, gdzie i kiedy
Najpierw przyda się trochę informacji, nazwijmy je „technicznymi”, związanymi z rekolekcjami „w ciągu życia”, czyli co, kto, gdzie i kiedy. Choć zaczniemy nie w takiej kolejności. Miejsce spotkań to Dom Formacji Duchowej Ojców Jezuitów przy ulicy Stawiszyńskiej pod dwójką w Kaliszu. Tegoroczne rekolekcje „w ciągu życia” rozpoczynają się 20 marca, a kończą 17 kwietnia. Spotkania wspólne odbywać się będą w niedziele. Na pozostałe dni tygodnia każdy uczestnik otrzyma materiały do modlitwy indywidualnej. Wspólne spotkania niedzielne trwać będą około trzy i pół godziny, od 14. 30 do 18. Organizatorzy proponują w tym czasie Mszę Świętą, konferencję, medytację i spotkanie w grupach. Prowadzona przez ojca jezuitę bądź animatora konferencja będzie uczyć medytacji i codziennego rachunku sumienia, medytacja prowadzona ma być pomocna w codziennych rozważaniach słowa Bożego w domu, spotkanie w małych grupach da możliwość podzielenia się poruszeniami z modlitwy w ciągu tygodnia. Wspólna Eucharystia odprawiona zostanie w kaplicy Domu Formacji Duchowej. W czasie rekolekcji nie zabraknie również towarzyszenia duchowego, spotkań z osobami odpowiedzialnymi za prowadzenie rekolekcji.
Wspólnota Życia
W organizacji rekolekcji mają swój udział: kaliska Wspólnota Życia Chrześcijańskiego i jezuici. Zakonników w czarnych habitach znamy między innymi z prowadzonych w naszej diecezji Misji Miłosierdzia Bożego. Ale kim jest Wspólnota Życia Chrześcijańskiego? To stowarzyszenie katolickie, ruch inspirowany duchowością św. Ignacego z Loyoli. W Kaliszu wspólnota spotyka się już 24 lata. - Byliśmy wówczas młodymi ludźmi. Po doświadczeniach pielgrzymkowych zapragnęliśmy pójść dalej. Tym sposobem trafiliśmy na rekolekcje ignacjańskie. Ta duchowość związana ze św. Ignacym Loyolą zachwyciła nas i czyni tak do dziś. W tym momencie spotykamy się w dwóch wspólnotach „Święty Józef” i „Jan Paweł II”, które wywodzą się z macierzystej wspólnoty „Agape” z roku 1986/87. Po zeszłorocznych rekolekcjach „w ciągu życia” powstała prewspólnota wprowadzająca nowych członków w klimat duchowości ignacjańskiej. Z naszą wspólnotą związany jest asystent kościelny ojciec Henryk Droździel SJ – superior kaliskiej wspólnoty ojców jezuitów i dyrektor Domu Formacji Duchowej. Teraz jak co roku, mając zgodę ks. bpa Stanisława Napierały, serdecznie zapraszamy na rekolekcje „w ciągu życia” według metody św. Ignacego Loyoli – mówią przedstawiciele wspólnoty.
Razem ze św. Ignacym
Rekolekcje w swojej nazwie mają „dodatek” ignacjanskie. Jest to coraz bardziej znana forma rekolekcji, dzięki której wielu ludzi znajduje skuteczną pomoc w spotkaniu z Bogiem i ze sobą samym. Rekolekcje nazywane są ignacjańskimi, bo ich autorem jest św. Ignacy z Loyoli, założyciel zakonu jezuitów. W rzeczywistości nie on wymyślił tę metodę, ale opisał w niej to, co sam wcześniej przeżył i w jaki sposób był prowadzony przez Boga. Ich ogromna skuteczność sprawdzona przez Świętego i jego pierwszych towarzyszy, doprowadziła do oficjalnego zatwierdzenia książeczki Ćwiczeń, opisującej treść rekolekcji. W ten sposób Kościół wzbogacił się o nową metodę, ułatwiającą wewnętrzną przemianę i odkrywanie woli Bożej przez człowieka. Ćwiczenia Duchowe, powszechnie zwane rekolekcjami ignacjańskimi stwarzają szczególną okazję do lepszego poznania siebie, a przede wszystkim do odkrycia miłości Bożej.
Oprócz tradycyjnych rekolekcji zamkniętych, czyli odprawianych w domach rekolekcyjnych, św. Ignacy wskazał na jeszcze inną możliwość tzw. rekolekcje pośród życia. Rekolektant w domu, w normalnym toku codziennego życia przechodzi etapy ćwiczeń duchowych. Tego typu rekolekcje można przeżyć przede wszystkim w parafiach i ośrodkach prowadzonych przez jezuitów, tak jak w Kaliszu. - Rekolekcje te stają się okazją do praktycznej nauki modlitwy w szkole św. Ignacego Loyoli (medytacji, rachunku sumienia), a także do nabywania umiejętności szukania i znajdowania Boga we wszystkich rzeczach. Opierając się na osobistym zaangażowaniu modlitewnym to, czego sami doświadczamy na modlitwie, pozwalają nam przyjrzeć się relacji z Bogiem, ze sobą i drugim człowiekiem. Stąd warunkiem owocnego przeżycia tych rekolekcji jest wgląd w siebie, w motywacje, którymi się kierujemy, a także otwartość na poszukiwanie większego dobra. Codzienne rozważanie słowa Bożego, uczenie się medytacji ignacjańskiej przez medytację prowadzoną na wspólnych spotkaniach, staje się impulsem do pogłębienia jedności z Bogiem w trudach i radościach codziennego życia – zauważają przedstawiciele kaliskiej Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego.
Dać się prowadzić
Szczerze mówiąc może część propozycji rekolekcyjnych trochę niektórych z nas odstrasza, na przykład codzienna medytacja albo czas wspólnych spotkań. W niedziele wielu z nas chciałoby spędzić jak najwięcej czasu z najbliższymi. Ale to szczególny czas – Wielki Post i dzięki rekolekcjom można wiele zyskać. Najlepiej odpowiadają o tym ci, którzy w rekolekcjach uczestniczyli: „Dziękuję za ten czas rekolekcji, trudny, ale owocny. Zrozumiałam, że wiara to kopanie studni bez dna.... chcę tego, ciągle więcej i z większym zapałem” (A.), „Rekolekcje urzekły mnie swoją prostotą. Prawdy Boże przekazywane w niezawiły sposób, trafiały prosto do mego serca i codziennego życia. Odczułam współpracę Boga, który na moje pytania podsuwał sytuacje lub zdarzenia pomagające mi zrozumieć rozważaną treść. Spodobali mi się także ludzie ze wspólnoty, którzy odważnie jakby na przekór światu, Boga postawili w centrum swojego życia i razem pragną przemieniać siebie na wzór Jezusa” (Joasia). Jeżeli ktoś chcieliby uzyskać więcej informacji na temat rekolekcji „w ciągu życia” może zadzwonić pod numery telefonu 668 624 940, 62 766 89 50 lub napisać na adres: kalisz.wzch@gmail.com
Renata Jurowicz
Komentarze
Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!