TELEFON DO REDAKCJI: 62 766 07 07
Augustyna, Ingi, Jaromira 29 Marca 2024, 02:01
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Ukrzyżowany Dobry Jezus

Ukrzyżowany Dobry Jezus

Pielgrzymi, którzy chcą się znaleźć w sanktuarium Dobrego Jezusa w okolicach portugalskiej Bragi,
najczęściej wspinają się po bardzo długich schodach. Czasami pokonują je nawet na kolanach. Jedni więc twierdzą, że jest to metafora trudnej drogi naszego życia. A inni podkreślają, że to miejsce symbolizuje mękę Pańską. Dlaczego?

Pielgrzymi na szczyt góry również wjeżdżają samochodem, autobusem lub kolejką i podjeżdżają pod samo sanktuarium. Na dodatek zbudowana przy sanktuarium w 1882 roku kolejka linowo-szynowa jest najstarszą tego typu konstrukcją na Półwyspie Iberyjskim. Dla tych, którzy postanowią tam wyruszyć dodam jeszcze, że sanktuarium Bom Jesus do Monte znajduje się w północnej części Portugalii, kilka kilometrów od Bragi, w niewielkiej miejscowości Tenões, dokładnie na wzgórzu Tenões (400 metrów n.p.m.).


Rany, zmysły i cnoty
Bom Jesus do Monte to obok Fatimy jedno z największych i najczęściej odwiedzanych sanktuariów na terenie Portugalii. Gdybyśmy chcieli przetłumaczyć na język polski jego nazwę, to Santuário do Bom Jesus do Monte znaczy dosłownie sanktuarium Dobrego Jezusa z Góry, a czasami w Portugalii jest ono również nazywane Santuário do Bom Jesus de Braga, czyli z Bragi.
Pierwsza część drogi ku sanktuarium biegnie przez las. Co kilkadziesiąt metrów ustawione tam zostały kapliczki - stacje Drogi krzyżowej. Do tego mamy jeszcze tarasy widokowe, z których widać przepiękną panoramę Bragi i okolic. Natomiast patrząc w górę, na szczycie przeszło 100-metrowych barokowo-rokokowych schodów, zobaczymy kościół wybudowany w neoklasycystycznej formie. Jest to jedna z pierwszych świątyń w tym stylu, jaka powstała w Portugalii. Z jej granitowej fasady wyrastają dwie strzeliste wieże.
Część schodów biegnie podwójnie, jakby po prawej i lewej stronie świątyni, tworząc zygzakowatą konstrukcję. Każde piętro to również osobny taras, ozdobiony rzeźbami i fontannami symbolizującymi: rany Chrystusa, pięć zmysłów (Escadaria dos Cinco Sentidos) - wzroku, zapachu, słuchu, dotyku i smaku oraz trzy cnoty Boskie (Escadaria das Tres Virtudes): wiarę, nadzieję i miłość. Natomiast całość pomyślana została jako metafora drogi ludzkiego życia, wędrówki człowieka od narodzin, przez trudy codzienności i pokusy zmysłowe, ku niebu i zbawieniu.
Będąc już na samej górze schodów warto zwrócić uwagę na znajdujące się przed świątynią figury przedstawiające między innymi Piłata i Heroda oraz ludzi, którzy potępili Chrystusa. Natomiast w środku świątyni w ołtarzu głównym zobaczymy scenę ukrzyżowania Jezusa i dwóch łotrów, którą znamy z Ewangelii.


Z czasów średniowiecza
Obecnie istniejące sanktuarium ze schodami pochodzi z XVIII wieku, ale początki kultu w tym miejscu sięgają czasów średniowiecza. Pierwsze wzmianki o znajdującej się tutaj kaplicy pw. Świętego Krzyża pochodzą z 1373 roku. Została ona przebudowana w XV i XVI wieku. W 1629 roku na miejscu kaplicy wybudowano większy kościół dla pielgrzymów, który został dedykowany Dobremu Jezusowi. Posiadał sześć kaplic poświęconych pasji Chrystusa.
W 1722 roku arcybiskup Bragi Dom Rodrigo de Moura Teles zdecydował o budowie nowego kościoła. W tym czasie wybudowano też pierwszą część schodów, z kaplicami dedykowanymi Drodze krzyżowej. Arcybiskup został fundatorem drugiej części schodów nawiązujących do pięciu zmysłów, symbolizują je znajdujące się tam fontanny. W kolejnych latach wybudowano trzy ośmioboczne kaplice na terenach za kościołem, czyli w języku portugalskim na Terreiro dos Evangelistas. Znajdują się tam również fontanny poświęcone czterem Ewangelistom, które zostały ukończone w 1760 roku.
W XVIII wieku kolejny z arcybiskupów - Gaspar z Bragancy zdecydował o dokończeniu schodów prowadzących do kościoła i dodaniu do nich trzeciej części, a następnie o wybudowaniu nowego kościoła. Stary rozebrano, a nowy wybudowano w stylu neoklasycystycznym według projektu Carlosa Amarante. Tak na marginesie - temu architektowi miasto Braga zawdzięcza jeszcze wiele innych wspaniałych budowli. Budowa nowego kościoła rozpoczęła się w 1784 roku, a w XIX wieku zostało ukończone jego wnętrze. Świątynia Dobrego Jezusa została konsekrowana w 1834 roku. W kolejnych latach tereny obok kościoła zostały zamienione na park.
Komu starczy czasu może się jeszcze wybrać do pobliskiego Santuário de Nossa Senhora do Sameiro, czyli do sanktuarium poświęconego Matce Bożej. Znajduje się ono na obrzeżach Bragi. Świątynia wzniesiona została w XIX wieku z inicjatywy ks. Martinho António Pereira da Silva. Przed kościołem zobaczymy dwa wysokie filary, na których ustawione zostały rzeźby przedstawiające Matkę Bożą i Jezusa. W 1982 roku maryjne sanktuarium w Bradze odwiedził papież Jan Paweł II.

Renata Jurowicz

 

Galeria zdjęć

Dodaj komentarz

Pozostało znaków: 1000

Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!